platforma blogowa portalu głos koszaliński

Hubert Wysocki: Organizujemy koncerty najlepiej jak potrafimy, budujemy publiczność [wywiad]

Rozmowa z Hubertem Wysockim, właścicielem klubu Jazzburgercafe, który został zgłoszony przez Głos Koszaliński do kulturalnej nagrody prezydenta Koszalina.

Hubert Wysocki / fot. Radek Koleśnik

Hubert Wysocki / fot. Radek Koleśnik

– 23 stycznia Jazzburgercafe obchodziło pierwszą rocznicę istnienia. Jak oceniasz ten okres działalności pod względem muzycznym?
– Myślę, że to był dobry rok, w którym udało się zorganizować wiele ciekawych imprez. Było ich naprawdę sporo i nie jest łatwo wybrać te najciekawsze.

– Na pewno sukcesem frekwencyjnym zakończyły się koncerty zespołu Kamp!, czy też duetu XXANAXX.
– To prawda. To były imprezy, na które przyszła bardzo duża publiczność. Sam wyróżniłbym na pewno też inne występy, na które może nie przyszło aż tak dużo osób, ale były świetne. To koncert Makowieckiego, który zagrał i zabrzmiał rewelacyjnie oraz występ zespołu Chłopcy Kontra Basia. Ten akurat koncert wpadł nam bardzo spontanicznie, więc nie mieliśmy wiele czasy na jego promocję, ale muzycy naprawdę pokazali kunszt zgrania na scenie. Tu muszę powiedzieć, że na frekwencyjny sukces koncertu składa się wiele czynników. Sam fakt zaproszenia zespołu znanego, grającego ciekawą muzykę i promocja wydarzenia może nie wystarczyć. Ważny jest też termin. Zdarza się, że w podobnym terminie odbywają się podobne koncerty. Tak było ostatnio w przypadku naszej imprezy z kolektywem dj-skim Ptaki. Oni grali u nas w sobotę, a dzień wcześniej Centrum Kultury 105 zorganizowało występ duetu Rysy. Choć akurat w tym przypadku to nam nie zaszkodziło.

– W zeszłym tygodniu rozmawiałem z innym kandydatem Głosu do kulturalnej nagrody prezydenta, który grał koncert w Twoim klubie. To był Marcin Zabrocki, który był bardzo zadowolony ze współpracy. Powiedział, że robisz dobrą robotę. Często zdarza się to usłyszeć od muzyków, czy od osób uczestniczących w koncertach?

– Faktycznie zdarza się, że zespół który do nas przyjedzie doceni naszą pracę, a fan pochwali dobrze zorganizowany koncert. To bardzo miłe. Staramy się organizować koncerty jak najlepiej i budować stałą publiczność, ale tego w rok się nie zrobi.

– Co prawda nie ograniczasz się niemal do żadnego gatunku przy zapraszaniu muzycznych gości, ale jednak wyłania się spośród nich pewien nurt wiodący. To elektronika, elektropop. Fani to zauważają.
– Jako prowadzący ten klub i fan określonej muzyki wpływam na to, kto gra w Jazzburgercafe. Kiedy wcześniej przez wiele lat prowadząc w Koszalinie Plastelinę, która była typowym nocnym klubem muzycznym, nastawiałem się na bardziej alternatywną muzykę. Była to przede wszystkim muzyka klubowa, house, drum n’ bass, techno. Teraz są to może bardziej przystępne rzeczy, ale cały czas takie, które są w kręgu moich zainteresowań.

– I okazuje się, że wykonawcy, którzy wcześniej grali w dużych ośrodkach jak Warszawa, Wrocław, Kraków, czy Trójmiasto zaglądają również do Koszalina.
– Tak, otrzymujemy coraz więcej propozycji koncertowych i coraz częściej są to bookingi z pierwszej ligi. Dobra współpraca z agencjami muzycznymi zaczyna obradzać w coraz smaczniejsze owoce.
– W swoim lokalu zacząłeś też organizować jam sessions, na które muzycy z Koszalina mogą przyjść, pograć na instrumentach, poimprowizować.
– Tak, uznałem, że warto zintegrować koszalińskie środowisko muzyków i dlatego postanowiłem wyjść z taką inicjatywą. Na początku były to czwartkowe imprezy, na których spotykali się przeróżni muzycy. Przychodzili np. ludzie z koszalińskiej filharmonii, dołączali do nich uczniowie tutejszej szkoły muzycznej i wspólnie grali. Teraz ten czwartek nie jest już sztywnym dniem, bo nie zawsze taki termin odpowiada muzykom. Czekam po prostu na propozycje i jeśli zbierze się grupa muzyków to możemy wspólnie ustalić termin takiej imprezy. Ostatnio odezwał się do mnie Grzegorz Wypych, gitarzysta i właściciel szkoły Music Heaven. Chciałby skrzyknąć znajomych muzyków i zrobić typowo jazzowy jam session. Jestem otwarty na takie propozycje.

– Klub nie zwalnia. W styczniu i w lutym odbyło się kilka imprez. A jak muzycznie w Jazzburgercafe zapowiada się wiosna?
– Będzie u nas sporo koncertów. Już 4 marca wystąpi duet Lilly Hates Roses, a 11 marca świetny zespół Jaaa! To bardzo ciekawa elektronika, bardzo chwalona przez uznanych dziennikarzy muzycznych. Może nie jest jeszcze znany szerokiej publiczności, ale ci, którzy byli na naszym koncercie Kamp! również powinni się na niego wybrać. Natomiast 18 marca szykuje się mocno rockowy, metalowy koncert. Zagrają zespoły Budge, Quy, Godbite i Spineless Back. Kwiecień też zapowiada się ciekawie. Przyjedzie do nas Błażej Król, znany z grupy UL/KR, a także bardzo energetyczny zespół Tekno, w którym udziela się gitarzysta T.Love – Perkoz.

 

* * *

To kolejna z rozmów ze zgłoszonymi przez Głos Koszaliński osobami do Nagrody Prezydenta w Dziedzinie Kultury. Następne już wkrótce, a oto pełna lista zgłoszonych >>> Prezydent Koszalina nagrodzi ludzi kultury. Oto zgłoszenia Głosu Koszalińskiego

* * *

pytania zadawał: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@polskapress.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.