platforma blogowa portalu głos koszaliński

Trzy łyki muzyki #13: Kaboom! / WhoIsWho / Black Baloon

Rockowo, z regionu: Kaaboom! i WhoIsWho z Koszalina oraz Black Baloon ze Słupska.

3LM

 

kaboomŁyk 1. Równo 10 lat zajęło koszalińskiemu zespołowi Kaboom! zarejestrowanie i wydanie swojej płyty. Ale warto było czekać, bo „Dycha” to idealnie skrojony zbiór dziesięciu rockowo-metalowych utworów. Można nawet by powiedzieć piosenek (bo taka ich piosenkowa, zwrotkowo-refrenowa struktura), nad którymi wyraźnie unosi się nad nimi muzyczny klimat drugiej połowy 90-tych. A przy tym bardzo oryginalnych piosenek, niezwykle trudno znaleźć w nich odniesienia do konkretnych kapel. A to tylko jeden z atutów „Dychy”.

 

Kolejny to wokal, który potrafi i zaśpiewać, i ryknąć, i zaskandować, i zaszeptać, i uderzyć w growl. Zdarza się, że to wszystko można usłyszeć w jednym utworze. Czyli – krótko mówiąc – szaleństwo w czystej postaci, czego najlepszym przykładem jest numer „Dysfunkcja”. To, co zrobił w nim Radek Czerwiński to mistrzostwo świata. A do tego jeszcze potrafi napisać intrygujące ciekawe teksty, powstające często – mam wrażenie – od jednego słowa, pojęcia, którym może być: fuszerka, wojna, dysfunkcja, egoizm, nikotyna.

 

Zespołowi należy się więc szacunek za numery, za wokale, za teksty, za brzmienie i za oryginalność (ok, po entym odsłuchu w jednym numerze znalazłem delikatne nawiązanie do maniery Mike’a Pattona z Faith No More i gdzieś mi się kołacze System Of a Down – ze względu na sprawne, różnorodne operowanie różną barwą wokalu). Gdybym więc płytom wystawiał oceny to byłaby piona. Przepraszam, dycha!

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=6IH7fDpO6Es[/youtube]

 

WhoIsWhoŁyk 2. WhoIsWho to z kolei bardzo młody, działający zaledwie od 2014 roku koszaliński zespół. Młody stażem, ale w zawartych na ich debiucie „Czas przestrzeni miast” dojrzałych, świadomie zaaranżowanych utworach wyraźnie słychać, że to bardzo doświadczeni muzycy (znani z takich kapel jak Świadomość, Sons Of Preachers, Gdzie Cikwiaty, Romantycy Lekkich Obyczajów).

 

Łącząc rockowego pazura z nieco taneczną przebojowością tworzą… disco punka. „Rytuały” to indie rock w niemal czystej postaci i trzeba powiedzieć, że nad całością unosi się duch tego gatunku. A dodatkowo w przerywniku „Nieskończoności” można wyłapać wpływy Coldplaya. „Organizmowanie” ma charakterystyczny bluesowy, doorsowy klimat. W „Psie ogrodnika” warto zwrócić uwagę na rewelacyjne połączenie gitar z elektronicznymi sferami, disco końcówkę oraz fakt, że każdą zwrotkę gitarzysta gra kompletnie inaczej) i nowofalowy, republikowy wokal.

 

A za absolutnie przepiękny utwór „Wciąż trwam” i „Koszalin” WIW ma mój dozgonny szacunek (dlaczego nikt – oprócz hip-hopowców – nie pisze tekstów o tym mieście?!). A słabsze momenty? Może są dwa, ale nie warto nawet o nich wspominać.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2up3HAPJp4g[/youtube]

Black-BaloonŁyk 3. Słuchając „Happy”, utworu otwierającego album słupskiego zespołu Black Baloon można odnieść wrażenie, że to będzie mocny, osadzony w hard rocku i bluesie krążek. Taki klimat pojawia się również w „On Her Own”, ale w zdecydowanej większości ich muzyka to pop rock.

 

A zagrać przebojową piosenkę wcale nie jest łatwo. Tu wystarczy raz posłuchać „Coffee & Wine”, by nie móc potem przez dłuższy czas pozbyć się refrenowej melodii, a „Black Baloon” z niezłym mocnym gitarowym riffem na wejściu i spokojniejszą zwrotką to murowany hit grupy. Potencjał ma też pozytywny „Life Is Just A Dream”. To zasługa przyjemnego, miłego dla ucha nieco nosowego głosu wokalistki.

 

Fanom ballad spodoba się na pewno „Lad Of Love” i zamykający „Did I”, a miłośnikom przyjemnych melodii „Kwiaciarnia”. Tu jednak – choć to pewnie utwór idealny do radia – to z przebojowością w klimacie U2 muzycy za bardzo skręcili w popową uliczkę. I muszę przyznać, że jednak w anglojęzycznych utworach zespół prezentuje się lepiej.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=HWGhcF3olDI[/youtube]

 

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@polskapress.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.