platforma blogowa portalu głos koszaliński

Koncert: Surowe gitarowe granie w pubie Graal. Oil Stains i Marszałek Pizdudski

Ten koncert to propozycja dla fanów surowych bluesowych i rockowych brzmień. W piątek 16 stycznia 2015 r. w pubie Graal w Koszalinie zagrają Oil Stains i Marszałek Pizdudski.

Marszałek Pizdudski / fot. M.Makowski

Marszałek Pizdudski / fot. M.Makowski

Pierwszy z zespołów, to koszalińsko-gdyński duet grający roots rock, który tworzą: gitarzysta Maciej Sztyma i perkusista Sebastian Strycharczuk, który jest jednocześnie wokalistą. Grupa znana jest już fanom z Koszalina. Swój pierwszy koncert zagrali właśnie w pubie Graal. – Minął rok i troszeczkę, ale to wtedy był właściwie nasz pierwszy prawdziwy występ – opowiada Maciej Sztyma. – Przez ten rok ograliśmy tamten materiał na kilkunastu występach w klubach w różnych miastach, i, w miarę możliwości, dodawaliśmy nowe utwory. Jest ich kilka.
Utwory te trafią na debiutancki pełnowymiarowy album (zespół ma już nagrany minialbum EP). Materiał zawierający 11 utworów nagrany został jeszcze maju. – Zajęło nam półtora dnia. Taka zaleta małego składu. Zarejestrowaliśmy go we własnej sali prób. Pomógł nam Daniel Burzyński, on też zajmuje się dalszą „produkcją”. Płytka ukaże się najpewniej na wiosnę – dodaje gitarzysta Oil Stains. Zanim to jednak nastąpi utwory te będzie można usłyszeć na żywo w piątek pubie Graal.

 

Oprócz koszalińsko-gdyńskiego duetu zagra także Marszałek Pizdudski, którego muzycy Oil Stains poznali w czerwcu zeszłego roku podczas Fląder Festiwal w Gdańsku. – Efektem tego występu było z jednej strony zaproszenie nas we wrześniu do Szczecina na koncert przez organizowany przez portal TegoSlucham.pl, podczas którego premierę miała płyta Marszałka. Z kolei w listopadzie organizatorzy Fląder Festiwal zaprosili nas i Marszałka do Gdańska na otwarcie cyklu Fląder w Plamie – wspomina Maciej Sztyma.

 

Marszałek Pizdudski to solowy projekt „Krzaka” – basisty, wokalisty i tekściarza związanego ze szczecińskimi zespołami Vespa, Pomorzanie i grupą performerską Wielkie Pomorze. Przedstawia się jako jedyny pełnoprawny reprezentant powołanego przez siebie do życia gatunku blus-kantry-pank – połączenia śmiałej idei one man band, czyli człowieka – orkiestry, korzeni bluesa i country, czyli amerykańskich gitarzysto-wokalistów z początku ubiegłego stulecia i bezkompromisowego podejścia do materii twórczej, właściwego punk rockowi.

 

– Marszałek to doświadczony muzyk. W pojedynkę pokazuje – jak inni podobni artyści grający jako „one man bandy” – że samemu można oddać to co najważniejsze w muzyce: jeśli przekaz jest szczery, to fajerwerki nie są potrzebne. Wystarczy prosty puls, melodia i tekst – stwierdza muzyk Oil Stains.

 

Początek koncertu w pubie Graal o godz. 20. Wstęp kosztuje 10 złotych.

 

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.