platforma blogowa portalu głos koszaliński

Metal 90 A.D. zabrzmiał na 5-lecie bloga GraMuzyka [zdjęcia, wideo]

Koncert Metal 90 A.D. zorganizowany z okazji 5-lecia istnienia bloga GraMuzyka (będący częścią www.gk24.pl – portalu Głosu Koszalińskiego) przyciągnął tłumy fanów ostrych, przesterowanych gitar. Wszyscy zebrali się przed sceną koszalińskiego klubu Inferno, by usłyszeć na żywo utwory Metalliki, Rage Against The Machine, Machine Head i Sepultury.

Metal 90 A.D. - ilustracja: Paweł Bułło

Metal 90 A.D. – ilustracja: Paweł Bułło

 

Imprezę rozpoczął zespół pod wodzą Grzegorza Wypycha, gitarzysty i nauczyciela gry na tym instrumencie w szkole Music Heaven. Do swojego bandu zaprosił Artura Jochyma, kontrabasistę Filharmonii Koszalińskiej i zarazem kolegę ze swojego zespołu Hot Club of Poland, wokalistę Remigiusza Błaszków znanego m.in. z duetu Skarpety i zespołu Ivona oraz swoją młodą i utalentowaną uczennicę, grającą na gitarze Magdalenę Kruk. Tu trzeba od razu dodać, że był to jej debiut na scenie i to jaki! Zagrała przecież dla ponad 300 fanów metalu akustyczne wersje zespołu Metallica. Choć Grzegorz Wypych Band był składem akustycznym, to ich występ był bardzo energetyczny. Muzycy sięgnęli bowiem przede wszystkim po mocne utwory zespołu Jamesa Hetfielda. Zabrzmiały „Fuel”, „Sad But True”, „Master of Puppets” oraz jedyna w tym secie ballada – „The Unforgiven”. Jak się łatwo domyślić zespół schodził ze sceny żegnany w pełni zasłużonymi brawami.

 Zdjęcia >>> Grzegorz Wypych Band gra utwory zespołu Metallica [zdjęcia Krzysztofa Smejlisa]

I był to jedyny tego wieczoru akcent akustyczny, bo zaraz potem na scenie Inferno zainstalował się młody zespół Sally, który na co dzień ćwiczy w Centrum Kultury 105 pod czujnym okiem (a przede wszystkim uchem) instruktora Adama Stefańskiego. Grupa przygotowała pięć utworów Rage Against The Machine grając je na nisko zestrojonych instrumentach przez co uzyskali interesujący efekt, który od razu wywołał u mnie skojarzenie „Korn wziął się z numery Toma Morello”. Na żywiołową reakcję publiczności nie trzeba było czekać. Co prawda pierwsi odważni już podczas występu Grzegorz Wypych Band rozpuścili włosy, ale przy Sally przed sceną zrobiło się naprawdę gorąco. Publiczność szalał przy numerach „Bombtrack”, „Bulls On Parade”, „Born Of A Broken Man”, „Killing In The Name” i „Guerilla Radio”.

 Zdjęcia >>> Metal 90 A.D. [zdjęcia Pawła Bułło]

Kolejna przerwa i kolejna zmiana klimatu. Połczyński zespół Quy zaserwował pięć utworów amerykańskiej grupy Machine Head. Muzycy już rok temu przy okazji koncertu „Tribute To Dime / Pantera” pokazali, że do grania utworów innych zespołów podchodzą z wielką pieczołowitością i dokładając wszelkich starań, by jak najwierniej wykonać przygotowane kompozycje. Tym razem było identycznie. Quy nie poszły na kompromisy i nawet najtrudniejsze technicznie fragmenty utworów Machine Head wykonali precyzyjnie. Publiczność to oczywiście doceniła i każdy z numerów („Ten Ton Hammer”, „Take My Scars”, „Now I Lay Thee Down”, „From This Day”, „Davidian”) witała okrzykami i brawami. Poczas jednego z utworów na scenie pojawiła się Kamila Friszke, wokalista zespołu Doobragramy, która wsparła Jana Matwijczaka w melorecytowanych zwrotkach.

