platforma blogowa portalu głos koszaliński

Pierwsza muzyczna giełda GraMuzyka za nami [wideo]

Pierwsza muzyczna giełda GraMuzyka w sklepie muzycznym Gram za nami. Nie brakowało na niej ani sprzedających, ani kupujących. Obie strony z nowej inicjatywy są bardzo zadowolone i czekają na kolejną edycję. Ta na pewno nastąpi już w czerwcu.

 

Muzyczna giełda GraMuzyka / fot. Mariusz Rodziewicz

Muzyczna giełda GraMuzyka / fot. Mariusz Rodziewicz

Jeśli ktoś miał wątpliwości, czy fizyczne nośniki w muzyką cieszą się jeszcze zainteresowaniem to w sobotę w koszalińskim sklepie muzycznym Gram zostały rozwiane. – Przez dwie godziny odwiedziło nas kilkadziesiąt, a może nawet ponad setka kolekcjonerów, którzy szukali muzyki na płytach CD, winylach, kasetach i na DVD – szacował Jarosław Wieniawski, właściciel sklepu Gram.

 

 

Od pierwszych minut trwania giełdy wszystkie dziewięć stoisk było obleganych przez fanów muzyki. Można było przejrzeć ponad 500 przeróżnych płyt z muzyką. Przeważał ekstremalny metal i rock oraz hip-hop. Przy tych stoiskach kręciło się sporo młodych ludzi, którzy nie tylko szukali płyt zespołów, które już znają, ale również czegoś zupełnie nowego do posłuchania. Tutaj pomagali sami sprzedający, którzy wyjaśniali w jakim klimacie grają konkretni wykonawcy. Zresztą, można było się o tym przekonać na własne uszy, bo do dyspozycji były odsłuchy płyt CD, winyli i kaset.

 

Do zakupów zachęcały także ceny. – Ceny mam dobre, niemal jak w wojnach magazynowych – żartował jeden z wystawców, który wystawił skrzynkę winyli i 10 płyt CD. Po godzinie połowa winyli zniknęła, a z 10 płyt zostały 4. Nic dziwnego, skoro ceny zaczynały się od 2-3 złotych.

 

– Kupiłem trochę winyli, przede wszystkim do samplowania, a oprócz tego na CD trochę mixtape’ów, trochę rapów – przyznał jeden z uczestników.

 

Nie brakowało też polskiej muzyki z lat 70-tych, a także klasyki, jazzu. – Znalazłem winyle z muzyką żydowską, koncertową. Coś nowego do posłuchania – przyznał około 50-letni kolekcjoner, który nawet na chwilę nie przerwał przeszukiwania winyli. – Dlaczego akurat ten nośnik? Największą duszę ma. Płyta CD przy małym uszkodzeniu nadaje się do wyrzucenia, a ta z dobrym trzaskiem nadal jest urocza.

 

I faktycznie miłośników winyli, także wśród młodych uczestników nie brakowało. – Szukamy muzyki rockowej, alternatywy. Co już mamy? Billy Idol, Scorpions, Alice Cooper – stwierdziła para, która przekopywała olbrzymie zbiory płyt winylowych należących do sklepu Gram. A czego brakuje na giełdzie? – Mogłoby być jeszcze więcej winyli, bo CD nie słuchamy.

 

Bardzo prawdopodobne, że ta sugestia znajdzie swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości przy okazji kolejnej giełdy, która odbędzie się już w czerwcu (o szczegółach poinformujemy później). Podobnie jak ta, by płyty winylowe sklepu Gram były udostępnione do przeglądania w skrzynkach, a nie na półce.

 

Pojawiały się także głosy, że choć faktycznie wystawione kolekcje były dość pokaźne, to jednak zbyt nastawione na słuchacza metalu i hip-hopu. – A co z resztą muzyki? – pytali uczestnicy? Mamy nadzieję, że i to się zmianie, ale tu z pomocą muszą już ruszyć sami kolekcjonerzy, którzy mają w domu trochę zbędnych płyt ze starym dobrym rockiem, z klasyką polskiej muzyki z lat 6-80-tych, z jazzem, czy muzyką klasyczną. Jeśli wieść o muzycznej giełdzie GraMuzyka będzie trafiać do coraz największej liczby mieszkańców Koszalina i okolic, to i będą się na niej pojawiać jeszcze bardziej atrakcyjne kolekcje.

 

Czekamy także na inne sugestie. Mail kontaktowy poniżej.

 

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

 

 

 

Komentowanie wpisu jest wyłączone.