platforma blogowa portalu głos koszaliński

Z archiwum koszalińskiego rocka cz. 4. Zamach Stanu

“Z archiwum koszalińskiego rocka cz. 4” to płyta – kompilacja utworów nie istniejących już zespołów rockowych i metalowych z Koszalina. Płyta będzie miała swoją premierę 22 września 2018 roku podczas 17. Płytowej Giełdy GraMuzyka w klubie Jazzburgercafe w Koszalinie. Album będzie dodawany jako gratis do zakupów zrobionych podczas giełdy. Zamach Stanu to kolejny zespół, który pojawi się na składance.

Zamach Stanu

„Zamach Stanu” powstał w 1980 roku, w wyniku spotkania dwóch ludzi o silnych charakterach, gitarzysty Jacka Czubaka i bębniarza, pisarza, autora tekstów Marka Hemerlinga. W pierwszym okresie działalności próby odbywały się w klubie Spółdzielni „Nasz dom”. Po jakimś czasie zespół przeniósł się do Młodzieżowego Domu Kultury w Koszalinie. Następnym miejscem był Studencki Klub „Kram”. Z założenia zespół miał prowokować nie tylko nazwą, ale i tekstami, o które zadbał M. Hemerling.

 

W pierwszym składzie grali:
– Jacek Czubak – gitara ( wcześniej Błysk )
– Marek Hemerling – perkusja
– Grzegorz Knitter – gitara
– Mariusz Sokołowski – bas (R.I.P.)
– Zenon Decyk – pianino
– na wokalu gościu, którego nazwiska nie pamiętamy, zastąpił go z czasem Piotr Pander.

Zespół wystąpił w kilku przeglądach min. eliminacjach miejskich i wojewódzkich Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki (1980-1981).

W połowie 1981 roku, kiedy próby odbywały się w bursie „Mechanika”, a do zespołu dołączył wokalista Krzysztof „Mały” Bezowski oraz basista Leszek Solecki, kapela zaczęła grać bardziej dynamicznie. Słychać było fascynację kanadyjskim triem Rush. Wtedy też powstała słynna suita „Diabelska Maskarada”. Koncerty w Koszalinie i Słupsku ściągały tłumy fanów. Na koncert w Technikum Budowlanym przy ul. Jedności przyszło tyle osób, że zamknięto wejście do szkoły, a przerażeni nauczyciele nie chcieli dopuścić do jego rozpoczęcia. Pod koniec 1981 roku „Zamach Stanu” zrealizował nagrania w Radiu Koszalin, zaprezentowane na antenie w programie Pani Marii Słowik-Tworke. Co ciekawe, ze względu na sytuację polityczną w kraju, przedstawiony pod nazwą „ZS”… Niestety nie przetrwały one ani w radiu, ani w naszych archiwach  Działalność zespołu przerwała zasadnicza służba wojskowa Jacka Czubaka ( 1982).

W czerwcu 1983 roku nastąpiła reaktywacja „Zamachu”. Marka Hemerlinga na bębnach zastąpił Marek Kaleta (wcześniej Błysk).Kilka tekstów napisał Waldemar Ćwięka. Kapela zagrała jeszcze kilka koncertów i przystąpiła do realizacji nagrań w koszalińskiej Szkole Muzycznej, których niestety nie dokończyła, ponieważ armia upomniała się o kolejnych jego członków. Pozostały nagrania w wersjach instrumentalnych. To był koniec…

autor: Jacek Czubak

 

***

 

Komentowanie wpisu jest wyłączone.