 Zdjęcia >>> Quy grają Machine Head [zdjęcia Krzysztofa Smejlisa]

Jeśli chodzi o gości, to aż trzech pojawiło się podczas występu ostatniej tego wieczoru grupy – koszalińskiego Mahomuta, który zmierzył się z numerami Sepultury. Zespół ten także dba o to, by jak najlepiej wypaść na scenie. Podobnie, jak Quy dbają o wierność oryginałowi wykonywanego coveru, a do tego liczą się u nich jeszcze inne szczegóły, jak choćby wygląd sceniczny. Za perkusistą zawisła flaga Brazylii, a Maciej „Macias” Węgrzynek, wokalista Mahomuta wymalował na swoim ciele rysunki identyczne z grafikami używanymi przez brazylijskich metalowców. Te można było w pełnej krasie zobaczyć dopiero podczas wykonywania „Attitude”, który poprzedził specjalny występ gości – Michała Sawińskiego i Kacpra Rychlińskiego z Capoeira UNICAR Koszalin, którzy zagrali na berimbau, czyli tradycyjnych brazylijskich instrumentach, wstęp do kompozycji Sepultury (a tuż przed rozpoczęciem występu Mahomuta zaprezentowali kilka technik capoeiry). – Bo Brazylia to football, Sepultura i Capoeira – stwierdził przed nabiciem rytmu Michał Sawiński.

Zdjęcia >>> Mahomut gra Sepulturę [zdjęcia Krzysztofa Smejlisa]

Kolejnym spontanicznym, nie planowanym wcześniej gościem Mahomuta okazał się Jan Matwijczak z Quy, który nie mogąc utrzymać emocji na wodzy wskoczył na scenę przy „Territory” i wspomógł Maciasa. Na kolejnego gościa zespołu trzeba było poczekać na koniec koncertu. W numerze „Ratamahatta” na bębnach zagrał Arek Pater z Pampeluny, który wykrzykiwał także kolejne wersy utworu. Na bis zabrzmiał ponownie „Attitude”.

Wideo, zdjęcia >>> Tłumy na koncercie Metal 90 A.D. [wideo, zdjęcia Radosława Brzostka]

* * *

PODZIĘKOWANIA

Po koncercie usłyszałem od Was – Droga Publiczności – wiele miłych słów od uczestników koncertów. Było przybijanie piątek, podziękowania za świetną imprezę, składanie gratulacji i pytania o kolejny koncert. Wiele komentarzy dostałem od Was także na Facebooku. Dziękuję Wam wszystkim za każde wypowiedziane i napisane słowo. To cieszy i mobilizuje.

 

Mam też nadzieję, że takie same słowa skierowaliście do muzyków, którzy zgodzili się przyjąć moje zaproszenie i włożyli mnóstwo pracy, by ten koncert w ogóle doszedł do skutku, oraz żeby wyglądał tak, jak wyglądał.

 

W swoim imieniu po raz kolejny dziękuję:

* Wspaniałej Publiczności – w najśmielszych marzeniach nie liczyliśmy, że przybędziecie tak tłumnie!!!

* zespołom, które wystąpiły – Grzegorz Wypych Band, Sally, Mahomut, Quy

* Adamowi Stefańskiemu, instruktorowi z Centrum Kultury 105 za pomoc w przygotowaniu zespołu Sally do występu

* gościom specjalnym – Kamili Friszke, Capoeira UNICAR Koszalin, Arkowi Paterowi

* klubowi Inferno Cafe, jego właścicielowi Berialowi i całej ekipie barowej

* firmie Pro-Scena za PROFESJONALNE nagłośnienie

* Wojtkowi Dudkowi za MEGA oświetlenie

* Magdalenie Łanowy z LanaFilm za pomoc w rejestracji wideo – na efekty będziecie musieli jeszcze trochę poczekać. Kolejne klipy z koncertu będą pojawiać się powoli.

* Radosławowi Brzostkowi, Pawłowi Bułło i Krzysztofowi Smejlisowi za zdjęcia

* punktom przedsprzedaży – Sklep Gram, SWING SKLEP MUZYCZNY, Szkoła Muzyczna Music Heaven

* Ksero W Akademiku za wydruk biletów

* firmie Druklin za produkcję koszulek

* Głosowi Koszalińskiemu i portalowi Gk24.pl i wszelkim innym mediom za promocję

Szczególne podziękowania należą się Markowi Karoniowi i Jarkowi Wilczkowi za wszelką pomoc, mentalne (i nie tylko) wsparcie, sugestie,  dyskusje, wiarę w powodzenie projektu „Metal 90 A.D.”.

WIELKIE DZIĘKI za sobotnią niesamowitą imprezę!!!

 

Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.