platforma blogowa portalu głos koszaliński

Utwór 4P z Koszalina w podręczniku do języka polskiego

Hip-hop w podręczniku do języka polskiego? Tak, i to prosto z Koszalina! O utworze “Mam biało-czerwone serce” rapera Przemysława “4P” Majewskiego będą się uczyć piątoklasiści.

 

Przemysław "4P" Majewski / fot. Radek Koleśnik

Przemysław “4P” Majewski / fot. Radek Koleśnik


- Mój utwór w Internecie cieszy się dużym powodzeniem. Na serwisie YouTube ma ponad pół miliona odsłon – mówi Przemysław “4P” Majewski z Koszalina, który utwór “Mam biało-czerwone serce” napisał w 2008 roku, by w ten sposób uczcić 90. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkład zrobił hip-hopowy producent muzyczny 101 Decybeli z Białogardu.

 

- Impulsem do tego była historia członka mojej rodziny. Mój dziadek Jan Majewski był uczestnikiem Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Był dwukrotnie ranny, za co został odznaczony – opowiada. Oprócz tego ważnego wydarzenia raper w swoim utworze w telegraficznym skrócie przedstawił historię Polski. – Miałem już nawet sygnały, że podoba się uczniom. Napisała mi o tym pewna nauczycielka z Wielkiej Brytanii, która prowadzi lekcje dla polskich dzieci. Twierdziła, że przemawia do nich bardziej, niż jakikolwiek podręcznik. Ale żebym sam miał trafić do podręcznika? Tego się nie spodziewałem – mówi zaskoczony raper.

YouTube Preview Image
Jednak już wkrótce stanie się to faktem. Do mieszkańca Koszalina zgłosiły się Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne wydające podręczniki szkolne, które chciałyby umieścić utwór “Mam biało-czerwone serce” na płycie CD “Jutro pójdę w świat – klasa 5.”.

 

- Ta płyta to dodatek do poradnika metodycznego, który otrzymują nauczyciele prowadzący lekcje języka polskiego w szkole podstawowej. Utwór Przemysława Majewskiego znajdzie się bardzo dobrym towarzystwie, bo na płycie zamieścimy także m.in. nagrania znanych aktorów recytujących np. fragmenty “Pani Twardowskiej” Adama Mickiewicza, poezję Juliusza Słowackiego, Juliana Tuwima, fragmenty audycji radiowych i słuchowisk, a także utwory Marka Grechuty “Natura”, “My, Pierwsza Brygada”, “Marsz, marsz Polonia”, “Najstarsza pieśń wielkanocna” i kompozycje Fryderyka Chopina – wymienia Jarosław Matuszewski, rzecznik prasowy WSiP.

 

- Fragment tekstu, a dokładnie refren utworu “Mam biało-czerwone serce” znajdzie się także w podręczniku “Jutro pójdę w świat – klasa 5″ autorstwa Hanny Dobrowolskiej w rozdziale “To Ojczyzna twa” przy lekcji, gdzie wykorzystywany jest wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego “Pieśń o fladze”. Tuż pod nim zamieszczone będzie polecenie, by wysłuchać także utworu pana Majewskiego.
Warto tu dodać, że podręczniki “Jutro pójdę w świat” dla klas 4, 5, 6 to jedna z najbardziej popularnych serii wykorzystywanych w szkołach. Na rynku jest już od 12 lat, ale – jak informuje WSiP – po ostatniej reformie programowej w 2012 roku musiał zostać do niej przystosowany. Jego nowa edycja, już z utworem koszalinianina będzie wykorzystywana w szkołach od września tego roku. Dlaczego autorka książki postanowiła sięgnąć po hip-hop?

 
- Jako twórca podręczników do języka polskiego po prostu muszę być na bieżąco z różnymi formami ekspresji, a ten gatunek muzyczny szczególnie dynamicznie się rozwija i pod względem treści jest bardzo ciekawy. Może dość często są one kontrowersyjne, ale raperzy w tekstach odnoszą się także do patriotyzmu, czego przykładem jest raper z Koszalina – stwierdza Hanna Dobrowolska, autorka książki “Jutro pójdę w świat – klasa 5″. – W swoim podręczniku postanowiłam więc klasyczny wiersz K.I. Gałczyńskiego, który powstał w 1944 roku w Stalagu skonfrontować z współczesnym utworem. Refren piosenki “Mam biało-czerwone serce” nadawał się do tego idealnie.

