platforma blogowa portalu głos koszaliński

Koncert Metal 90 A.D. Cztery zespoły, cztery klimaty, poczwórna dawka starego metalu

Blog GraMuzyka obchodzi 5-lecie istnienia. Będzie specjalny koncert. 17 stycznia 2015 roku w koszalińskim klubie Inferno zabrzmią utwory zespołów: Sepultura, Metallica, Rage Against The Machine, Machine Head.

 

Macias z Mahomuta potrafi rozgrzać publiczność. Tu na koncercie z okazji 4. rocznicy istnienia bloga GraMuzyka / fot. Jarosław Ryfun / Fotiso Studio

Macias z Mahomuta potrafi rozgrzać publiczność. Tu na koncercie z okazji 4. rocznicy istnienia bloga GraMuzyka / fot. Jarosław Ryfun / Fotiso Studio

 

 

W latach 90-tych XX wieku rockowe i metalowe zespoły święciły triumfy. Po czasach plastikowych dźwięków z lat 80-tych do głosu w końcu doszły żywe i do tego mocno przesterowane gitary. Z jednej strony swoje najbardziej znane dziś płyty nagrywały zespoły tworzące już we wcześniejszej dekadzie, jak choćby Slayer, Metallica, czy Sepultura, z drugiej – powstawały całkiem nowe zespoły np. Biohazard, Red Hot Chili Peppers, czy Rage Against The Machine, a wraz z nimi nowe odmiany gitarowego grania. Dźwięki te trafiały także do uszu ówczesnych nastolatków głównie dzięki programowi „Headbangers Ball” w telewizji MTV, a w polskiej telewizji propagowały ją magazyny „Czad Komando”, czy „Clipol”.

 

Wtedy w Koszalinie bardzo popularne były imprezy z „Transie”, który mieścił się na pierwszym piętrze w działającym do dziś klubie osiedlowym „Na Pięterku” przy ul. Jana Pawła II. Wieczory przy mocnej muzyce metalowej wspomina Maciej „Macias” Węgrzynek, wokalista zespołu Mahomut, który na koncercie „Metal 90 A.D.” wykona utwory brazylijskiej Sepultury z albumów „Chaos A.D.” i „Roots”. – Wykonując te kawałki odczuwam wielki sentyment. To są numery, które „krzyczało się” kiedyś w „Transie” i podczas niezliczonych imprez ze znajomymi. Słuchaliśmy wtedy właśnie albumów Sepultury, czy Biohazardu. Zresztą, jakie „słuchało”. Albumy „Roots” czy „Mata Leo” słucham tak samo chętnie teraz, jak 15 lat temu. Odbiór jest nieco inny, ale emocje są takie same – stwierdza Maciek.

 Czytaj też >>> Koncert Metal 90 A.D.: Mahomut zagra Sepulturę na 5-leciu GraMuzyka

 

Grzegorz Wypych ze szkoły muzycznej Music Heaven  utworzy specjalnie na koncert  Metal 90 A.D. nowy zespół, z którym zagra utwory zespołu Metallica. / fot. Jarosław Ryfun / Fotiso Studio

Grzegorz Wypych ze szkoły muzycznej Music Heaven utworzy specjalnie na koncert Metal 90 A.D. nowy zespół, z którym zagra utwory zespołu Metallica. / fot. Jarosław Ryfun / Fotiso Studio

 

 

Z sentymentem do metalu z tamtego czasu podchodzi także Grzegorz Wypych, nauczyciel gry na gitarze we własnej szkole Music Heaven. Kiedyś grający folkrockowej formacji Boreash, obecnie w gypsy swingowym Hot Club Of Poland ciągle wraca np. do płyt zespołu Metallica. Był nawet w 2014 roku w Warszawie na koncercie tej grupy.

 

– Tzw. czarna płyta Metalliki była moim pierwszym „rockowym” albumem, od którego zaczęło się słuchanie takiej muzyki. Dopiero potem zacząłem sięgać po ich wcześniejsze krążki – zdradza gitarzysta, który – jak się można domyślić – na styczniowym koncercie wraz ze swoim zespołem zmierzy się z utworami tej właśnie kapeli. – Na pewno zagramy „Sad But True” z albumu z 1991 roku. Pojawi się także coś z późniejszego krążka „Reload”, ale cofniemy się także w czasie do 1986 roku, czyli albumu „Master Of Puppets”.
Jemu i muzykom z Mahomuta, którzy są w podobnym wieku, wychowali się na podobnej muzyce nie można się dziwić, że wciąż sięgają po utwory przed kilkunastu, a nawet sprzed 20 lat. Ale co do tych dźwięków ciągnie zdecydowanie młodsze pokolenie? Mają przecież teraz dużo łatwiejszy dostęp do świeżej gitarowej muzyki.

