platforma blogowa portalu głos koszaliński

Kamil Piotrowicz z Koszalina z Nagrodą Miasta Gdańska

Pochodzący z Koszalina młody, utalentowany pianista jazzowy i kompozytor Kamil Piotrowicz został doceniony przez prezydenta Gdańska. Otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska „Młody Twórca Kultury 2016”.

Kamil Piotrowicz / fot. Krzysztof Piotrkowski - gp24.pl

Kamil Piotrowicz / fot. Krzysztof Piotrkowski – gp24.pl

Urodzony w 1992 roku w Koszalinie absolwent tutejszego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz ma powód do dumy. Znalazł się bowiem wśród trzech laureatów Nagrody Miasta Gdańska „Młody Twórca Kultury 2016”. Do nagrody zostało nominowanych 14 osób.

 

Dlaczego koszalinianin otrzymał gdańską nagrodę? Studiował na Akademii Muzycznej w Gdańsku, studia licencjackie w klasie kompozycji ukończył z wyróżnieniem. Studia magisterskie kontynuuje w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze, gdzie w 2015 roku odbył półroczne stypendium.

 

– Dla kapituły nie było istotne to, skąd kandydat pochodzi, a ile wniósł do lokalnej społeczności, dla miasta, regionu, jakie ma osiągnięcia w Polsce i poza nią – wyjaśnia Kamil Piotrowicz. – Ta nagroda była dla mnie olbrzymim zaskoczeniem, a także docenieniem, fizycznym potwierdzeniem tego, że to, co robię ma sens.

 

Kamil Piotrowicz zakończył właśnie trasę koncertową promującą jego płytę „Popular Music”. Zagrał w dziewięciu miastach w Polsce m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, w Słupsku. – Niestety, w Koszalinie się nie udało.I bardzo mi z tego powodu przykro. Chciałem bardzo tu zagrać na przykład na Hanza Jazz Festiwal. Zgłosiłem się do Centrum Kultury 105 już w maju. Nie było zainteresowania – wyraża żal pianista, który jest stypendystą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Bo trzeba tu od razu dodać, że muzyk mimo młodego wieku ma już na swoim koncie dwie wydane płyty  nagrane wspólnie z muzykami z Trójmiasta. Pierwsza „Birth” miała premierę w 2015 roku i została nagrana przez Kamil Piotrowicz Quintet (wtedy pianista rozpoczął trasę ją promującą od koncertu w Filharmonii Koszalińskiej).

 

I to ciągle nie koniec sukcesów tego jazzowego pianisty i kompozytora. To laureat wielu festiwali jazzowych, m. in. Jazz Nad Odrą (Nagroda Indywidualna za Kompozycję), Krokus Jazz Festiwal (Grand Prix), Blue Note Jazz Competition (Grand Prix), Ogólnopolski Przegląd Zespołów Jazzowych i bluesowych w Gdyni (Grand Prix) oraz wielu innych. Koncertował w wielu państwach Europy (m. in. Dania, Niemcy, Węgry, Czechy).

 

 

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@polskapress.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.