 
Hanna Dobrowolska dodaje, że część autorów podręczników ze względu na formę zapewne obawia się sięgać po współczesne teksty utworów hip-hopowych, czy rockowych. Jej odważny krok okazał się jednak trafiony. – Każdy podręcznik i ten także przechodzi szczegółową weryfikację, ocenę w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Na żadnym jej szczeblu nie otrzymałam żadnego zapytania, dlaczego wybrałam ten utwór, nikt nie miał wątpliwości, czy powinien się znaleźć w podręczniku – dodaje autorka podręcznika.

 
- Kiedy dostałem tę propozycję, od razu się zgodziłem. Pojawić się u boku takich osobistości to dla mnie zaszczyt. Mam wielką satysfakcję, coś po mnie zostanie. Nie tylko ten rap uliczny, ale i patriotyczny, bo czuję się patriotą. A swoją drogą córeczka rośnie, kiedyś pójdzie do szkoły, to może i będzie uczyć się o tacie – uśmiecha się Przemysław Majewski.

 
Przypomnijmy, że w 2008 roku jako pierwszy o tym utworze napisał portal gk24.pl i Głos Koszaliński. Utworem zainteresowali się wtedy także inni dziennikarze i Przemysław Majewski o swoim utworze opowiadał np. w telewizyjnej “Panoramie”.

 
Teraz raper zapowiada, że w końcu chce nagrać teledysk do tego utworu. – Mam zamiar pojeździć z kamerą po ważnych dla historii Polski miejscach: Kraków i Wawel, Warszawa i Wisła, czy muzeum Powstania Warszawskiego, Powązki, Westerplatte – zdradza raper.

 

* * *
Przemysław Majewski
Rapem zajmuje się już od 10 lat. Najpierw w składzie 4xP, potem zaczął występować solo jako 4P. Na swoim koncie ma dwie oficjalnie wydane płyty: “Zorganizowana Grupa Rapowa” nagraną wspólnie z raperem Grzegorzem “Onilem” Oniszczukiem oraz solowy album “Zły / Dobry Chłopak”. 4P znany jest też z tego, że okazjonalnie nagrywa utwory, w których wyraża swoje opinie na różne tematy. Z takiej potrzeby powstał już utwór na temat Gwardii Koszalin, czy “Bunt maszyn” o planach budowy elektrowni atomowej w Gąskach. Niedawno raper nagrał wspólnie z koszalińskim zespołem Kaboom! utwór “Chwała bohaterom” o polskich żołnierzach biorących udział w misjach zagranicznych.
4P to także pomysłodawca i współorganizator cyklicznej akcji charytatywnej “Koszaliński Hip-Hop Koszalińskim Dzieciakom”. Pieniądze ze zbiórki trafiają do koszalińskiego oddziału PCK, który kupuje za nie wyprawki dla potrzebujących dzieciaków.

* * *

autor: Mariusz Rodziewicz
kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

Komentarze (12) do “Utwór 4P z Koszalina w podręczniku do języka polskiego”

 1. Seba napisał(a):

  :)

 2. Radek Wu napisał(a):

  Tylko pogratulować :)Kolejny dowód, że rap to wartościowy przekaz.

 3. Kreska napisał(a):

  no to szał :) gratulacje…mam nadzieje ze jak mój syn trafi do piątej klasy ktoś wcześniej nie wywróci podręcznika do góry nogami albo nie stwierdzi ze tekst się zdeaktualizował :)…w każdym razie miło być w podręczniku razem z np. Mickiewiczem czy nawet Tuwimem: ) Przemek jeszcze raz wielki szacunek:)

 4. Engier napisał(a):

  A czy autorzy tego podręcznika wiedzą co znaczy 4P ? Prawdziwa Północ Pie…. Policję. Ciekawe czy o tym wspomną :)

 5. gramuzyka napisał(a):

  To znaczyło 4xP. 4P to już inna bajka.

 6. gość napisał(a):

  4P, czterech patriotów? haha

 7. gramuzyka napisał(a):

  ładne :-) a może Czwarty Patriota? ;-)

 8. Saritka napisał(a):

  4P = “czwarte piętro” ponieważ studenci z koszalina zaczeli wspolprace na studiach mieszkali na oswiedlu akademickim i z ktorymś z ds [ dom studenta ] “poznali sie” na 4 pietrze :)

 9. sraka ptaka napisał(a):

  cztery pe oznacza wielofalowa strategie w biznesie..jp to jan paweł..a hwdp to zwyczajnie kod tablic rejestracyjnych msw i a….tak jak ulm albo ue to kody monowskie….hehe..

 10. Cezary napisał(a):

  Nieźle Przemek -tak trzymaj…

 11. Yeti napisał(a):

  Witam potrzebuje tego bitu prosze o Pomoc ważna sprawa

 12. gramuzyka napisał(a):

  Proszę szukać 4P na Facebooku. https://www.facebook.com/4psolo?fref=ts

Zostaw komentarz