Quy z Połczyna Zdroju zagrają numery Machine Head / fot. Jarosław Ryfun / Fotiso Studio

Quy z Połczyna Zdroju zagrają numery Machine Head / fot. Jarosław Ryfun / Fotiso Studio

 

 

– Dlatego, że nic co jest zrobione w dzisiejszych czasach nie dorównuje klimatem do klasyków – odpowiada 20-letni Jan Matwijczak, wokalista połczyńskiego zespołu Quy. Kapela w składzie poszerzonym o nowego gitarzystę Grzegorza Grzegorczyka 17 stycznia na koncercie w klubie Inferno zagra numery amerykańskiego zespołu Machine Head. – Jestem niemal całkowicie oddany metalowi z tamtej dekady. Zespoły współczesne tworzą bardzo często ekstra muzę, ale rzadko zdarza się im zagłuszyć takie kapele, jakie np. będziemy mieli szansę usłyszeć na „Metal 90 A.D.

 

Czytaj też >>> Metal 90 A.D. na 5 lat GraMuzyka. Quy zagrają Machine Head [wideo]

 

Słabość do tej niesamowitej energii metalu z lat 90-tych potwierdzają także młodzi muzycy z koszalińskiej kapeli Sally, która przygotowuje na koncert z okazji 5-lecia istnienia bloga GraMuzyka utwory pionierów rapcore’a, gatunku łączącego rock i metal z rapem, czyli zespołu Rage Against The Machine. – Osobiście uwielbiam te nowsze gitarowe klimaty, ale w tamtych czasach muzyka miała to „coś”. Wystarczy spojrzeć nawet na ubiór ówczesnych i obecnych muzyków: to był bunt przeciw światu. W ich muzyce było dużo agresji, a jednocześnie czuć w niej wolność. Właśnie np. w tym co grał RATM. Jako młody zbuntowany dzieciak potrzebowałem tych uczuć, wolności – stwierdza Bartek Konieczny, 18-letni gitarzysta zespołu Sally.

Zespół Sally z Koszalina zmierzy się z kompozycjami Rage Against The Machine / fot. Mariusz Rodziewicz

Zespół Sally z Koszalina zmierzy się z kompozycjami Rage Against The Machine / fot. Mariusz Rodziewicz

Czytaj też >>> Koncert Metal 90 A.D. Sally zagra Rage Against The Machine [wideo]

 

Niezależnie więc od tego, czy jako nastolatkowie wychowaliście się w latach 90-tych na porządnym thrashu, groove metalu i rapcore’ze, czy niedawno odkryliście te mocne dźwięki, albo nawet jeszcze ich nie znacie – przyjdźcie 17 stycznia do klubu Inferno na koncert „Metal 90 A.D.” i dajcie się porwać tym dźwiękom!

* * *

Zagrają:

* Zespół QUY z Połczyna Zdroju wystąpi jako MACHINE HEAD!
* Zespół SALLY z Koszalina wystąpi jako RAGE AGAINST THE MACHINE!
* Zespół MAHOMUT z Koszalina wystąpi jako SEPULTURA!
* Zespół GRZEGORZ WYPYCH BAND jako METALLICA! 

GODZINY:
Otwarcie bram / projekcje wideo – godz. 18.
POCZĄTEK KONCERTU – godz. 20.

BILETY:
Pierwsza przedsprzedaż – 8 złotych – do 11 stycznia.
Druga przedsprzedaż – 12 złotych – do 16 stycznia.
W dniu koncertu – 16 złotych.

PUNKTY SPRZEDAŻY BILETÓW:
* klub Inferno Cafe – ul. Zawycięstwa 278.
SWING SKLEP MUZYCZNY – ul. Spółdzielcza 9
Sklep Muzyczny Gram – od 2 stycznia 2015 w nowym miejscu przy ul. Młyńskiej 49A (vis a vis stacji Bliska)
Szkoła Muzyczna Music Heaven – ul. Władysława IV 137

 

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

 

 

 

 

Komentowanie wpisu jest wyłączone.