platforma blogowa portalu głos koszaliński

Dali na zapowiedzi #37. Illusion / Bokka / Bielizna

Illusion wraca z płytą „Anhedonia”, Bokka zapowiada trzeci album zatytułowany „Life on Planet B”, a Bielizna chce wydać reedycję albumu „TAG” na płycie CD.

Zapowiedź 1. Czasem zastanawiam się, czy można skutecznie wyrosnąć z muzyki, którą się chłonęło całym sobą w wieku nastoletnim. Bo wiadomo przecież, że w tym wieku najbardziej potrzebny nam idol, wzór. Stąd też nastolatkowie to chyba najwierniejsza grupa fanów w każdym niemal gatunku. Ta myśl powróciła do mnie, kiedy zobaczyłem informację, że ruszyła przedsprzedaż nowego albumu Illusion zatytułowanego „Anhedonia”.

 

Dlaczego? Bo trzema płytami tego zespołu zasłuchiwałem się w szkole średniej. Miałem je na kasetach. Oryginalnych. A dwie z nich mam do dziś (debiut – o ja głupi – oddałem koledze naiwnie myśląc, że sobie kupię go na płycie CD). Było na nich sporo bardzo dobrych numerów, które słuchane także dziś powodują ciarki i przenoszą do tamtych czasów.

 

Pamiętam też, jak kilka lat temu z nadzieją wyczekiwałem na premierę płyty „Opowieści”. Do złych ona nie należy, ale też jakoś nie zauroczyła mnie na dłużej. Ale może z „Anhedonią” będzie inaczej, bo już pierwszy singiel narobił mi smaka na więcej. Jest naprawdę dobry! Posłuchajcie sami i sami oceńcie, czy warto kupić całą płytę. Ja jestem już prawie pewien, że tak.

 

 

Zapowiedź 2. Tuż po wydaniu debiutanckiego albumu byłem na koncercie tajemniczego, bo skrywającego swoje twarze za maskami, zespołu BOKKA. I muszę powiedzieć, że był to jeden z lepszych koncertów w jakim dane było mi było uczestniczyć. Świetna elektroniczna muzyka doprawiona żywymi instrumentami, bardzo dobrze zagrana, a sama dramaturgia występu bardzo dobrze zaplanowana.

 

Doszło do tego, że po koncercie kupiłem płytę, bo była możliwość wzięcia autografu od muzyków. Anonimowych muzyków. Płyta z zaplecza wróciła z odręcznie napisanym czerwonym flamastrem słowem „Bokka”. Póki co zagadka ich tożsamości nie jest do końca rozwiązana, choć sam mam swoje typy, które w części pokrywają się z tym, co próbowali ustalić niektórzy dziennikarze w swoich artykułach.

 

Wiadomo natomiast, że w 20 kwietnia 2018 roku ukaże się kolejna, trzecia już płyta tego zespołu „Life on Planet B”. Na płycie znajdzie się 10 autorskich kompozycji, na których BOKKA ujawnia swoją własną planetę – Planetę B, na której „często świeci słońce, a gdy zapada noc jest tak ciemno, że widać wszystkie gwiazdy. Tam czujemy się najbliżej kosmosu. Planetę B zamieszkują niezliczone gatunki ptaków, egzotyczne koguty, kury, pies oraz dwie wiewiórki” – zdradzają muzycy. I dodają, że album wymyka się gatunkowym kategoryzacjom. Bywa eteryczny i zmysłowy, to znów emanuje żywym pulsem i niekłamaną energią. To czekamy.

 

Zapowiedź 3. Trochę się ostatnio rozpisałem na temat akcji crowdfundingowych – w których biorę udział chętnie, a które omijam z daleka nawet jeśli organizuje ją mój ulubiony zespół. Zainteresowanych odsyłam do tego artykułu (> Muzyka: dlaczego crowdfunding jest (nie) dla mnie? ) i przechodzę do rzeczy, która wiąże się właśnie ze zbiórką.

 

Bo oto stara dobra Bielizna postanowiła wydać po raz pierwszy na CD swój krążek „TAG”. Wydany w 1992 roku  album doczekał się jedynie wersji kasetowej i dopiero teraz ma się to zmienić. Zespół postanowił pieniądze na ten cel zebrać za pośrednictwem portalu PolakPotrafi.pl, a do tego robi to w sposób, który zyskuje u mnie pełne uznanie. Po pierwsze płytę CD z tym materiałem można mieć wspierając zespół kwotą 30 złotych. Planowany wstępnie nakład to 500 sztuk. Jeśli chcecie mieć imienną dedykację na płycie wraz z autografami muzyków, to wesprzyjcie grupę kwotą 50 złotych. Płacenie za autografy co prawda jest nie dla mnie, ale zespół mnie do tego nie zmusza, no i jednak wykona pracę wypisując imienne dedykacje.

 

To, co mnie także przekonało do tego projektu to fakt, że zespół wprost podaje, że w kwocie, którą chce zebrać (a jest to 6000 złotych) 600 złotych to opłata dla portalu crowdfundingowego. Polecam więc z czystym sercem. Jeśli jesteście fanami Bielizny i chcecie uzupełnić swoją kolekcję o „TAG” na płycie CD to nie zastanawiajcie się, tylko klikajcie i wspierajcie. > Bielizna „TAG” na PolakPotrafi.pl

 

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@polskapress.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.