platforma blogowa portalu głos koszaliński

Koszalin: Enej w klubie Kreślarnia 10 lutego 2013

Enej, znany zespół łączący w swojej muzyce rock z folkiem, reggae i ska przyjedzie do Koszalina. Ich koncert odbędzie się w klubie Kreślarnia 10 lutego 2013 roku. Bilety kosztują 25/35 złotych.

Enej / źródło: enej.pl

Enej / źródło: enej.pl

Bilety na koncert już można kupować w pubie Żak (parter Kreślarni) codziennie od godz. 19.00 w cenie 25 zł w przedsprzedaży i 35 zł w dniu koncertu. Bilety można także zamawiać mailowo pisząc na adres klub@kreslarnia.pl w temacie – Rezerwacja Enej oraz pod nr. tel. 502464461.

Zespół ENEJ został założony w 2002 roku w Olsztynie przez braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa (obecnego menegera zespołu.) Zainteresowania muzyką folkową, szczególnie ukraińską, źródło miały w pochodzeniu, korzeniach członków zespołu, właśnie ukraińskość, muzyka  tradycyjnia grana na ludowych instrumentach zdominowała pierwszy okres w jego historii. W międzyczasie dochodziło do wielu zmian personalnych, pojawiali się nowi muzycy, przybywało instrumentów, zmieniał się charakter wykonywanej muzyki, zespołowi coraz bliżej było do obrazu znanego szerokiej publiczności.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=n3Hv-1MWz2Y[/youtube]

Przełomowym okazał się rok 2005 w którym w zespole pojawiła się nowa twarz- Mirosław „Mynio” Ortyński, również osoba pochodzenia ukraińskiego, która to wraz z Piotrem „Lolkiem” Sołoduchą stworzyła niepowtarzalny duet zarówno sceniczny, jak i twórczy. Mniej więcej od tego okresu kształtował się, precyzował styl muzyczny zespołu- niezwykle energetyczna muzyka na pograniczu folku i ska, wzmocniona rockowym brzmieniem oraz niezmiennie ukraińską nutą. Na ten okres historii zespołu przypada również ustalenie instrumentarium, które  ulegnie niewielkim zmianom w trakcie dalszego rozwoju.

Kolejną ważną datą był dla zespołu ENEJ rok 2007, wtedy właśnie powstał hymn olsztyńskich juwenaliów- Kortowiady, który zdobył serca studentów pozwalając  młodym muzykom zaistnieć na dużej juwenaliowej scenie (co stało się niejako tradycją Kortowiady). Korzystając z rosnącej popularności  ENEJ w 2008 roku wydał debiutancką płytę „Ulice”, lecz dopiero kolejna płyta zespołu miała odnieść sukces.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QUaJF5faWBU[/youtube]

W roku 2010 ENEJ wystąpił  z powodzeniem na eliminacjach do XVI Przystanku Woodstock pokonując 700 zespołów i zapewniając sobie występ na dużej scenie jednego z najpiękniejszych festiwali na świecie. W Tym samym roku wydana zostaje płyta „Folkorabel”, która 1 Października 2011 roku doczekała się statusu Złotej Płyty. Na początku roku 2011 zespół ENEJ został zaproszony pod Pałac kultury i nauki oraz do studia TVP2 gdzie wystąpił z okazji  finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, właśnie 2011 rok okazał się szczęśliwy dla zespołu, gdyż nie marnując czasu wystartował  w programie Must be the Music- Tylko Muzyka w telewizji Polsat, gdzie został wyłoniony spośród 10 000 uczestkików, by 7 maja wygrać ów program.

Wydarzenie to okazało się momentem przełomowym w historii zespołu. Już dzień po finałowym odcinku większość stacji radiowych w Polsce zaczęła grać utwór „Radio Hello” , który ku radości muzyków zespołu stał się hitem lata 2011 roku podbijając serca polskiej publiczności. Na tym się jednak nie skończyło, zespól nie spoczął na laurach, pojawił się na prestiżowym Sopot Top-Trendy Festival oraz Heineken Open’air Festival, gdzie został znakomicie odebrany, następnie wystąpił na XVII Przystanku Woodstock, gdzie odebrał „Złotego bączka” czyli nagrodę za najlepszy koncert festiwalu w roku ubiegłym. Koncert ten został zarejestrowany i wydany 6 grudnia 2011roku na płycie dvd, co wzbogaca dyskografie zespołu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=4KoBxFSUseg[/youtube]

Koncertowanie w całej Polsce, jak i poza jej granicami nie przeszkodziło muzykom w pracy nad nowym materiałem muzycznym, na początku 2012 roku ukazał się utwór „Skrzydlate Ręce” zdobywając niemniejszą popularość, niż „Radio Hello”. Właśnie nowy singiel pomógł zespołowi w wygraniu konkursu „Superpremiery 2012”  na festiwalu w Opolu gdzie Enej stanął na jednej scenie z czołówką polskich artystów. Obecnie muzycy zespołu  biorą udział w nieustającej trasie koncertowej, są zdecydowanie w gronie najczęściej grających koncerty artystów, a w przerwach między koncertami… pracują nad nową płytą, która ma ukazać się w listopadzie 2012 roku.

 Obecny skład zespołu:
 
Piotr (Lolek) Sołoducha – vocal, akordeon
Mirosław (Mynio) Ortyński – gitara basowa
Paweł (Bolek) Sołoducha – perkusja
Jacek Grygorowicz – gitara elektryczna                          
Grzesiek Łapiński- saksofon
Kuba (Czaplay) Czaplejewicz- puzon
Łukasz Przyborowski- trąbka
(materiały prasowe)

Komentowanie wpisu jest wyłączone.