platforma blogowa portalu głos koszaliński

Koncert w pubie Graal. Oil Stains i Projekt Borsuk – listopad 2013

Oil Stains i Projekt Borsuk, czyli dwa muzyczne duety z Koszalina zawładną sceną pubu Graal. Zagrają w Andrzejki, czyli 30 listopada 2013.

Projekt Borsuk i Oil Stains zagrają w pubie Graal

Projekt Borsuk i Oil Stains zagrają w pubie Graal

Oil Stains jest całkiem nowym tworem na koszalińskiej scenie muzycznej. To duet gitarowo-perkusyjnym, w którym za gitarę odpowiada Maciej Sztyma, a za perkusję – Sebastian „Strychu” Strycharczuk znany z zespołów Same Road i Road Side.
– Ze Strychem poznaliśmy się mniej więcej w połowie w 2012 roku. Razem przygotowywaliśmy koncert z okazji 50-lecia wydania pierwszego singla The Beatles w Teatrze Variete Muza. Bardzo spodobało mi się to, jak Strychu śpiewa i zaproponowałem mu, żebyśmy spróbowali pograć w dwójkę. Pierwsze próby mieliśmy około dwa miesiące po koncercie beatlesowym, zimą tego roku – opowiada Maciej Sztyma.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=R7U4L1u_oyI[/youtube]

Założenie było proste. Maciek gra na gitarze, Strychu siada za perkusją i śpiewa. – Granie w takim duecie ma swoje zalety, ale i pewne trudności. Zaletą jest to, że w dwie osoby łatwiej się dogadać. Natomiast trudno jest o tyle, że w dwóch musimy grać tak, by nie było poczucia pustki. Musimy ją wypełniać w dwóch, co w innych zespołach zazwyczaj robi większy skład – przyznaje Maciek.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZRFxPLT1tAc[/youtube]

Jak na razie Oil Stains ma za sobą udział w przeglądzie Pyziole w Połczynie Zdroju. Koncert w pubie Graal będzie ich koszalińskim debiutem. Co zaprezentuje ten duet? – Obecnie mamy około 40 minut materiału, ale cały czas się rozrasta. Gramy muzykę wywodzącą się z bluesa, ale nie takiego okrągłego, dwunastotaktowego. Jest zdecydowanie bardziej surowo i hałaśliwie.

 

Drugim zespołem, który pojawi się na scenie Graala to Projekt Borsuk, który tworzą Daniel „Buli” Burzyński (wokal, gitara) i Andrzej „Pleksa” Pleskaczyński-Mąka (perkusja). Jest to już kolejny projekt Bulego, który znany jest z takich koszalińskich zespołów jak Skundoom, czy Kalosz Laszlo,. Wspólnie z Maćkiem Sztymą współtworzy także zespół Derzuki, który wykonuje utwory zespół The Beatles.

 

Projekt Borsuk to jednak inne granie. Ten działający od grudnia 2011 roku duet wykonuje szeroko pojęty rock, z elementami punka. Kapela ma na swoim koncie spontanicznie zagrany mini-koncert na 12. urodzinach pubu Graala, a do tej porty grali przede wszystkim w nietypowych miejscach: na poddaszu, czy w lesie. Te ostatnie  występy odbyły się bez udziału publiczności, zostały natomiast zarejestrowane i można je obejrzeć w Internecie. Koncert Graalowy organizowany jest ze specjalnej okazji: 40. urodzin i imienin perkusisty zespołu – Pleksy.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=PFQmS_bM5mc[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=53Ae12PG0hA[/youtube]

 

– Myślę, że to będzie ciekawy rock and rollowy wieczór z surową, nieokiełznaną muzyką. Zapraszam w imieniu swoim i zespołu Projekt Borsuk – dodaje Maciek Sztyma.

 

Początek koncertu o godz. 19, wstęp kosztuje 10 złotych.

 

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.