platforma blogowa portalu głos koszaliński

Z archiwum koszalińskiego rocka cz. 4. Coda

“Z archiwum koszalińskiego rocka cz. 4” to płyta – kompilacja utworów nie istniejących już zespołów rockowych i metalowych z Koszalina. Płyta będzie miała swoją premierę 22 września 2018 roku podczas 17. Płytowej Giełdy GraMuzyka w klubie Jazzburgercafe w Koszalinie. Album będzie dodawany jako gratis do zakupów zrobionych podczas giełdy. Coda to następny zespół, który znajdziecie na składance.

 

Tuż po złagodzeniu skutków Stanu Wojennego w Polsce, zaczęły działać pozamykane wcześniej  kluby. W tych dziwnych czasach powstała kapela, która swoją działalność rozpoczęła w 1985 roku, znajdując „schronienie” w Studenckim Klubie „KRAM” w Koszalinie. Inicjatorem projektu, nazwanego później „CODA”, był Jacek Czubak (założyciel kapeli  Zamach Stanu oraz współtwórca Błysku i Ten Dollars). Muzycy zaczęli pojawiać się na pierwszych próbach w pustej jeszcze sali, znosząc co się da, żeby tylko wydobyć jakieś dźwięki. Niektórzy wrócili do „życia” po zasadniczej służbie wojskowej, inni szukali miejsca, gdzie można by było grać.

„…Część prób organizowaliśmy u mnie w domu (JC), pojawiali się różni ludzie, z którymi grałem wcześniej, lub też w ogóle nie znałem. Graliśmy i szukaliśmy formuły, w której będziemy się czuli najlepiej.  Zaczął pojawiać się u mnie Szymon Wierzchowiecki i kiedy zaśpiewał „Whisky” Dżemu, to już wiedziałem kto będzie wokalistą. Bębniarzem mógł być tylko jeden gość, najlepszy w swoim fachu Marek Kaleta, którego nie musiałem namawiać. Kiedy przypadkowo zawitał do mnie młody koleś z dziwną gitarą (Jacek Pliś) i zgłosił akces do gry w kapeli (ochrzciłem go po jej nazwie „Mayonez”), brakowało już tylko basisty. „Mayonez” przyprowadził swojego kumpla „Nitro” (Darek Grunwald), i tak powstała CODA…”

Mieszanka rutyny z młodością dała dobry i energetyczny produkt. Teksty pisał głównie Szymon Wierzchowiecki, nawiązując w nich do otaczającej nas rzeczywistości, ale i tęsknotach…  Pierwsze nagrania CODA popełniła w Studenckim Studio Radiowym „Jantar” w 1985 roku. Po zwycięstwie w koszalińskim przeglądzie „Generacja’ 85”, w nagrodę zespół zrealizował kolejne nagrania, tym razem dla Radia Koszalin. Następne przeglądy muzyczne  i koncerty również kończyły się sukcesami, wygrany cykl eliminacji do debiutów opolskich, zakończonych udziałem w finale OMPP we Wrocławiu (1986), udział w festiwalu „Mokotowska Jesień Muzyczna”, dawały dużą satysfakcję. Zaowocowało to zaproszeniem do wspólnego koncertu z legendarną grupą Dżem w Koszalinie i Słupsku. Koncert koszaliński odbył się na hali Gwardii, a niecodziennym wydarzeniem była kontuzja perkusisty Marka Kalety, który przyszedł zagrać koncert …w gipsie na prawej nodze…!

„ Myślałem, że już po naszym supportowaniu Dżemu, ale Marek szybko przestawił zestaw perkusyjny tak, że „hi hat” miał po prawej stronie, a „central” ustawił na lewą stopę. I zagrał tak, że nikt nie zauważył różnicy ! A spotkanie i współdzielenie garderoby z Ryśkiem Ridlem i spółką – bezcenne. Szkoda, że nie zrobiliśmy sobie selfie z Ryśkiem 😉 … „

Skład grupy :

– Jacek Czubak – gitara  (Błysk; Zamach stanu, )

– Szymon Wierzchowiecki – śpiew  (Wrak)

– Jacek „Mayonez” Pliś – gitara

– Dariusz „Nitro” Grunwald – gitara basowa

– Marek Kaleta – perkusja  (Błysk, Zamach Stanu)

Z czasem za „Mayoneza” i „Nitro” do zespołu dołączyli :

– Andrzej Kotkowicz – bas,  (III piętro; Ten Dollars))

– Grzegorz Knitter – gitara ( Zamach Stanu )

Grupa zakończyła działalność pod koniec 1987 roku, a w lutym 1989 roku pożegnała się z koszalińską publicznością koncertem w „Kreślarni” Studenckiego Klubu „KRAM”, w którym zagrali wszyscy muzycy związani z zespołem. Koncert został uwieczniony na taśmie VHS, przez ówczesnego kierownika klubu Ireneusza Kwiatkowskiego i przetrwał do dziś, tak jak kaseta z nagraniami z obu sesji radiowych…

 

autor: Jacek Czubak

 

***

Komentowanie wpisu jest wyłączone.