platforma blogowa portalu głos koszaliński

DJ Zaju: Digit@love świetny do samochodu [wywiad]

Bartosz Zaj z Koszalina, czyli DJ Zaju nagrał właśnie mixtape Digit@love. Co  można na nim znaleźć? Gdzie go znaleźć? Przeczytajcie.

 

DJ Zaju

DJ Zaju

DJ-em jesteś już od wielu lat, ale dopiero teraz zdecydowałeś się na zrobienie mixtape’u. Dlaczego dopiero teraz?

Można powiedzieć, że to jest mój pierwszy oficjalny mixtape, ale już wcześniej wrzucałem do pobrania w sieci moje produkcje w postaci mini mixów, ale ich treść była krótsza. Ten to już godzina muzyki wydana własnym sumptem w formie płyty CD.

A dopiero teraz, bo jestem perfekcjonistą. Nie chciałem więc robić mixu, który będzie taką zwykłą składanką utworów, które można spotkać na innych mixtape’ach. Przygotowanie mojego trwało tak długo, bo długo trwała selekcja utworów. Ten mixtape jest historią i jeśli wsłuchać się w teksty tych utworów, to można znaleźć powiązania między nimi. Wymagało to też sporo pracy przy miksie i masteringu. Trwało to w sumie około miesiąca. Same łączenie ze sobą utworów było robione na żywo, a pozostałe rzeczy, m.in. skracze, pozdrówki i tp. Były już robione osobno. To niemal w stu procentach moje dzieło.

 

Ale chyba nie do końca. Kto Ci w tym pomagał?

Pomoc była potrzebna przy sprawach graficznych. Internetową wersję okładki robił Wonz, a vlepki, które są dodawane do płyty przygotował Sick Stickers. Zależało mi, żeby każdy kto dostanie tę płytę oprócz samej muzyki miał coś jeszcze. I ten mixtape właśnie niesie ze sobą coś więcej. Otwiera się ją, jak paczkę, która ma w sobie niespodzianki.

 

Gdzie tę płytę można znaleźć?

Można na nie trafić w kawiarni Pauza, w klubie Plastelina, w studiu tatuażu „Stay True”. Jej nakład jest bardzo ograniczony. Obecnie w obiegu jest około 40 kopii.

 

Planujesz zwiększenie nakładu?

Jeśli będzie taka potrzeba, to oczywiście. Na razie płyta rozchodzi się spokojnie, ale może jak będzie więcej słońca, to może i zainteresowanie nią wzrośnie. Bo płyta została zrobiona z myślą o kierowcach. Świetnie jej się słucha w samochodzie. Przy masteringu specjalnie został podkręcony bas i ktoś, kto ma dobry sprzęt w aucie doceni ten materiał. Kto wie, czy nie jest to jedna z pierwszych płyt w Polsce zrobiona właśnie w takim celu.

 

Zapytam nieco zadziornie. Czym się różni mixtape od składanek, które co rusz wydają różne stacje radiowe?

Mixtape’y to domena hip-hopowej sceny i są one robione w celach promocyjnych, a nie zarobkowych. Mają one na celu z jednej strony promowanie samych DJ-i, ich umiejętności i klimatu muzycznego, który prezentują na imprezach. Jest to więc taka wizytówka DJ-a. Z drugiej strony to także promocja samych artystów, których utwory na nim się znajdują. Tu też wszystko zależy ode mnie, kto się na nim znajdzie. Dlatego oprócz utworów moich ulubionych zagranicznych wykonawców znalazł się także utwór B.A.D. z Koszalina.

Natomiast w stacjach osoba składające te płyty chyba nie ma większego wpływu na to, co tam się znajdzie.

 

Wymieniłeś już B.A.D.-a. Kto jeszcze się znalazł się na Twoim mixtape?

To głównie amerykański rap, na którym się wychowałem oraz elektronika. Stąd też nazwa Digit@love jako miłość do tych wszystkich gadżetów technicznych, do ery cyfryzacji, choć to także można czytać jako „digitalowe”, to taka gra słowna w odniesieniu do brzmienia tego mixtape’u. Bo szukam też nowych brzmień, jak np. moombahton, czy ogólnie brzmienia klubowe, czy tzw. Bass Music.

 

A kto mówi na tej płycie?

Pytasz o gości? To wszystko moi dobrzy znajomi z różnych części Polski. Jest DJ Kfadrat z Olsztyna, DJ Rimm z Trójmiasta, jest Tuse bardzo uzdolniony grafficiarz, także z Trójmiasta, wtrącił się też Czez i oczywiście WeeDJet, mój odwieczny kompan, z którym gramy imprezy i prywatnie przyjaciel. No i B.A.D. Dorzucił swoje pięć groszy, a gościnnie swoje skrecze dorzucił DJ Falcon – reprezentant Szczecina.

 

Gdzie można Ciebie teraz zobaczyć, usłyszeć?

Chyba wszyscy o tym wiedzą, że jestem związany z klubem Plastelina – mamy WeeDJetem serię „Stare Dziady”. Częściej jednak gram imprezy w różnych częściach Polski.

Pytania zadawał: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.