platforma blogowa portalu głos koszaliński

Pampeluna + 4P Solo = Projekt Patryoci

Koszaliński zespół Pampeluna połączył siły z raperem 4P Solo i w ten sposób powstał Projekt Patryoci. Jego celem jest przedstawienie historii Polski w rock and rollowy, pozytywny sposób.

projekt-patryoci

Pierwsze moje skojarzenie po przeczytaniu tej informacji to nowsza, lepsza i mocno gitarowa wersja grupy T.Raperzy znad Wisły, założona w połowie lat 90-tych przez prowadzących satyryczny program „KOC, czyli Komiczny Odcinek Cykliczny”. Arek Pater, gitarzysta Pampeluny słysząc to porównanie od razu ripostuje: – Nie sądziłem, że ktoś to pamięta jeszcze T.Raperów znad Wisły. Tam to raczej chodziło o wierszyki i wplatanie dat z wydarzeniami historycznymi – mówi. – W naszym przypadku – jesteśmy zespołem i nie samym tekstem żyjemy, ale muzyką. To wszystko to całość, ma bujać, dać kopa, pozwolić ujść emocjom.

 

Warto tu od razu dodać, że Arek gitarzystą jest z zamiłowania, z zawodu – nauczycielem historii, która również jest jego pasją. – I dlatego z wielką przyjemnością łącze te dwie pasje, ale nie chodzi tu o mnie – stwierdza i od razu dodaje: – Chcieliśmy zrobić taką pozytywną lekcję historii. Bez ideologii bez propagandy, tylko pozytywne podejście do naszych dziejów.

 

A dlaczego do Projektu Patryoci dołączył Przemysław Majewski, czyli raper 4P Solo? Wybór wydaje się naturalny z dwóch powodów. Po pierwsze Przemek już nie raz pokazał, że ciągnie go do żywego grania. Wielokrotnie wspominał, że zanim zajął się hip-hopem próbował sił w zespole metalowym. Kiedy już rapował, chętnie udzielał się gościnnie w utworach koszalińskich zespołów: z Niekretem nagrał „Chodź Cię wydziara kat”, z zespołem Kaboom! – „Chwała bohaterom”, a z Pampeluną dwa utwory – „Tequila” i „Siła”. Po drugie – 4P Solo ma na swoim koncie utwór o charakterze historycznym, patriotycznym. Jest nim „Mam biało-czerwone serce”, którego tekst trafił nawet do podręcznika szkolnego.

 

– Zawsze chciałem grać z żywym zespołem. Do tej pory miałem tylko te gościnne udziały w pojedynczych utworach. Teraz w końcu się udało zrobić coś większego – nie kryje zadowolenia Przemek Majewski.

 

W sieci już pojawił się pierwszy utwór Projektu Patryoci. To „Monte Cassino”. Obecnie gotowych jest w sumie pięć numerów, które sukcesywnie pojawiać się będą w Internecie. Jak mówi Arek Patek, na jesień szykowana jest cała płyta.

 

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=l653WVbgRz4[/youtube]

 

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@polskapress.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.