platforma blogowa portalu głos koszaliński

Z archiwum koszalińskiego rocka cz. 3. Ten Dollars

“Z archiwum koszalińskiego rocka cz.3” to płyta – kompilacja utworów nie istniejących już zespołów rockowych i metalowych z Koszalina. Płyta będzie miała swoją premierę 21 kwietnia 2018 roku podczas koszalińskiej imprezy Record Store Day / 16. Płytowa Giełda GraMuzyka w klubie Jazzburgercafe. Album będzie dodawany jako gratis do zakupów zrobionych podczas giełdy. Ten Dollars to kolejny zespół, który pojawi się na płycie. 

Ten Dollars

Zespół Ten Dollars rozpoczął działalność w IV 1987 roku przy Studenckim Klubie „Kram” w Koszalinie.

Tworzyło go 4 muzyków, znanych już z innych projektów muzycznych:
– Jacek Czubak – gitara., wokal (Błysk; Zamach stanu, Coda)
– Andrzej Kotkowicz – bas, wokal (III piętro; Coda)
-Ryszard Szaraniec – perkusja (III piętro)
-Piotr „Lulek” Kobalczyk – wokal (III piętro)
Z czasem do zespołu dołączyli :
-Krzysztof „Mały” Bezowski – inst. perkusyjne (Zamach Stanu)
-Leszek „Fashion” Widziun – technika

Już nagranie pierwszego demo w Studenckim Studiu Radiowym „Jantar”, dało grupie udział w Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin’87. Kolejne koncerty i festiwale wypromowały 10$ na najbardziej eksportową i utytułowaną kapelę z Koszalina w tamtym czasie, min.: Generacja’87 Koszalin (I miejsce), Jarocin’88, V Nova Scena w Gdyni (1988), Krajowa Scena Młodzieżowa (Słupsk, Koszalin), Mokotowska Jesień Muzyczna w Wa-wie, Festiwal „Rock dla Pokoju” (1989 – III nagroda). Do historii przeszedł również koncert w BTD w Koszalinie połączony z wystawą fotografii Zdzisława Pacholskiego pt. „Próba kiczu”.

 

Dopełnieniem były koncerty w RFN (1988). Pojechaliśmy tam na dziesięć dni. Zagraliśmy dwa koncerty w dwóch różnych miejscach. Na każdy przyszło po kilkadziesiąt osób. Podczas drugiego dowiedzieliśmy się od pewnej mieszkającej tam Polski o ciekawym zwyczaju: po koncercie zespół zbiera od publiczności do kapelusza pieniądze. Wstydziliśmy się to zrobić, więc… to ta Polka zebrała dla nas pieniądze. Zobaczyliśmy tam kompletnie inny świat, niż ten, w którym przyszło nam żyć w Polsce. To był Zachód pełen kolorów i reklam. Nawet w rozmowach pojawiały się pomysły, by już nie wracać do kraju. Wróciliśmy, ale ślad tych rozważań pozostał w jednym z późniejszych utworów zatytułowanym „Żarty żartami”. Tekst brzmiał tak: „Żarty żartami, żarty żartami, my zostaliśmy, nie uciekamy…”

 

Największy sukces to wygranie kilku eliminacji i zakwalifikowanie się do „Złotej dziesiątki” Finału Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki we Wrocławiu. Nagrodą był udział w koncercie „Debiuty” na Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu (1989) – wykonaliśmy wtedy utwór „Wybrzeże Kości Słoniowej”, który teraz można usłyszeć na składance „Z archiwum…” – uwieńczony wyróżnieniem i udziałem w koncercie galowym Opola. Nagrodą była również sesja nagraniowa dla PR 3 Polskiego Radia, którą zespół zrealizował w połowie 1990 roku. Jesienią 90 roku Ten Dollars został zaproszony do udziału w Programie TVP2 „Premie i Premiery”.

Zakończenie działalności nastąpiło dość niespodziewanie w 1991 roku…

 

autor: Jacek Czubak

*** Wydanie płyty „Z archiwum koszalińskiego rocka cz. 3” wspierają:

 

Patronem albumu zostało Archiwum Państwowe w Koszalinie.

Komentowanie wpisu jest wyłączone.