platforma blogowa portalu głos koszaliński

Pre Hanza Jazz Festiwal 2016 w Koszalinie i koncerty w klubach

Koszaliński Hanza Jazz Festiwal odbędzie się w 2016 roku w dniach 26-29 października. Ale zanim rozpocznie się właściwa impreza fanów jazzu czekają cztery inne koncerty. Pierwszy już w czwartek 22 września 2016 r. w klubie Jazzburgercafe.

hanza-jazz-festiwal-2016

– W tym roku jazz dosłownie „wychodzi na miasto” – można przeczytać w informacji Centrum Kultury 105 w Koszalinie. W zaprzyjaźnionych pubach odbywać się bowiem będą cztery koncerty w ramach tzw. Pre-Hanza Jazz Festiwal. Będzie to swego rodzaju rozgrzewka przed właściwą imprezą.

 

* * * Pierwszy odbędzie się już 22 września w klubie Jazzburgercafe. Zagra tu Checki / Bąk / Golicki Trio. Start o godz. 20. Wstęp kosztuje 10 złotych.

 

* * * Drugi koncert jazzowy odbędzie się 6 października w klubie Kawałek Podłogi. Wystąpi Lay D Funk grający fuzję funku i jazzu. Start o godz. 20. Wstęp kosztuje 10 złotych.

Lay D Funk jest instrumentalnym składem grającym muzykę funkowo-jazzową. Na swoim koncie ma debiutancką płytę „Miejski zgiełk”. Wielokrotnie występował podczas ogólnopolskich festiwali muzycznych m.in. Jazz Festiwal New Cooperation w Zamościu, X Jazz Hanza w Koszalinie, Radomskim Festiwalu Jazzowym, a także koncertował w klubach całej Polski.

Zespół składa się z zawodowych muzyków, którzy współpracowali z takimi formacjami i osobistościami jak: Piotr Schmidt, IRA, Michał Trzpioła (Pilichowski Band), World Project-virtual band, czy Big Band Jacka Delonga.

 

* * * Trzeci koncert odbędzie się 13 października w pubie Z Innej Beczki zagra skład Jachna / Mazurkiewicz / Buhl – „Ukryte dźwięki”. Start o godz. 20. Wstęp: 10 złotych.

W opisie wydarzenia czytamy: – Wojciecha Jachnę znamy z udziału w Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, Innercity Ensemble, Mordach czy reggae’owym zespole Dubska. Przez wiele lat występował u boku Andrzeja Przybielskiego. Obecnie tworzy wiele ciekawych nowych projektów – Jachna/Buhl, Jachna/Wójciński czy Jachna/Tarwid/Karch. Jacek Mazurkiewicz to ceniony kontrabasista, łączący akustykę z elektroniką. Należy kojarzyć go z takimi przedsięwzięciami jak Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Modular String Trio i 3FoNIA. Z kolei Jacek Buhl niegdyś był związany z Variete, Trytonami i 4 Syfon. Aktualnie jest członkiem The Cyclist, duetu Glabulator (z Tomkiem Glazikiem), zespołu Trzy Tony i formacji Alameda 5.

 

* * * Czwarty i zarazem ostatni koncert w ramach Pre-Hanza Jazz Festiwal 2016 odbędzie się 21 października 2016 r. w Centrali Artystycznej. Zagra Jakub Skowronski Trio + Iza Polit. Początek o godz. 20. Wstęp: 10 złotych.

 

* * *

Trzeba tu od razu powiedzieć, że wyjście Centrum Kultury 105 z koncertami „na miasto” do klubów, w których regularnie odbywają się koncerty to bardzo dobry pomysł. Takie imprezy już się wcześniej zdarzały, jak choćby finałowe koncerty w ramach festiwalu Generacja w studenckiej Kreślarni, czy coroczne imprezy z cyklu Tośka, ale były to raczej sporadyczne przypadki. Tu widać, że to zakrojone na szerszą skalę działanie. Tym bardziej, że szykuje się również Pre-Generacja 2016 w Jazzburgercafe (4 listopada zagra Tranquilizer i Tides From Nebula). Oby nie była to jednorazowa akcja, będąca zapewne odpowiedzią na słowa krytyki, które padły w dokumencie DNA Koszalina (więcej czytaj TUTAJ >>> DNA Koszalina. Kultura w mieście oceniona), a ta współpraca na linii Centrum Kultury 105 (i inne miejskie instytucje związane z kulturą) – koszalińskie kluby rozwijała się coraz bardziej.

* * *

PROGRAM XII HANZA JAZZ FESTIWAL 2016 W KOSZALINIE.

