platforma blogowa portalu głos koszaliński

Kat i Roman Kostrzewski zagra w Koszalinie. „Łza dla cieniów minionych” ulubione utwory fanów

W niedzielę 14 kwietnia 2013 roku w koszalińskim klubie Kreślarnia zagra kultowy metalowy zespół Kat pod wodzą Romana Kostrzewskiego. Na blogu GraMuzyka można było wygrać bilety na ten koncert. Oto odpowiedzi na pytanie konkursowe: „Który utwór Kata jest Twoim ulubionym?”

Roman Kostrzewski

Roman Kostrzewski

„Dłuższą chwilę zastanawiałem się nad odpowiedzią na pytanie, ale stwierdzam, że moim ulubionym utworem zespołu Kat jest ‚Odi Profanum Vulgus’. Na dalszych pozycjach byłyby utwory takie jak ‚Wyrocznia’, ‚Cmok, cmok, mlask, mlask’, ‚Diabelski dom cz. III’. ‚Odi Profanum Vulgus’ jest jednym z utworów zagranych na thrashowe kopyto. Uroku dodaje mu genialnie dopasowana ścieżka perkusji Lotha i jak zwykle świetny tekst Kostrzewskiego (co w połączeniu z jego diabelskim tańcem na scenie daje świetny efekt). Tytuł to fragment frazesu ‚odi profanum vulgus et erceo’, co znaczy ‚gardzę nieoświeconym ludem i trzymam się z daleka’, a ja względnie utożsamiam się z tym zwrotem 🙂

Chętnie zobaczyłbym Kata jeszcze raz, bo w 2009r. dali konkretny koncert, który wspominam do dziś. Niestety więcej razy nie miałem okazji być na ich koncercie.”

* * *

Łza dla cieniów minionych – Utwór ten jest dla mnie szczególnie istotny z 2 powodów:

1. Miałem przy nim swój pierwszy raz 😉 (chyba nie muszę więcej o tym pisać),
2. Jadąc pewnego dnia samochodem z moim znajomym mieliśmy wypadek właśnie w momencie gdy leciał ten utwór. Skończyło się na szczęście w wygodnym rowie na dachu pojazdu. Ciekawe jest to, że w momencie gdy czekaliśmy na pomoc, bo sami wyjść z auta nie mogliśmy z radia odtwarzana była właśnie ta piosenka. Kat nade mną czuwał ;)”
* * *

Moim ulubionym utworem zespołu Kat jest „Łza dla cieniów minionych”. Jest to dla mnie jeden z pierwszych utworów polskiej sceny metalowej, który usłyszałem jako dziecko. Mam do niego wielki sentyment i przez lata zawsze gościł na mojej playliście. Często śpiewam sobie w myślach refren, gdy życie daje kopa w tyłek.”Okręt mój płynie dalej, gdzieś tam… Uważam, że jest to jedna z najpiękniejszych polskich ballad rockowych, a jej tekst jest często dla mnie „życiowym soundtrackiem”…”

* * *

„Według mnie najlepszą piosenką KATA jest „Łza dla cieniów minionych”. Ten utwór został napisany bodajże po śmierci żony Romana Kostrzewskiego w którym przekazuje swoje uczucia po jej śmierci. Kompozycja naprawdę idealnie została skomponowana i gdy się jej słucha czuć te wszystkie emocje, czuć przechodzące ciarki po plecach. „

* * *

„Utwór „Łza dla cieniów minionych” – w heavy metalu najlepsze są ballady…”

* * *

„Piosenka „Purpurowe gody” jest wspaniałą rockową ucztą”

* * *

„Utwór „Wyrocznia” wymiata jak metalowa miotła!!!”

* * *

„Szydercze zwierciadło” to metalowe lustro.”

* * *

„Moim ulubioną piosenką właściwie utworem jest „Trzeba zasnąć” z albumu „Bądź wariatem – zagraj z Katem”. Wybrałem ten utwór gdyż kojarzy mi się a właściwie jest takim elementem mojego życia już wyjaśniam dlaczego. Otóż na koncercie przy tej właśnie piosence poznałem swoją pierwszą miłość z którą jestem do dziś z tej miłości powstały owoce miłości itd ale nie o tym mowa;)Więc do tej pory uznajemy tą piosenkę za naszą tzw pierwsza przy której się poznaliśmy.”

* * *

„Mój ulubiony kawałek to „Killer” z albumu „Metal and Hell”. Uwielbiam go za niepowtarzalne jak zawsze riffy i niesamowity wokal Kostrzewskiego.”

