platforma blogowa portalu głos koszaliński

5. sezon Unplugged Radia Koszalin rusza. Kapela Hanki Wójciak na początek. Kto następny?

W czwartek 3 września 2015 roku rusza kolejna, piąta już edycja cyklu Unplugged Radia Koszalin. Otworzy go krakowska Kapela Hanki Wójciak. Kogo zobaczymy jeszcze w studiu RK?

 

 

Kapela Hanki Wójciak /  fot. Michał Zięba

Kapela Hanki Wójciak / fot. Michał Zięba

 

Cykl Unplugged organizowany przez Radio Koszalin już porządnie zadomowił się na muzycznej mapie Koszalina. Przez cztery lata w studiu koncertowo-nagraniowym im. Czesława Niemena w wersjach akustycznych zaprezentowało się kilkudziesięciu wykonawców. Przede wszystkim z Koszalina i regionu koszalińskiego. Można tu było usłyszeć nie tylko bliskie akustycznemu brzmieniu grupy z gatunku poezji śpiewanej, popu, czy spokojnego rocka, ale pomysłodawcy i organizatorowi cyklu, czyli Adrianowi Adamowiczowi nie zabrakło odwagi, by zaprosić także zespoły z kompletnie innej, niż akustycznej bajki. A zespołom nie zabrakło odwagi, by swoje utwory przełożyć na akustyczne dźwięki. I tak można było w Radiu Koszalin usłyszeć m.in. ekstremalny metal (Materia ze Szczecinka), punk-rock (słupski Karcer), czy… disco polo (Ivona z Koszalina).

 

Z czasem oprócz zespołów znanych na lokalnej scenie zaczęli pojawiać się wykonawcy, którzy związani są z regionem i zrobili karierę ogólnopolską. Zagała tu więc m.in. pochodząca ze Szczecinka Małgorzata Ostrowska, czy związani z Koszalinem Kasia Klich i Yaro.

 

Na tym jednak Radio Koszalin nie poprzestało, bo na scenie zaczęli pojawiać się muzycy znani, ale z regionem kompletnie nie związani. I w ten sposób doszło np. do koncertu Ani Dąbrowskiej (choć ten akurat został zorganizowany poza Radiem Koszalin, bo w RCK w Kołobrzegu).

 

Czego można się spodziewać po 5. sezonie? – Podobnie jak w 4. sezonie akustyczne podróże nie są już ograniczone obszarem naszego regionu a jedynie możliwościami, inwencją, a czasem i szczęściem – przyznaje Adrian Adamowicz, odpowiedzialny za kształt akustycznego cyklu. – Pierwszy koncert to trochę szczęśliwy zbieg okoliczności, bo udało się wędrującą w tych dniach Wybrzeżem Kapelę Hanki Wójciak namówić na akustyczne granie w Radiu Koszalin.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=bTPMtN6f6wM[/youtube]

 

Hanka Wójciak to wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka. Laureatka III nagrody Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej 2008, I nagrody 46. Studenckiego Festiwalu Piosenki 2010 oraz  II nagrody Festiwalu Twórczości Korowód 2011. Absolwentka klasy wokalnej w Szkole Muzycznej II stopnia i. W. Żeleńskiego w Krakowie. Uczyła się śpiewu eksperymentalnego i improwizacji.  Improwizując wykorzystuje rejestr gwizdkowy oraz śpiew gardłowy rodem z Mongolii i Tuvy. Jako rodowita góralka znakomicie operuje białym głosem.

 

Muzyka Kapeli jest połączeniem potencjałów, doświadczeń i zainteresowań wszystkich muzyków współtworzących zespół. W ich utworach odnaleźć można elementy muzyki klezmerskiej, orientalne skale, połamane rytmy, polskie motywy ludowe.

 

Koncert Kapeli odbędzie się już 3 września 2015 roku o godz. 19 w studiu Radia Koszalin. Wstęp tradycyjnie już jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona. Można je rezerwować pod numerem 94 34 73 000 (od poniedziałku do środy – w godz. 10-14 oraz mailowo pisząc na unplugged@radio.koszalin.pl.

 

 

Kogo jeszcze można się spodziewać na 5. sezonie? Adrian Adamowicz uchyla rąbka tajemnicy. – 15 października zagrają Elektryczne Gitary. Nie wiem jednak, czy na okoliczność koncertu nie powinny zmienić nazwy na Akustyczne Gitary – żartuje. 26 listopada zagra Piotr Wróbel na co dzień lider i wokalista zespołu Akurat, który będzie wydawać solową płytę. Będzie więc i okazja akustycznie ją zagrać. Z kolei 17 grudnia wystąpi Skubas.

 

A co z kolejnymi koncertami? – Na pewno będą – uspokaja pomysłodawca i organizator. Trwają rozmowy z artystami, zespołami, którzy mogliby pojawić się w pierwszej połowie 2016 roku, ale do zakończenie rozmów nie chciałbym zdradzać szczegółów.

 

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

 

Komentowanie wpisu jest wyłączone.