Środa, 26 października 2016

HIGH DEFINITION QUARTET – sala widowiskowa CK105 / 19:00
Jeden z najciekawszych i najbardziej utytułowanych polskich zespołów jazzowych młodego pokolenia! W Koszalinie zagrają w składzie: Mateusz Śliwa – saksofon tenorowy, Piotr Orzechowski – fotepian, Alan Wykpisz – kontrabas i Dawid Fortuna – perkusja.

KINGA GŁYK TRIO – Centrala Artystyczna / 21:00
Najlepsza basistka jazzowa młodego pokolenia – nowa nadzieja JAZZ TOP 2015 Jazz Forum. Kinga Głyk to 19 letnia, jedyna w Polsce gitarzystka basowa prowadząca własny jazzowo-bluesowo-funkowy zespół. Skromna, młoda, niewielka dziewczyna z wielkim basem, który potrafiła okiełznać jak najbardziej wytrawny muzyk. Stała się odkryciem krajowej sceny za sprawą debiutanckiego albumu „Rejestracja”.
Mimo swojego młodego wieku muzykowała już z takimi artystami jak: Junior Robinson, Ruth Waldron, Natalia Niemen, Anthimos Apostolis, Arek Skolik, Paweł Tomaszewski, Piotr Wyleżoł, Joachim Mencel i wielu innych. Skład zespołu: Kinga Głyk – bas, Irek Głyk – perkusja, Piotr Matusik – piano.

Czwartek, 27 października 2016

ESKAUBEI & TOMASZ NOWAK QUARTET – Club 105 / 19:00
Jedyny w Polsce zespół łączący świat jazzu ze światem hip-hopu tworzą najwyższej klasy muzycy: Kuba Płużek (piano), Alan Wykpisz (kontrabas), Tomasz Nowak (trąbka), Filip Mozul (bębny) i Eskaubei (rap). 10 kwietnia 2015 nakładem oficyny For Tune ukazała się płyta zespołu pt. „Będzie Dobrze”, która zyskuje świetne recenzje wśród dziennikarzy, słuchaczy i w środowisku muzycznym. Muzyką zespołu charakteryzuje się rozbudowanymi aranżacjami, niesamowitym feelingiem, głębią, gdzie również improwizacja znajduje swoje miejsce.

MAREK KĄDZIELA ADHD – Z Innej Beczki / 21:00
ADHD to międzynarodowy projekt muzyczny założony z inicjatywy polskiego gitarzysty jazzowego Marka Kądzieli. W skład zespołu wchodzą znakomici muzycy sceny jazzowej i improwizowanej z Danii, Polski i Niemiec, z legendarnym klarnecistą basowym Rudi Mahall’em. Styl zespołu oscyluje między jazzem europejskim a muzyką improwizowaną, pełną zaskakujących melodii oraz dynamicznej rytmiki.

Piątek, 28 października 2016

RADEK WOŚKO ATLANTIC QUARTET – JAZZBURGERCAFE / 20:00
Nowy muzyczny projekt polskiego perkusisty jazzowego, w skład którego wchodzi jeden z najlepszych gitarzystów jazzowych na świecie, pochodzący z Izraela, a od ponad dziesięciu lat stanowiący czołówkę sceny w Nowym Jorku – Gilad Hekselman.
Zespół łączy w sobie ponadto muzyków z Polski i Danii, prezentując nowoczesny jazz na najwyższym poziomie szeroko czerpiący zarówno z nowojorskich inspiracji, jak i głębokich korzeni kultur słowiańskiej i nordyckiej. Skład zespołu: Gilad Hekselman – gitara, Søren Gemmer – piano, Mariusz Praśniewski – kontrabas, Radek Wośko – bębny.

Sobota, 29 października 2016

DERRICK MCKENZIE JAZZ FUNK EXPERIENCE – sala widowiskowa CK105 / 19:00
To nowopowstały zespół będący wynikiem kolaboracji między Derrickiem Mckenzie, czynnym perkusistą światowej sławy zespołu JAMIROQUAI i polskimi muzykami z najwyższej półki. Spotkanie „groove mastera” z jednym z najbardziej cenionych i utalentowanych polskich pianistów i kompozytorów Pawłem Kaczmarczykiem zaowocowało utworzeniem formacji obracającej się w klimacie jazzu, muzyki funk i soul z zamysłem łączenia stylów muzycznych dostarczając uczty słuchaczom o nawet najbardziej wyrafinowanym guście muzycznym, zachowując przy tym element mocno energetyczny i rozrywkowy. Zespół zagra w składzie: Derrick McKenzie – perkusja, Michał Barański – bas, Olaf Węgier – saksofon, Łukasz Belcyr – gitara, Matt Johnson – klawisze.

jam session – od godz. 21:00

zebrał: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@polskapress.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.