* * *

” Moim ulubionym utworem jest oczywiście „ŁZA DLA CIENIÓW MINIONYCH”. Dlaczego? Otóż utwór ten usłyszałam dzięki dwóm najważniejszym osobom w moim życiu – mamie i mojemu partnerowi i właściwie to dzięki nim stałam się fanką KATA. Moja mama, jak pamiętam, od najmłodszych moich lat, kiedy tylko jechała do większego miasta na zakupy, zawsze przywoziła mi fajne kasety zarówno z muzyką polską, jak i zagraniczną.  Dlatego od małego miałam przyjemność zaznajamiać się z zespołami typu Perfect, TSA, Metallica, Scorpions, Depeche Mode czy np. muzyką włoską. Dodam, że moi rówieśnicy w tamtym czasie byli bardzo zszokowani, o jakich ja zespołach mówię i czego ja w ogóle słucham. Pamiętam do dziś bardzo dobrze, kiedy byłam w podstawówce i któregoś dnia mama wróciła z miasta, a ja nie mogłam się doczekać, jaką muzykę dziś usłyszę. Mama powiedziała tylko: „Zaraz ci coś córciu puszczę fajnego”. I tak też usłyszałam utwór „Łza dla cieniów minionych”. Potem poleciało jeszcze kilka innych fajnych kawałków KATA, ale ten utkwił mi w głowie najbardziej. I tak zaczęła się moja przygoda z KATEM. Parę lat później poznałam mojego obecnego partnera życiowego i pamiętam jak na pierwszym spotkaniu usłyszałam: „Zaraz puszczę ci świetny utwór” 😉 I usłyszałam „Łza dla cieniów minionych”. Oczywiście nie była to już dla mnie nowość, ale wzruszyłam się niesamowicie. Proszę zauważyć, jak już wspomniałam powyżej, KATA pokochałam dzięki dwóm najważniejszym osobom w moim życiu. Moja mama jest dziś ciężko chora i pewnie nie pamięta, że to dzięki niej poznałam wiele wspaniałych zespołów i utworów, w tym „mojego” KATA oczywiście. Ale ja jestem jej bardzo wdzięczna, pamiętam i pamiętać będę. Natomiast z moim partnerem jesteśmy do dziś razem i niejednokrotnie siadamy sobie wieczorem przy świecach i lampce dobrego wina i słuchamy KATA, ale zawsze zaczynamy od utworu „Łza dla cieniów minionych”, bo przecież od tego wszystko między nami się zaczęło. I tak trwamy w tym szczęściu do dziś…

* * *

„Czas Zemsty” – ten utwór jest moim ulubionym ze względu na tekst i mroczny klimat. Słuchając go można poczuć się tak jakby samemu uczestniczyło się w tym o czym opowiada tekst. Roman Kostrzewski śpiewając znakomicie przekazuje nam wydarzenia z tekstu piosenki. Na przykład, gdy śpiewa, że „Wzniósł Abadon stary miecz, plunął w piach. Wojna psie!” można poczuć tą złość wspomnianego Abadona. Natomiast instrumenty smyczkowe w tym utworze budują napięcie i tajemniczość, by następnie usłyszeć agresywne brzmienie gitar,co sprawia, że całość robi na mnie olbrzymie wrażenie.”

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, niestety nagrodzone mogą być tylko trzy osoby. Kto wygrał? Sprawdźcie skrzynkę, z której wysłaliście do mnie odpowiedź. Jeśli macie informację zwrotną ze szczegółami, w jaki sposób odebrać wejściówkę to GRATULUJĘ! I zachęcam do zaglądania na bloga GraMuzyka. Konkursy z nagrodami będą tu częściej!!!

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl


2 komentarze do “Kat i Roman Kostrzewski zagra w Koszalinie. „Łza dla cieniów minionych” ulubione utwory fanów”

  1. gosc napisał(a):

    znow jakis muzyczny szrot na ktory nikt nie pojdzie.. sugeruje redaktorowi solidna prace nad skryptami bo jakby ktos nie zauwazyl tekst sie rozjezdza a duza jego czesc jest pogrubiona i megaduza czcionka jakby ten gosc mial cokolwiek madrego do powiedzenia..

  2. gramuzyka napisał(a):

    Jeśli to dla Szanownego Gościa szrot, to nikt nie zmusza do pójścia. Liczba odpowiedzi w konkursie sugerowałaby jednak, że jednak „kilka” osób chce pójść na ten koncert. Jeśli chodzi o wielkość czcionek, to nie widzę nic rażącego, czy dziwnego w tym wpisie. Fragmenty są pogrubione celowo, kursywa w co drugim cytacie wprowadzona także celowo. Jak ktoś nie ma nic mądrego do powiedzenia to się po prostu nie komentuje. Pozdrawiam, Mariusz Rodziewicz