platforma blogowa portalu głos koszaliński

Tymon & Transistors gwiazdą koncertu Tośka 9. Klub Freak 1 marca 2013

Tymon Tymański, znany polski muzyk alternatywny i jego zespół The Transistors wystąpi 1 marca w 9. edycji koncertu pamięci koszalińskiego perkusisty Tomasza Tośki Szeląga.

Tymon Tymański

Tymon Tymański

Koncert „Tośka”, który zostanie zorganizowany przez koszalińskie Centrum Kultury 105 to już dziewiąta edycja imprezy poświęcona pamięci Tomasza „Tośki” Szeląga, perkusisty takich koszalińskich zespołów, jak: Gdzie Cikwiaty, Mr. Zoob, Suońce, Blondyn, Kolesie, czy Ivona. Muzyk ten zmarł 13 stycznia 2005 roku.
To wtedy pogrążeni w smutku muzyczni koledzy Tośki doszli do wniosku, że należy zorganizować koncert poświęcony pamięci przyjaciela. Pierwsze wydarzenie zatytułowane po prostu „Tośka” odbyło się w klubie Kreślarnia 22 lutego 2005 roku. Po tym koncercie zaczęły pojawiać się głosy, że takie spotkanie muzyczne w hołdzie Tośce nie powinno być wydarzeniem jednorazowym. Do tej pory odbyło się już 8 koncertów „Tośka”.

1 marca wieczorem, w Pubie „Freak” w Koszalinie rozpocznie się „Tośka 9”. Wstęp kosztuje 10 złotych.

Tym razem zagrają tu trzy zespoły. Pierwszy z nich to bluesowy duet Zwierzak i Doktor Ł, czyli Marcin „Zwierzak” Mazur i Łukasz „Doktor Ł” Żurawski, który w sposób minimalistyczny i intrygujący zarazem wykonuje w ciekawy nie tylko dla fanów gatunku muzycznego sposób dźwięki wywodzące się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk. „Zwierzak” jest grającym na harmonijce ustnej wokalistą, zaś „Dr Ł” akompaniuje na gitarze elektrycznej obsługując jednocześnie nogami mini zestaw perkusyjny.
W koncercie weźmie także udział zespół Kolesie, w którym Tomasz „Tośka” Szeląg grał i z którym wykonywał covery, czyli przeróbki znanych piosenek. To utwory takich wykonawców, jak m.in.: T.Love, Dżem, IRA, Kobranocka, Queen, The Rolling Stones, Gary Moore oraz wiele współczesnych przebojów. Podczas ich występów zawsze bije pozytywna energia, koncerty są okraszone sporą dawką poczucia humoru. Tym razem, specjalnie na potrzeby koncertu zespół wykona kilka utworów przy akompaniamencieTośki, który parę lat temu zarejestrował podkłady perkusyjne do kilku wykonywanych przez Kolesi utworów.

Gwiazdą wieczoru będzie Tymon & Transistors, czyli projekt muzyczny Tymona Tymańskiego, znanego reprezentanta sceny niezależnej. Kapela ta powstała w lipcu 2002 roku. Na rynku muzycznym pojawili się za sprawą rewelacyjnej ścieżki dźwiękowej do głośnego filmu „Wesele „w reżyserii Wojtka Smarzowskiego (w nagraniu płyty, jako goście specjalni, wzięli udział m.in. Lech Janerka, Robert Brylewski oraz Jacek Lachowicz), na którym można znaleźć m.in. brawurowo zagraną alternatywną wersję „Białego misia”, wielkiego weselnego przeboju. Zresztą Tymon i jego muzycy wystąpi w tym filmie jako kapela weselna.

Od tamtej pory Transistorsi koncertują i wydają płyty. Na rynku ukazały sięalbumy „Don’ t Panic! We’ re From Poland „, oraz „The Bigos Heart „. Zespół cały czas pracuje nad musicalem. „Polskie Gówno „to okazały projekt, w ramach którego powstaje fabularny film w reżyserii Grzegorza Jankowskiego (eks-Łossskot).

autor: Mariusz Rodziewicz
kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.