platforma blogowa portalu głos koszaliński

Mroku: ,,W drodze do domu” pełna jest moich przemyśleń [wywiad]

Jarosław Mroczek z Koszalina, wśród fanów hip-hopu  znany jako Mroku, wydał właśnie swoją kolejną  solową płytę „W drodze do domu”.

Mroku (z prawej) w odwiedzinach u GraMuzyka / fot. Radek Koleśnik

Mroku (z prawej) w odwiedzinach u GraMuzyka / fot. Radek Koleśnik


W środę 3 grudnia premierę miała Twoja nowa płyta. Czego słuchacz może się po niej  spodziewać?
Mroku: Myślę, że zapowiada się ciekawie, szczególnie dla tych którzy lubią moje  „Mroczne nagrania” z 2009 roku. Dużo tu refleksyjnych tekstów i spokojnej muzyki do rozmyślań, posłuchania np. wieczorem.
Zamieszczasz w sieci kolejne utwory pochodzące z tej płyty.  Jeden z ostatnich to „Pancerni”.
Mroku: To bardzo aktualny utwór, choć pierwszą zwrotkę napisałem jeszcze przed tym, co zaczęło się dziać na Wschodzie. II Wojnę Światową znam z opowieści dziadków, to najstraszniejsza rzecz jaką można sobie wyobrazić i miejmy nadzieję, że nigdy już się nie powtórzy. Trzeba jednak pamiętać, że pokój nigdy nie jest stały, bowiem zawsze się znajdzie ktoś kto będzie chciał więcej i więcej. Jestem pokojowo nastawiony do wszystkich, ale też wiem, że czasem trzeba użyć siły, bo niektórzy tylko jej język rozumieją.  Miejmy nadzieję, że jednak ostatnie stulecie czegoś nauczyło głowy państw. Ale jeśli nie byłoby innego wyjścia, to bym zrobił wszystko co trzeba, by nikt w przyszłości nie mówił co mam myśleć i komu podlegać. I właśnie o tym jest ten utwór.

 

„Martwi przyjaciele” – to utwór pojawił się 31 października, czyli dzień przed Dniem Wszystkich Świętych. Celowo?
Mroku:  Tak, choć mówię w nim nie tyle o tych, którzy odeszli, a tych żywych. To trudny utwór, bardzo osobisty, oparty na strachu, który w konsekwencji ma prowadzić do zrozumienia tego, że jeśli nie zaakceptuje się śmierci, nigdy do końca nie będzie można żyć. To jest o tym, że tkwię w przeszłości myśląc tylko o przyszłości i o tym co nieuniknione. A nieuniknione są odejścia ludzi których znasz, kochasz. To z wiekiem przychodzi. Ten utwór to jakby pierwsza część opowieści. Drugą, bardziej optymistyczną, jest tytułowy utwór „W drodze do domu”. W pierwszym tkwię jeszcze w mroku, w kolejnym jestem bliżej światła.

 

Brzmi bardzo filozoficznie. Podobny wydźwięk ma także utwór „Podróż dusz”.  
Mroku: Faktycznie, jest w nim sporo moich przemysleń. Sam pomysł na utwór pojawił się jakieś 2 lata temu. Wtedy też Mahyn stworzył muzykę, ja natomiast napisałem tekst do zaśpiewania dla Asi Alpop, z którą od wielu lat współpracuję. Jej wokal został zarejestrowany w ubiegłym roku, natomiast ja miałem problem z napisaniem tekstu dla siebie. Chyba sam do końca nie wiedziałem, co chcę opowiedzieć, a później miałem problem z ujęciem tego w odpowiednie słowa. To dopiero mi się udało jakoś w połowie tego roku. Jednak utwór, który można teraz usłyszeć na YouTube, nie jest wersją, która trafiła na album. Obie są diametralnie różne, inaczej zaśpiewane, ja mam niemal inny tekst, inna też jest muzyka, ale również Mahyna.

 

Skoro wspominasz  o Asi Alpop –  nie tylko ona pojawia się gościnnie na tej płycie. Kogo jeszcze usłyszymy?
Mroku: Oprócz niej pojawią się także moi wszyscy koledzy ze składu Bla-Bla, czyli Wonz, Em, Burza i Jajco. Będzie również raper B.A.D., a także Radek Czerwiński, wokalista zespołu Kaboom! i Mr Zoob. Głównym producentem płyty jest Mahyn, którego wsparli: Puzzel, Złote Twarze, BobAir, Zelichowski, Urban, Bryza, Sound Cut, Siwy Siwek i Fleczer. Są i DJ-e: WeeDJet i Zaju. Przy klipach pracował Marcin Golik z kreatywnie.org.

 

Album wydałeś o własnych  siłach. W sklepach muzycznych więc go nie znajdziemy. Jak więc można kupić „W drodze do domu”?

Mroku: Tylko w internecie na stronie preorder.pl, albo pisząc do mnie maila na mroku@mroku.pl lub na moim fanpage’u na Facebooku. Osobiście będzie można ją kupić we wtorek 9 grudnia w klubie Underground w Koszalinie. Będę tam w godz. 18-22.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gb_NAXO4v04[/youtube]

* * *

Rozmowa ta w częściach już pojawiała się na GraMuzyka przy okazji kolejnych odsłon albumu „W drodze do domu”.

* * *

pytania zadawał: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.