platforma blogowa portalu głos koszaliński

Rasmentalism: Jesteśmy fanami filmów z Himilsbachem i Maklakiewiczem [wywiad]

Ras i Ment, czyli raper i producent tworzący Rasmentalism opowiadają o swojej płycie „Za młodzi na Heroda”. Duet wystąpi 17 maja 2014 r. w Koszalinie w ramach Good Vibe Festival.

Rasmentalism / fot. Marcin Grabski

Rasmentalism / fot. Marcin Grabski

Wydaliście album pod koniec 2013 roku i z miejsca trafiliście na szczyty muzycznych podsumowań roku w naszym kraju. Dobra passa trwa, koncerty, festiwale. Byliście przygotowani na taki szum wokół Was?

Rasmentalism: Nie spodziewaliśmy się, ale byliśmy gotowi. Robimy muzykę po to, żeby ludzie jej słuchali. Bardzo się cieszymy, że nasze życie wygląda tak jak wygląda teraz.
Zapewne spory wpływ miało na to Asfalt Records, Wasz wydawca, który znany jest ze współpracy z najlepszymi. Jak dotarliście do Tytusa, czy to on do Was dotarł?
Rasmentalism: Tytus znał nas, my oczywiście znaliśmy Tytusa. Przy okazji naszego koncertu na premierze płyty Medium w Warszawie doszło do rozmowy na temat wydania płyty w Asfalt Records. Rozmowa była krótka i konkretna, szybko doszliśmy do porozumienia i będziemy żyli długo i szczęśliwie.

Tytuł Waszej płyty kojarzy mi się jednoznacznie z kultową komedią, z „Misiem” i dialogiem o Herodzie i węglem we wiosce. Stąd ten tytuł, jesteście fanami starych polskich filmów?
Rasmentalism: Jesteśmy fanami filmów z Himilsbachem i Maklakiewiczem. Obejrzeliśmy wszystkie, również te, w których któryś z nich pojawia się w niby nic nie znaczącym epizodzie. Cytat z „Misia” wydał nam się idealną metaforą tego, co chcieliśmy tą płytą przekazać.
Mógłbym zapytać o sam hip-hop, bo ta tematyka pojawia się na płycie, ale jeden z wersów z Waszego krążka, który mnie zainteresował szczególnie także dotyczy starej polskiej kinematografii. Ras, o czym byś pogadał z Himilsbachem przy piwie?
Ras: Najchętniej bym pomilczał i zapalił papierosa. Myślę, że milczałoby nam się komfortowo.
Ment, Twoje produkcje są przepełnione starym klimatem, często sięgasz po sample z wokalami. Tu od razu przyznam się, że te mnie kręcą najbardziej. To co można usłyszeć na „Za młodzi na Heroda” to kwintesencja Twoich umiejętności, klimatu, w którym siedzisz?
Ment: Nie wiem czy kwintesencją, ale na pewno środowisko dla mnie naturalne i przez długi czas nie widzę innej formy, która w takim stopniu by mnie kręciła. Lubię słuchać podobnej muzyki, więc siłą rzeczy sam takie produkuję. A to, że są przepełnione starym klimatem – z tym się nie zgodzę do końca. Ale moje zdanie nie jest tutaj najważniejsze. Wy oceniacie.
W maju zagracie w Koszalinie na Good Vibe Festival. Co zaprezentujecie?
Rasmentalism: Zagramy przekrojowy materiał ze wszystkich naszych płyt. Będzie ekstra.

* * *

Więcej o imprezie znajdziesz TUTAJ >>> Good Vibe Festival 2014

* * *

pytania zadawał: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.