platforma blogowa portalu głos koszaliński

Trzy łyki muzyki #3. Marmozets / Katarzyna Groniec / Panny wyklęte: Wygnane vol. 1

Trzy płyty z kobietami w roli głównej: Marmozets „The Weidr And Wonderful Marmozets” z Wielkiej Brytanii, Katarzyna Groniec ze swoimi „Wiszącymi ogrodami” oraz Maleo Reggae Rockers „Panny wyklęte: Wygnane vol. 1”.

 

3-lyki-muzyki

marmozetsŁyk 1. Brytyjski Marmozets nie opuszcza mojego odtwarzacza od ponad tygodnia, bo to, co na swoim debiutanckim „The Weird And Wonderful Marmozets” wyczynia ten młody band jest po prostu rewelacyjne. Słuchaczowi serwują genialnie zagrany energiczny, agresywny rock w klimacie post hard-core’u, który tu i ówdzie miesza się z metalem, ze złamanym tempem, albo… popową melodią.

 

Każdy utwór na tym krążku to dla mnie kompozycyjna perełka, przemyślana od początku do końca, gdzie jeden riff świetnie współgra z kolejnym, w każdym numerze pojawiają się smaczki, które wychodzą przy kolejnych odsłuchach. No i na koniec najjaśniejszy punkt zespołu, czyli zjawiskowa Becca MacIntyre – wokalistka, która potrafi zaśpiewać, porządnie się wydrzeć, a nawet zagrowlować. Prawie jak Mike Patton, tyle że w spódnicy.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=afX5kz9hfHI[/youtube]

 

groniecŁyk 2. Fanem Katarzyny Groniec jestem od 2011 roku, od momentu kiedy usłyszałem album „Pin-Up Princess”. Muzycznie eklektyczny, świetnie zagrany i zaśpiewany. Podobnie jest i przy „Wiszących ogrodach” z 2014 roku. Wybrzmiewa tu i oszczędna w dźwięki muzyka aktorska („O gdybyś Ty Bogiem był”, „Ten stary błąd”), i elektronika („Diabeł”), i mocny alternatywny rock („Trup Joe”). Jest tu więc i energetycznie („Mandalay”), i balladowo („Wiszące ogrody już się przeżyły”).

 

Co ważne, wszystkie utwory pierwotnie napisane przez m.in. Jacuesa Brela, Nicka Cave’a, Paolo Conte w nowej aranżacji, z polskim zaśpiewanym rewelacyjnie (a jakże by inaczej) przez Katarzynę Groniec nabierają świeżości. Zresztą – już tak na marginesie – do odświeżania klasyków ta wokalistka ma talent, co po wydaniu tego albumu udowodniła przygotowując „ZOO”- koncert z piosenkami Agnieszki Osieckiej.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=r1HiE27OPt0[/youtube]

 

panny-wyklete-wygnaneŁyk 3. Też mocno kobiecy, a do tego historyczny. „Panny wyklęte: Wygnane vol. 1” to już trzeci – po „Morowych pannach” i „Pannach wyklętych” – krążek nagrany przez Darka Majelonka, jego Maleo Reggae Rockers z gościnnym udziałem wielu śpiewających kobiet. Tym razem Kasia Kowalska, Kasia Groniec, Marcelina, Marika, Ania Rusowicz i jeszcze kilka innych wokalistek opowiadają historię kobiet, które w wyniku II wojny światowej zostały zesłane w różne zakątki świata. W tych utworach jest przede wszystkim tęsknota za krajem, za rodziną.

Sam zamysł opowiedzenie historii Polski z perspektywy kobiet jest bardzo ciekawy, ale początkowo, szczególnie przy „Pannach morowych” snucie opowieści do reggae’owych riddimów wydawało mi się karkołomne. Z czasem jednak do tego przywykłem, a na „Wygnanych” jamajski klimat częściowo został zastąpiony rockiem, czy hip-hopem. Jeśli w ten sposób można opowiadać historię naszego kraju młodym, to jestem za.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=enYAYPbJHPo[/youtube]

PS. 18 maja 2015 r. premierę miały „Panny wyklęte: Wygnane vol. 2”

 

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.