platforma blogowa portalu głos koszaliński

Koncert: Besides zagra w Koszalinie w pubie Graal

Post-rockowy zespół Besides przyjedzie do Koszalina i zagra koncert w pubie Graal. Będzie to okazja by posłuchać świetnej gitarowej, instrumentalnej muzyki.

Besides / fot. Katarzyna Ładna

Besides / fot. Katarzyna Ładna

Post-rockowy zespół Besides, który powstał w 2011 roku w Brzeszczach przyjedzie do Koszalina już po raz drugi. Na początku 2015 roku grali w Clubie 105. Muzycy bardzo miło wspominają tamten występ. – Wtedy grało się dobrze, myślę, że teraz w nowym miejscu – w pubie Graal – też tak będzie. Przyjedziemy, by zaprezentować naszą muzykę, porozmawiać z ludźmi mówi – Piotr Świąder Kruszyński, gitarzysta zespołu, który dodaje od razu, że koszaliński koncert jest związany z promocją nowej płyty grupy „Everything Is”. – Promujemy ją już od jesieni 2015 roku, jest to więc druga część trasy związanej z tym albumem. Ostatnio graliśmy w Rzeszowie i Ostrowcu. Było bardzo przyjemnie, odbiór muzyki bardzo dobry. Lubimy ten materiał, ale na koncertach oczywiście mieszamy go ze starszymi utworami.

 

 

Besides bywa porównywany z innym znanym polskim post rockowym zespołem Tides From Nebula. Ścieżki obu grup zetknęły się przy okazji produkcji nowego krążka. – To prawda, że nasza muzyka gatunkowo jest tożsama, a w Polsce  nie ma wielu tego typu kapel, było więc pewne, że kiedyś się spotkamy. Zakolegowaliśmy się i Maciek Karbowski zaproponował, że może zająć się produkcją. Z chęcią zgodziliśmy się na to, bo ma fajne podejście do gitary, do muzyki w ogóle, jest bardzo kreatywny i od razu stwierdziliśmy, że to dobry wybór. Kiedy skończyliśmy, to się to potwierdziło, bo podoba nam się brzmienie tej płyty – opowiada gitarzysta Besides.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=D0d98BB4nNw[/youtube]

 

Warto też wspomnieć, że wielu fanów gitarowego grania dowiedziało się o tej post-rockowej grupie z telewizji. Wzięła bowiem udział w ósmej edycji programu Must Be The Music i… wygrała go!

 

 

Adam Sztaba o zespole mówił w ten sposób: – Muzyka instrumentalna w tym programie to niezwykła rzadkość, a na takim poziomie to już ewenement. Zespół Besides – jeden z najlepszych zespołów w historii tego programu.

 

 

Wtórował mu drugi juror, Piotr Rogucki. – Besides ma potencjał zespołu międzynarodowego. Ta muzyka nie ma granic, bo nie ma w niej nieudolnej angielszczyzny. Muzyka Besides zawiera bezgraniczną emocję, która będzie zrozumiana również za granicami naszego kraju – mówił wokalista Comy.

 

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=H8CFhc5CCsY[/youtube]

Dlaczego Besides zdecydował się na udział w talent show?  – Na pewno nie szliśmy tam, żeby wygrać ten program. Naszym głównym celem była chęć zaprezentowania naszej muzyki szerszej publiczności. Zdawaliśmy sobie sprawę, że to niszowy gatunek i chcieliśmy pokazać, że taka muzyka istnieje i może się komuś spodobać. I tak się stało – odpowiada Piotr Świąder Kruszyński.

 

 

 

Trzeba przyznać, że faktycznie takie instrumentalne, post rockowe granie nie należy do specjalnie popularnych. Niektórzy uważają, że to zbyt trudna muzyka, która może się podobać tylko… innym muzykom. – Po tym, jak gramy koncerty, nie wydaje mi się, by to była prawda – ripostuje gitarzysta Besides. – Odbieramy bardzo ciekawe sygnały na temat tego, jakie emocje towarzyszą odbiorcom naszej muzyki i na pewno nie są to muzycy. Widać, że to rusza. Nie zgadzam się więc z tym stwierdzeniem. Muzyka jest na tyle uniwersalnym językiem, który może trafić do każdego.

 

 

Na własne uszy będzie można się o tym przekonać 4 marca 2016 roku w pubie Graal.

 

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=T3aS3-9keNc[/youtube]

– Tych, którzy byli rok temu na naszym koszalińskim koncercie chyba specjalnie namawiać na przyjście nie trzeba. Mamy nowy materiał i będzie na pewno dużo dobrych emocji, będzie mocno. A kto nie jeszcze nas nie słyszał to zachęcamy, żeby przyszedł zapoznać się z naszą muzyką: instrumentalną, przestrzenną. Można przy niej się zrelaksować. Zapraszam – kończy Piotr.

 

 

Nie zabraknie też stoiska z płytami, koszulkami zespołu i innymi gadżetami.

 

 

Bilety na koncert Besides w przedsprzedaży kosztują 20 złotych, w dniu koncertu kosztować będą 25 złotych.

Komentowanie wpisu jest wyłączone.