platforma blogowa portalu głos koszaliński

20. Płytowa Giełda GraMuzyka w Koszalinie już 13 kwietnia 2019. Zapraszamy do Jazzburgercafe

Nie słuchamy już muzyki z nośników fizycznych? Nie kupujemy już płyt? To kłamstwo.By się o tym przekonać, wystarczy przyjść w sobotę 13 kwietnia do koszalińskiego klubu Jazzburgercafe.

Płytowa Giełda GraMuzyka / fot. Radek Koleśnik

To tutaj zorganizowana zostanie kolejna edycja Płytowej Giełdy GraMuzyka. Może wielu trudno w to uwierzyć, ale rozpoczęta w marcu 2015 roku przez blog muzyczny GraMuzyka (będący częścią gk24.pl, portalu Głosu Koszalińskiego) inicjatywa nie tylko przetrwała cztery lata i doczekała się właśnie okrągłej 20. edycji, ale ciągle się rozwija i ciągle przyciąga nowych wystawców oraz kolekcjonerów, którzy chcą swoje płytoteki uzupełniać o nowe płyty.

Co ważne, na każdą imprezę nie przychodzą tylko czterdziestolatkowie i starsi, czyli ci, którzy na nośnikach fizycznych się wychowali, ale również młodzi ludzie: uczniowie szkół średnich i studenci, którzy teoretycznie bardziej powinni być zainteresowani słuchaniem muzyki w sieci. Pojawiają się nawet całe rodziny. I każdy członek kupi coś dla siebie. Tata wybierze coś z klasyki rocka, syn znajdzie hip-hopowe dźwięki, a córka – elektronikę.

I choć do giełdy zostały jeszcze dwa tygodnie, już wiadomo, że pojawią się nie tylko stali wystawcy, którzy co giełdę odświeżają wybór płyt o nowe pozycje, ale będą także zupełnie nowe twarze.

Jednym z nowych wystawców będzie mieszkaniec Poznania, który jest kolekcjonerem od około 30 lat, a na swoich półkach ma – dosłownie! – kilkadziesiąt tysięcy płyt winylowych. Część z nich – około 2-2,5 tysiąca – przywiezie 13 kwietnia do koszalińskiego klubu Jazzburgercafe. – Na kolekcję składają się płyty z gatunku: rock (lata 60’/70’ szeroko rozumiane i 80’), duża ilość jazzu i bluesa. Oprócz tego szeroka gama polskiej muzyki od lat 60’ po współczesną. Także hip-hop, rap, elektronika, reggae oraz metal. Większość płyt to pierwsze wydania, czyli unikaty – napisał w swoim zgłoszeniu.

W sumie na kilkunastu stoiskach giełdy może być nawet 7 tysięcy płyt! Nie tylko z klasycznymi tytułami, hitami, które zna każdy i wykonawcami, którzy zapisali się w historii muzyki. Ideą Płytowej Giełdy GraMuzyka jest także promowanie muzyki wydawanej przez niezależne wytwórnie oraz zespołów, które swoje płyty wydają własnym sumptem. Wśród nich są również zespoły z Koszalina. Na płytach m.in. gitarowe Who Is Who, Oil Stains, Pampeluna, Tetmayer, Bacteryazz, Betrayer, Kaboom! (zostały już ostatnie egzemplarze), a z rapu ostatnia płyta Mroka „Fantazje” i wcześniejsze albumy, Voom, B.A.D., Zolen i inni. Będzie też premiera! Po raz pierwszy na giełdzie pojawi się album „Destiny Extended” z muzyką drum n bass, za którą stoi Lesio, DJ i producent muzyczny z Koszalina.

Nie zabraknie też oczywiście ekstremalnych odmian metalu, którego mnóstwo (z niemal 10 niezależnych wytwórni) można znaleźć na stoisku GraMuzyka. Na pewno pojawią się nowości z Godz ov War, który w ostatnich tygodniach wydał albumy zespołów Pig’s Blood, Gruzja, Warfist, czy Truchło Strzygi. Pojawią się też premiery z Mythrone Promotion: O.D.R.A. / Parch, Stolen Lives, czy Black Rock. Nowość zapowiedział także m.in. wydawca z Koszalina – The Child With No Name. W ekstremalnie niskiej cenie będzie można kupić najnowszy album Cannibe, zespołu grającego goregrind.

A to nie koniec atrakcji. Zapraszamy!

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz77@gmail.com

Komentowanie wpisu jest wyłączone.