platforma blogowa portalu głos koszaliński

Rapskul, czyli hip-hopowe warsztaty dla dzieciaków

Czym jest kultura hip-hopowa? Jak się rymuje? Jak produkuje się hip-hopowe bity? O tym wszystkim będzie się można dowiedzieć podczas hip-hopowych warsztatów, które 1 marca zorganizowane będą w Radiu Koszalin.

Raper B.A.D. będzie opowiadał o zawiłlościach pisania rymów.

Raper B.A.D. będzie opowiadał o zawiłlościach pisania rymów.


Na pomysł zorganizowania imprezy Rapskul wpadł Arek Wilman, który w Radiu Koszalin prowadzi cotygodniową audycję autorską „Rapnejszyn”. Celem tych trwających 4 godziny lekcyjne (od godz. 10 do godz. 13) zajęć jest zapoznanie i zaciekawienie uczniów szkół podstawowych z kulturą hip-hopową. Dlaczego postanowił je zorganizować? – Sam bardzo chciałbym kilka lat temu uczestniczyć w takiej akcji. Teraz jest to wyższy cel, możesz w pewnym sensie pokazać komuś drogę. Nie mi oceniać czy dobrą, czy złą. Zaproszeni goście udowodnią ten pierwszy wariant – wyjaśnia Arek Wilman.
Wśród nich będą m.in. koszaliński raper Błażej B.A.D. Tomiak, który wydał niedawno bardzo ciekawą płytę „Demo* Kontrast” i uczestnikom warsztatów będzie wyjaśniał zawiłości układania rymów, producent muzyczny Partaq pokaże, jak tworzy się muzykę za pomocą komputera i innych urządzeń elektronicznych, a o historii kultury hip-hopowej opowie Łukasz „Kuki” Pączkowski.
Co ważne warsztaty te to nie tyle teoria dotycząca źródeł kultury hip-hopowej (choć to także ważny element zajęć), co przede wszystkim zajęcia praktyczne, podczas których młodzi ludzie będą mogli m.in. dotknąć gramofonu, poskreczować, pograć na urządzeniach do tworzenia podkładów muzycznych, czy wziąć udział w pokazie rapu, break dance’ u, czy beat boxu.

Zajęcia skierowane są przede wszystkim dla uczniów szkół podstawowych. – Jeśli chodzi o wiek uczniów – przypomniałem sobie, że to właśnie pod koniec szkoły podstawowej rapowe kawałki zaczęły opisywać to, co dzieje się wokół mnie i moich kolegów. Utożsamialiśmy się z wieloma wersami, znaliśmy je na pamięć – w przeciwieństwie do tekstów piosenek na lekcjach muzyki. Teraz są to moje prywatne evergreeny na całe życie. Czym skorupka za młodu nasiąknie – mówi Arek Wilman, organizator warsztatów Rapskul. – Impreza jest „zamknięta”, ale przewidziałem z 20-25 miejsc dla najbardziej zainteresowanych. Kto pierwszy, ten lepszy. Chęć wzięcia udziału w warsztatach należy wysłać na adres: a.wilman@radio.koszalin.pl
autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.