platforma blogowa portalu głos koszaliński

Most Blunted Jam 2013: Charaktery i litery [film i zdjęcia]

Kilkunastu malarzy od godz. 12 (3 maja 2013) maluje w Koszalinie graffiti w ramach imprezy Most Blunted Jam 2013. Wspólnie tworzą rysunki, które pokryją ponad 50 metrów ściany.

Most Blunted Jam 2013 / fot. Mariusz Rodziewicz

Most Blunted Jam 2013 / fot. Mariusz Rodziewicz

 

Impreza w okolicach McDrive przy ul. Franciszkańskiej oficjalnie rozpoczęła się o godzinie 12. To wtedy na ściance o długości ponad 50 metrów i wysokości prawie 3,5 metra zaczęły pojawiać się pierwsze szkice i zarysy obrazów. Tworzyło je kilkunastu malarzy graffiti nie tylko z Koszalina. Z różnych stron Polski przybyli też cenieni w całym kraju artyści, a wśród nich m.in. Riamone, czy Tuse.

ZDJĘCIA >>> Most Blunted Jam 2013 [zdjęcia]

Ten drugi przyjechał do Koszalina z Gdańska. – Udział w tej imprezie to dla mnie przyjemność – powiedział uzbrojony w zestaw farb w sprayu Tuse, który na chwilę oderwał się od swojego rysunku. Twarz skrywał za specjalną maską chroniącą go od oparów farby. Graffiti zajmuje się już od 1995 roku, od kiedy skończył 15 lat. Dziś to dla niego i pasja, i praca. Żyje z malowania. – Przyjmuję różne zlecenia. I w prywatnych mieszkaniach, i w salonach odzieżowych, i na elewacjach – opowiadał. – Sam najchętniej wykonuję „charaktery” (czyli postaci, twarze – dop. aut.) i z tego jestem najbardziej znany, choć maluję też „litery”.

 

W Koszalinie Tuse wykonał wielką, bo ponad trzymetrową twarz. To jeden z niewielu „charakterów”, który powstał na ściance przy McDrive, bo większość malarzy postawiła właśnie na „litery”, czyli (w dużym skrócie) fantazyjne napisy, które dla laika są nie do oczytania.
Umiejętnościom grafficiarzy przyglądali się fani kultury hip-hopowej. Wśród nich był m.in. DJ Kostek obecnie mieszkający w Poznaniu. Do Koszalina przyjechał, by zagrać koncert ze swoim zespołem FunkMasterPunk w ramach koszalińskiej majówki. Stwierdził, że poczuł się, jak za starych dobrych czasów, kiedy imprezy graffiti odbywały się w Koszalinie na ścianach garaży przy ul. Chałubińskiego.

 

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=62UIwHlvn4s[/youtube]
Do tej tradycji postanowili wrócić członkowie grupy ludzi kreatywnych i zaangażowanych Most Blunted. – Pierwsza po dłuższej przerwie mała impreza graffiti odbyła się w 2011 roku. Zorganizowali ją nasi koledzy z True Colors. Rok temu to wydarzenie już poważnie się rozrosło, a trzecia z kolei osiągnęła naprawdę duże rozmiary, bo dołączyli do nas m.in. DJ-e Zaju i WeeDJet oraz tancerze break dance z grupy NASA – mówił Miłosz „Czez” Wołkowicz, założyciel Most Blunted i współorganizator imprezy. – Cieszymy się, że pogoda dopisała i impreza się udała. Nie byłoby to możliwe bez Stefana Mowczana, właściciela ścianki, który udostępnił ją na zorganizowanie jamu.
Malarze będą tworzyć swoje rysunki do wieczora, choć pewnie niektórzy będą je dopieszczać jeszcze w sobotę. Wieczorem wszyscy fani kultury hip-hopowej spotkają się na after party w klubie Plastelina, gdzie od godz. 20 występować będzie wielu raperów: grupa Tacy Dziani A Spłukani, duet Kręcioł / Piotrush oraz solo Neile, Peti, Voom i Korek.

 

autor: Mariusz Rodziewicz
kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.