platforma blogowa portalu głos koszaliński

Tribute To Dime: Pantera pokazała kły, Quy pokazały Panterę [wideo, zdjęcia]

„5 Minutes Alone”, „I’m Broken”, „Walk” – te i kilka innych numerów Pantery zabrzmiało w sobotni wieczór w koszalińskim pubie Graal. Zagrała je połczyńska kapela Quy, która w pierwszej części koncertu zaprezentowała autorskie utwory .

Macias i Johny w numerze "I'm Broken" - fot. Paweł Bułło

Macias i Johny w numerze „I’m Broken” – fot. Paweł Bułło

8 grudnia 2014 r. mija dokładnie 10. rocznica śmierci gitarzysty zespołu Pantera Dimebaga Darrella, który został zastrzelony podczas koncertu swojej innej kapeli – Damageplan. Data ta stała się przyczynkiem, by po raz kolejny w Koszalinie zorganizować koncert pamięci tego jednego z najlepszych gitarzystów metalowych na świecie. Pierwszy odbył się w styczniu 2014 roku w klubie Inferno, gdzie z okazji 4. rocznicy istnienia bloga GraMuzyka cztery zespoły (CFH Acoustic Trio, Othis, Mahomut, Quy) zmierzyły się z niełatwym materiałem Pantery.

Zdjęcia >>> Pantera – Tribute To Dime w Graalu [zdjęcia – autor: Paweł Bułło]

6 grudnia 2014 r. w pubie Graal ponownie zabrzmiały dźwięki Pantery. Tym razem było nieco skromniej, bo zagrał tylko zespół Quy, ale zrobił hałasu za co najmniej dwa zespoły. Połczyńska kapela, która w listopadzie wygrała przegląd Generacja 2014 przyciągnęła do pubu przy ul. Piłsudskiego 130 fanów metalu (wszystkie bilety zostały wyprzedane). Zespół w pewnym sensie zagrał nie jeden, a dwa koncerty, bo został on podzielony na dwie części. W pierwszej Quy zaprezentowały swój autorski, niesamowicie mocny, energiczny, metalowy materiał, który skutecznie rozgrzał publiczność przed drugą częścią, w której to zabrzmiały utwory Pantery.

 

W przerwie rozstrzygnięty został quiz składający się z pięciu pytań, które przy wejściu otrzymywali uczestnicy koncertu. Tylko osiem osób znało prawidłowe odpowiedzi na pięć pytań dotyczących Dimebaga Darrella. Wszyscy otrzymali pamiątkowy pakiet wlepek od bloga GraMuzyka, a trzy osoby wygrały dodatkowo po zimnym napoju od pubu Graal, współorganizatora imprezy.

Wideo >>> Tribute To Dime/Pantera w pubie Graal [wideo]

– Do Graala przyszła niesamowita, rock&rollowa publika, bawiąca się od pierwszego do ostatniego dźwięku. Nie mogliśmy wyjść z chłopakami z podziwu i byliśmy wniebowzięci tak rewelacyjnym przyjęciem – stwierdził po imprezie Jan Matwijczak, wokalista zespołu Quy. – A największym zaskoczeniem było dla mnie to, że niektórzy znali już teksty naszych utworów. Byli tacy, którzy śpiewali je razem ze mną. 

 

Podczas jednego  utworów Pantery – „I’m Broken” – Jana wsparł wokalista koszalińskiego Mahomuta, Maciej „Macias” Węgrzynek. Obaj zeszli z niewysokiej graalowej sceny do publiczności, czym jeszcze bardziej podkręcili atmosferę i na parkiecie zrobiło się bardzo gorąco. Jak łatwo się domyślić, Quy nie mogły spokojnie zejść ze sceny. Publiczność domagała się bisu, a potem kolejnego. Zabrzmiał więc jeszcze jedna kompozycja Pantery, a potem autorski „Whispers”.

 

Warto tu dodać, że oprócz własnych i Pantery utworów Quy zagrały także „Ten Tone Hammer” Machine Head. Utwór ten nie pojawił się przypadkowo, bo już 17 stycznia 2015 roku w klubie Inferno odbędzie się koncert „Metal 90 A.D.” z okazji 5-lecia istnienia bloga GraMuzyka, na którym wystąpią m.in. połczyńskie Quy, które zagrają kilka utworów zespołu Roba Flynna. Więcej szczegółów już wkrótce.

 

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.