platforma blogowa portalu głos koszaliński

100.000 płyt na 100 lat niepodległości. Przemysław Majewski w trasie po Polsce

Był już w Zielonej Górze, Wrocławiu, Poznaniu i w Łodzi. Ze swoją walizką pełną płyt dotarł do Torunia i Bydgoszczy. Zjeździł z nią Pomorze. I ciągle jest w drodze. Dlaczego?

Przemysław Majewski / fot. Piotr Lech

Przemysław Majewski z Koszalina, znany bardziej jako raper 4P Solo postanowił nagrać płytę, na której znalazły się hip-hopowe wersje znanych szlagierów z 20-lecia międzywojennego, wyprodukować jej 100 tysięcy egzemplarzy i… rozdać je Polakom z okazji 100-lecia Niepodległości Polski.

 

Jak to robi? Po prostu. Jeździ od miasta do miasta, zatrzymuje się w centrum przed ratuszem, bądź innym charakterystycznym punktem, wystawia głośnik, włącza swoją muzykę i wręcza płyty przechodniom.

 

– Rozdaję płyty ludziom w każdym wieku – mówi koszalinianin. – Ludzie starsi poznają melodie szlagierów sprzed lat, młodzi z zaciekawieniem słysząc hip-hopowy bit 101 Decybela również podchodzą po płyty. Jeżeli chodzi o reakcje ludzi bywa naprawdę różnie. Część ludzi sama podchodzi i dopytuje co to za płyta. Są trochę zdziwieni, że za darmo biorą krążek. Część z przyzwyczajenia odmawia bojąc się pewnie, że to jakaś forma naciągania. Kiedyś podczas wręczania płyty starsza pani zapytała, czy to aby nie wybuchnie – wspomina z uśmiechem raper.

 

I od razu zaznacza, że płyta „Międzywojenna nuta” przeznaczona jest dla wszystkich bez względu na wiek i podziały polityczne. – Ma łączyć, a nie dzielić. Jest przecież nagrana z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski – dla wszystkich Polaków – dodaje.

Miał również spotkania w szkołach w Toruniu, Bydgoszczy, Lęborku i w Koszalinie, na których opowiadał o całym procesie powstawania płyty i inspiracji jaka towarzyszyła w czasie tworzenia albumu.

 

– W szkołach mam zawsze ze sobą portret dziadka oraz pamiątki rodzinne w tym dyplom nadania krzyża Niepodległości podpisany własnoręcznie przez Marszałka Piłsudskiego. Oczywiście na spotkaniu zawsze wszystkie dzieciaki dostają płyty – dodaje Przemysław, który szczególnie wspomina wizytę w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Zajechał tam dorożką, czym spowodował niemałe zamieszanie. Tym bardziej, że – jak zwykle zresztą – ubrany był w szykowny czarny, prążkowany garnitur i kapelusz; wyglądał jak dżentelmen z 20-lecia międzywojennego (dziś ma też drugi, szary garnitur z nogawkami spodni sięgającymi kolan i eleganckim kaszkietem).

 

– Byłem tam na zaproszenie ministra w kancelarii prezydenta pana Wojciecha Kolarskiego – mówi Przemysław Majewski. – Opowiedziałem o swojej inicjatywie związanej z uczczeniem 100-lecia odzyskania Niepodległości. Przekazałem płyty dla pana prezydenta, dostałem pamiątkowe srebrne spinki z godłem Polski, które mam zamiar zakładać na specjalne okazje.

 

Jest więc niemal pewne, że Andrzej Duda otrzymał płytę koszalinianina. Mają ją też m.in. znany zawodnik MMA Marcin Różalski, który po otrzymaniu albumu zamieścił na Facebooku filmik, na którym podśpiewuje jedną z piosenek z płyty. Otrzymał ją także koszykarz NBA Marcin Gortat, złomiarze Siwy Edek i Gruby Marek ze Złomiarzy.pl oraz… około 17.500 mieszkańców różnych zakątków naszego kraju, a także wielu Polaków mieszkających za granicą. Bo jak dotąd właśnie tyle egzemplarzy swojej płyty rozdał Przemysław Majewski.

Do wymarzonych 100 tysięcy płyt jest jeszcze daleko, ale mieszkaniec Koszalina nie kończy akcji. Produkcję płyt zleca etapami po 10 tysięcy sztuk. Na zrobienie pierwszej partii uzyskał dofinansowanie z Urzędu Miasta w Koszalinie.

 

– Niedługo będę musiał wyprodukować kolejne – trzecie już – 10 tysięcy sztuk. Nie ukrywam, że jest to niemały wydatek finansowy. Na szczęście udało mi się otrzymać dofinansowanie sporej części nakładu trzeciej partii krążków z Urzędu Marszałkowskiego, za co z tego miejsca dziękuję. Na razie nie muszę się martwić o finanse – przyznaje.

 

– Jeżeli chodzi o plany to na pewno chciałbym odwiedzić Polskę od północy na południe ze wschodu na zachód – opowiada. – Zostało dużo miejsc na ścianie wschodniej i południu. Chcę również pojechać do Lwowa nagrać tam teledysk i rozdać płyty Polonii, a dodam jeszcze, iż wiele płyt wysłałem do Polaków mieszkających w całej Europie.

 

autor: Mariusz Rodziewicz
kontakt: mariusz.rodziewicz77@gmail.com

 

Komentowanie wpisu jest wyłączone.