platforma blogowa portalu głos koszaliński

Berial: O Betrayerze mówią nie tylko fani z Polski, ale i z USA [wywiad]

Piotr Kuzioła z Koszalina, którego zespół Betrayer wydał album „Inferno In Terra”, został zgłoszony przez „Głos” do kulturalnej nagrody prezydenta.

Piotr "Berial" Kuzioła / fot. Radosław Brzostek

Piotr „Berial” Kuzioła / fot. Radosław Brzostek


W marcu 2015 roku pojawiła się „Infernum In Terra”, płyta zespołu Betrayer. Jaki był odzew na wasze nowe dźwięki?
Oddźwięk był całkiem fajny. Sama wytwórnia Mystic, która podchodzi dość sceptycznie do metalu, ale zdecydowała się wydać naszą płytę, patrząc na poziom sprzedaży uznaje go za wynik bardzo zadowalający. Stwierdzili nawet, że są dumni z tego wydawnictwa.
Ale album został wydany nie tylko w Polsce. Wytwórnia Witching Hour zajęła się jej dystrybucją w Europie.
Tych danych jeszcze nie mam, ale pojedyncze sygnały do nas docierają. Nasze utwory tam się pojawiają, było nam też dane poczytać całkiem pozytywne recenzje krążka. Miałem też inną ciekawą sytuację. W klubie Inferno, który prowadziłem, był koncert pięciu kapel metalowych z USA. W trakcie rozmowy z nimi temat zszedł właśnie na Betrayer i jeden z tych muzyków był w szoku, że właśnie rozmawia z wokalistą zespołu. Był nawet w stanie zanucić swój ulubiony utwór z albumu „Calamity”. To naprawdę sympatyczne sygnały. Otrzymujemy również maile od fanów z zagranicy, m.in. ze Stanów Zjednoczonych i dopiero teraz dowiadujemy się, jakie zamieszanie nasza pierwsza płyta „Calamity” z 1994 roku zrobiła na tamtym rynku.
Teraz też robicie zamieszanie. W 2015 roku była trasa koncertowa po Polsce, a także zaproszenia na kilka festiwali metalowych w Polsce. Zagraliście też w Niemczech.
Graliśmy głównie w Polsce, na te rynki zagraniczne dopiero zaczynamy się wbijać. Płyta wyszła po 20 latach przerwy w działalności zespołu i najpierw musimy zaznaczyć swoją obecność tutaj, żeby było łatwiej z następnymi wydawnictwami. Ale faktycznie zagraliśmy koncert w Niemczech oraz kilka większych imprez w Polsce. Jeden szczególnie wyróżniający się to ten w Krakowie na Old School Festival, gdzie przyłączyliśmy się do ścisłej czołówki polskich zespołów metalowych: Kat i Turbo. My jako przedstawiciele tego gatunku tego najbardziej rzeźnickiego.
Trzeba właśnie zaznaczyć, że gracie najczęściej nie jako dodatek, ale Betrayer jest wymieniany jako jedna z głównych atrakcji tych festiwali. Grając u boku legendy amerykańskiego death metalu Obituary również.
Tak, byliśmy wtedy głównym supportem. Na Drrrama Festiwal w Gdańsku graliśmy jako jedna z dwóch gwiazd danego dnia, w Gubinie na Dark Side Festiwal byliśmy headlinerem. Po trasie promocyjnej trochę przystopowaliśmy z koncertowaniem, skupiliśmy się na prywatnych sprawach, na tworzeniu nowego materiału. Obecnie przygotowujemy się również do wiosennego grania.
Wytwórnia Mystic jest zainteresowana dalszą współpracą z Betrayerem?
Tak, oczywiście. Teraz pracujemy wspólnie nad reedycją naszego starego albumu „Calamity”, która ma się również ukazać przy współpracy z Witching Hour. Będzie wydany także na winylu.
Twierdzisz, że odpoczywaliście, ale przed końcem roku ukazała się płyta kultowego death metalowego zespołu Vader, na którym pojawiłeś się gościnnie.
Tak, Vader wydał płytę „Future Of The Past II”, na której podsumował powstawanie muzyki metalowej w Polsce, czyli lata świetności przypadające na koniec lat 80-tych. Miałem wtedy przyjemność grać w zespole Slaughter, który w tamtym czasie wytyczał szlaki temu gatunkowi. Lider Vadera Peter wybrał na tę płytę utwory polskich zespołów z tamtego czasu, nagrał je na nowo, no i wśród nich znalazł się „Czas Apokalipsy”, numer mojego autorstwa. Podczas wizyty Vadera w Koszalinie, w klubie Inferno naświetlił mi pomysł tego projektu, zaproponował mi zaśpiewanie tego utworu. Album spodobał się szczególnie starszym fanom gatunku.

 

* * *

To już ostatnia rozmowa z kandydatami Głosu Koszalińskiego do Nagrody Prezydenta w Dziedzinie Kultury. Wszystkie znajdziecie TUTAJ >>> Nagroda Prezydenta Koszalina w Dziedzinie Kultury – zgłoszenia Głosu Koszalińskiego

VIII Gala Kultury odbędzie się 31 marca 2016 roku w Filharmonii Koszalińskiej. Wtedy ogłoszony zostanie oficjalny werdykt komisji i wręczone zostaną nagrody.

* * *
pytania zadawał: Mariusz Rodziewicz
kontakt: mariusz.rodziewicz@polskapress.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.