platforma blogowa portalu głos koszaliński

Voom „Nie ta płyta”. Posłuchaj koniecznie!

Voom, raper z Koszalina wrzucił ostatnio do sieci swój nowy album zatytułowany „Nie ta płyta”. Za produkcję odpowiada Czez, a za brzmienie Szyna – obaj również z Koszalina.

 

Voom - Nie ta płyta

Voom – Nie ta płyta

Ten album był dla mnie niemal kompletnym zaskoczeniem. Po pierwsze dlatego, że Voom, o którym już na blogu GraMuzyka pisałem kilkakrotnie (przy okazji jego płyt „PENTLE” i „Bassidła” chociażby) dość długo nie chwalił się tym (choć powinno się to wydawać oczywiste), że pracuje nad kolejnym krążkiem. Pierwsze oficjalne info pojawiło się dopiero pod koniec stycznia 2015, a 22 marca cały album trafił na YouTube. I – póki co – można go odsłuchać tylko tam. Fizycznego nośnika brak.

 

Drugim zaskoczeniem jest sama zawartość nowego albumu Vooma. „Nie ta płyta” różni się od poprzednich krążków i muzycznie, i tekstowo. Przede wszystkim jest lżejsza. Czez stworzył świetne, bujające głową bity oparte przede wszystkim na elektrodźwiękach, ale tu i ówdzie wzbogacone o sample gitar, czy fletu. Co ciekawe z jednej strony podkłady czasami przywodzą na myśl klimat lat 90-tych – w jednym czy drugim bicie gdzieś tam przebijają echa starego Dr’a Dre, w innym stopa tłucze jak u Paktofoniki; z drugiej strony ta swego rodzaju archaiczność brzmi zaskakująco świeżo.

 

A tekstowo? Też jest baaardzo ciekawie. I lżej niż dotychczas. Wielokrotnie przy odsłuchu „Nie tej płyty” uśmiech pojawia się na mojej twarzy. Z zadowolenia, bo jasność przekazu, sposób doboru słów, skojarzenia i porównania są po prostu świetne. Sprawdźcie chociażby „Jesteś/jestem”. Uśmiech wywołuje też specyficzny dowcip, którego na płycie także nie brakuje. Tutaj polecam szczególnie „NIOPWK”, czyli „Numer Imprezowy O Piciu W Klubach”. Tytuł mówi w zasadzie wszystko.

 

Mogłbym pisać jeszcze długo o tym albumie, rozbierać go na czynniki pierwsze, ale to nie miała być recenzja. Posłuchajcie! A ja czekam na fizyczny nośnik, bo wierzę, że ten się pojawi.

 

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=kU1bC-iqePo&index=1&list=PLuaEv6Tl5Fz2JoVaBCvBXN0eigqIBsNmB[/youtube]

 

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.