platforma blogowa portalu głos koszaliński

Kandydaci Głosu Koszalińskiego do kulturalnej nagrody prezydenta Koszalina

27 stycznia minął termin składania zgłoszeń do kulturalnej nagrody prezydenta Koszalina. Głos Koszaliński po raz drugi skorzystał z prawa do wytypowania swoich kandydatów: rockowy zespół WHOISWHO, pianistę jazzowego Kamila Piotrowicza oraz producenta muzyki klubowej o pseudonimie Das Komplex.


WHOISWHO
Pierwszym kandydatem Głosu do kulturalnej nagrody jest istniejący od listopada 2014 roku zespół WhoIsWho. Założona przez gitarzystę Dominika Chłopeckiego, basistę Aleksandra Pelca, grającego na perkusji Filipa Skazińskiego oraz wokalistę i klawiszowca Jakuba Staniaka grupa miała bardzo dobry 2016 rok. Rozpoczęli od wydania własnym sumptem debiutanckiego albumu „Czas przestrzeni miast”. Znalazło się na nim osiem autorskich kompozycji, a wśród nich utwór „Koszalin”. To jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy numer rockowy, którego bohaterem jest nasze miasto.

 

W dalszej części roku zespół postanowił spróbować swoich sił w ogólnopolskich przeglądach rockowych w różnych częściach kraju. Z trzech z nich wrócili z laurami. 9. W V Brodnickim Przeglądzie Zespołów Muzycznych „Open Music 2016” zdobyli I miejsce, a Dominik Chłopecki otrzymał wyróżnienie dla najlepszego gitarzysty. Na przeglądzie Kortofest, w ramach jednych z największych w Polsce Juwenaliów Olsztyńskich – Kortowiady 2016 również zajęli I miejsce, a na Olsztyneckich Konfrontacjach Zespołów Rockowych „Pro Rock 2016” – drugie miejsce.
Oprócz udziału w konkursach WhoIsWho intensywnie koncertowało. Towarzyszyło grupie Romantycy Lekkich Obyczajów w dwóch trasach w całym kraju. Grali m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Toruniu, Olsztynie, Krakowie, Poznaniu, czy Szczecinie promując w ten sposób Koszalin, bo – jak sami mówią – zawsze podkreślają, że są z tego miasta. Grali oczywiście również w Koszalinie. Na koncercie w klubie Jazzburgercafe zebrali ponad 160-osobową publiczność.

 
KAMIL PIOTROWICZ
Wydawać się mogło, że ten urodzony w Koszalinie pianista jazzowy, absolwent tutejszego Zespołu Szkół Muzycznych w 2015 roku zrobił bardzo dużo. Wydał debiutancki album, koncertował, zdobywał nagrody na festiwalach. Okazało się, że to był dopiero początek.

 

W 2016 roku bowiem został doceniony przez marszałka województwa zachodniopomorskiego, który przyznał Kamilowi stypendium, jako mieszkańcowi naszego miasta. Dzięki temu pianista jako Kamil Piotrowicz Sextet nagrał swój drugi album „Popular Music” dostępny w sprzedaży nie tylko w Polsce, ale i w wielu krajach Europy.

 

Krążek został uznany przez wielu dziennikarzy za najlepszy polski album jazzowy 2016 roku, m.in. portale jazzsoul.pl, jazzpress.pl, polish-jazz.blogspot.pl, a sam Kamil znalazł się na drugim miejscu wśród najlepszych muzyków 2016 roku. Dodatkowo płyta znalazła się w prestiżowym zestawieniu płyt rekomendowanych przez przedstawicieli najważniejszych mediów jazzowych Europy (Europe Jazz Media Chart). Swoją płytę oczywiście promował podczas trasy koncertowej w dziewięciu miastach w Polsce. Z materiałem z tej płyty wystąpił też w Budapeszcie.
Kamil Piotrowicz jest także współliderem międzynarodowej grupy Maxim Experiment, z którą w 2016 roku nagrał płytę „Dark Matter”. Album jest dystrybuowany w Europie i Stanach Zjednoczonych.
Jego osiągnięcia zostały zauważone w Warszawie. Kamil otrzymał bowiem Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne. Do tej długiej listy sukcesów należy jeszcze dodać Nagrodę Miasta Gdańska „Młody Twórca Kultury”, którą – jako student gdańskiej uczelni – otrzymał za oryginalną wizję kompozytorską oraz osiągnięcia artystyczne. Mamy nadzieję, że doceni go również Koszalin.

 

DAS KOMPLEX
To ostatni z naszych kandydatów do kulturalnej nagrody prezydenta Koszalin. Za tym pseudonimem kryje się 38-letni Marcin Łukaszewicz z Koszalina. Na co dzień pracujący w tutejszej pracowni architektonicznej, jako asystent projektanta; po godzinach jest producentem muzycznym. Jego muzyki słuchają fani klubowych brzmień na całym świecie, bo płyty winylowe z utworami Das Komplexa oprócz Polski wydawane są również m.in. w Europie i w Stanach Zjednoczonych.

 

A w 2106 roku ukazało się w sumie aż sześć takich płyt. Trzy z nich to solowe wydawnictwa. Pierwszy – i przy okazji jest to również pierwsza płyta długogrająca w dyskografii Marcina – to album „All for Love” wydany w Polsce. Z kolei „Near Me” oraz „Pudding” to minialbumy. Kolejne trzy płyty to kompilacje („Kachi Kachi EP”, Ptaki „Odlot EP” oraz „FASRAT Compilation EP”), na których koszaliński Das Komplex występuje w gronie innych producentów muzycznych. Co ważne, jego muzyka zbiera bardzo dobre recenzje na internetowych portalach muzycznych i w papierowych czasopismach („Gazeta Magnetofowowa” i „Aktivist”).

 

Das Komplex może się również pochwalić udziałem w produkcji filmu „Wszystkie nieprzespane noce”. W tym nagradzanym na festiwalach w Polsce (Nowe Horyzonty) i w Stanach Zjednoczonych (Sundance Festival) obrazie wykorzystanych zostało aż pięć utworów autorstwa Marcina Łukaszewicza.

 

Dodatkowo koszaliński producent miał w 2016 roku wiele okazji do prezentowania swojej muzyki na żywo. Z tych najważniejszych imprez warto wymienić Jazz Nad Odrą we Wrocławiu, Warsaw Music Week, czy w cyklu Ketel One Stage w Krakowie. Das Komplex również chętnie występuje przed koszalińską publicznością w klubie Jazzburgercafe.

 

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@polskapress.pl

Zostaw komentarz