platforma blogowa portalu głos koszaliński

Tomasz Stańko zagra w Kołobrzegu

Tomasz Stańko, znany na całym świecie rewelacyjny trębacz jazzowy przyjedzie do Kołobrzegu. 22 maja 2013 r. zagra w Regionalnym Centrum Kultury.

 

Tomasz Stańko

Tomasz Stańko

 

 

 

Tomasz Stańko zaczął grać w końcu lat 50. na jazzowej scenie Krakowa. W latach 60. Stańko stał się filarem kwintetu Krzysztofa Komedy, z którym nagrał arcydzieło europejskiego jazzu, album „Astigmatic”.

 

Od ośmiu lat regularnie pojawia się w pierwszej dziesiątce trębaczy prestiżowej dorocznej ankiety amerykańskiego magazynu magazynu „Down Beat”. Ta sama ankieta honorowała go również w roli kompozytora. Jako lider wydał 37 albumów, jest również autorem muzyki do wielu filmów i spektakli teatralnych.

 

Rok 2013 rozpoczyna się premierą albumu “Wisława”.

 

Podobnie jak jego młodzieńczy idol Miles Davis, polski trębacz Tomasz Stańko ma dar układania świetnych zespołów, a ten, sformowany w Nowym Jorku – światowej stolicy jazzu, obiecuje bardzo wiele. Thomas Morgan i Gerald Cleaver to jedna z najbardziej czujnych sekcji bas/bębny we współczesnej muzyce improwizowanej, a kubański pianista David Virelles, inspirowany muzyką rytualną a także Theloniousem Monkiem i Andrew Hillem, wydaje się szczególnie dobrze usposobiony do nabrzmiałego mroku i wyrafinowanej grozy free ballad Stańki.

 

W szybkich tempach jakby wszyscy czterej wkraczali na nowe terytorium, z bardzo ekscytującym rezultatem. Inspiracją dla nowych kompozycji Stańki z tego podwójnego albumu była także poezja Wisławy Szymborskiej, polskiej poetki, eseistki, laureatki Nagrody Nobla, zmarłej w 2012 roku. Jak Stańko pisze w książeczce płyty “Lekturze słów Wisławy Szymborskiej zawdzięczam wiele pomysłów i inspiracji. Spotkania z Nią i współgranie z Jej poezją nadały rozmach także i tej muzyce, którą chciałabym z szacunkiem dedykować Jej pamięci.”

 

W ramach majowej odsłony projektu RCK PRO JAZZ zapraszamy na koncert Tomasz Stańko New York Quartet promujący album „Wisława”!

 

(materiały promocyjne)

Komentowanie wpisu jest wyłączone.