platforma blogowa portalu głos koszaliński

Z archiwum koszalińskiego rocka cz. 2. Abisynia

“Z archiwum koszalińskiego rocka cz.2” to płyta – kompilacja utworów nie istniejących już zespołów rockowych i metalowych z Koszalina. Płyta będzie miała swoją premierę 7 października 2017 roku podczas koszalińskiej imprezy 14. Płytowa Giełda GraMuzyka w klubie Jazzburgercafe. Album będzie dodawany jako gratis do zakupów zrobionych podczas giełdy. Abisynia to kolejny z zespołów, który pojawi się na płycie.

 

Abisynia powstała w 1999 roku w Koszalinie. Początkowo tworzyli ją Wiktor Ciućka (wokal), Wojciech Kowalczyk (gitara), Piotr Jesionowski (gitara), Krzysztof Wołoszyn (bas), Grzegorz Wołoszyn (perkusja). W pierwszym roku działalności zespół grał blues-rocka, jednak po odejściu braci Wołoszyn i przyjściu do zespołu Arkadiusza Bieleninika (bas) oraz Mariusza Falaka (perkuja) muzyka zespołu wyraźnie skręciła w stronę reggae.

 

W 2000 roku do zespołu dołączyli: Anna Zwara (śpiew) oraz Tomasz Zatorski (conga, saksofon) i od tego czasu zaczyna się przygoda Abisynii z reggae. W ciągu dwóch tylko lat działalności zespół zagrał wiele koncertów (m.in. z legendarnym Habakukiem) i na stałe zagościł w świadomości fanów jamajskich brzmień w całym regionie.

 

Muzyka zespołu to połączenie tradycyjnego roots reggae z transową muzyką korzeni. W warstwie tekstowej zespół sięgał do symboliki biblijnej oraz ideologii rastamańskiej. Niezwykła rytmika Mariusza Falaka, głęboko osadzony bas Arkadiusza Bieleninika, wyjątkowa muzykalność Wojciecha Kowalczyka, teksty Piotra Jesionowskiego oraz Wiktora Ciućki, ciepły głos Anny Zwary  i transowe podróże Tomasza Zatorskiego dały brzmienie wyjątkowe. Trans-reggae, jak mówili o muzyce granej przez Abisynię jej członkowie.

 

Zespół przestał istnieć w 2002 roku wraz z ukończeniem studiów większości muzyków.

 

autor: Piotr Jesionowski

***

Wydanie płyty „Z archiwum koszalińskiego rocka cz. 2” wspierają:

 

Komentarze (1) do “Z archiwum koszalińskiego rocka cz. 2. Abisynia”

  1. Loszmi napisał(a):

    Mariusz chyba mnie uczył grać hihat na I !!