platforma blogowa portalu głos koszaliński

Odszedł Waldemar „Gilmur” Lech, wieloletni gitarzysta Mr. Zoob

We wtorek 13 grudnia 2016 roku zmarł Waldemar Lech, znany jako Gilmur – gitarzysta zespołu Mr. Zoob. Miał 57 lat.

Waldemar "Gilmur" Lech - źródło: Facebook

Waldemar „Gilmur” Lech – źródło: Facebook

Waldemar „Gilmur” Lech był wieloletnim gitarzystą zespołu Mr. Zoob, w którym grał niemal od samego początku, czyli od 1983 roku (i robił to także w pierwszej dekadzie XXI wieku). Jak wspomina Kuba Grabski, basista zespołu, Gilmur dołączył do nich już po kilku pierwszych miesiącach istnienia grupy. Był w składzie, który nagrywał pierwszy album „To tylko ja” wydanym w 1986 roku, brał również udział w nagraniach płyty „Czego się gapisz?” wydanej w 1998 roku, na której znalazły się m.in. „Mój jest ten kawałek podłogi”, „Kartka dla Waldka”.

– To był człowiek niesamowicie skromny, zamknięty w sobie, a jednocześnie z dużym poczuciem humoru, wiecznie uśmiechnięty. Otwarty na życie, które chłonął garściami, także z jego negatywnymi konsekwencjami – mówi Kuba Grabski. – Był samoukiem o niesamowitym wyczuciu muzyki. Każdy to podkreślał, że to niemożliwe, by człowiek bez wykształcenia muzycznego tak czuł grę na gitarze. Myślę, że byłby świetny także w grze na innych instrumentach. Zresztą przed Mr. Zoob miałem okazje grać z nim w składzie, gdzie był basistą.

Trzeba podkreślić, że muzyka była dla niego niemal wszystkim. Kiedy z różnych powodów nie mógł grać, było mu z tym bardzo źle.

I taki właśnie w pamięci przyjaciół i znajomych pozostanie – niesamowity muzyk, świetny kolega, towarzysz zabaw. Bo trzeba powiedzieć, że był bardzo towarzyski. Często można go było spotkać w różnych miejscach Koszalina: na imprezach, na koncertach, gdzie można było z nim zamienić słowo, posłuchać jak niesamowicie gra.

Pogrzeb Gilmura odbędzie się w czwartek, 15 grudnia 2016 roku o godz. 11:30 na cmentarzu komunalnym w Koszalinie.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2IKFZwjxnRA[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=35jViW9eRi8[/youtube]

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@polskapress.pl

Komentarze (1) do “Odszedł Waldemar „Gilmur” Lech, wieloletni gitarzysta Mr. Zoob”

  1. Loszmi napisał(a):

    Jak Gilmur wymiatał monetą na akustyku, to była rewelacja. Albo jak stroił strata za jednym uderzeniem w struny.