platforma blogowa portalu głos koszaliński

Chór Akademicki Politechniki Koszalińskiej ma 20 lat. Będzie jubileuszowy koncert

To będzie wyjątkowy koncert. Chór Politechniki Koszalińskiej z udziałem orkiestry zaśpiewa najpiękniejsze kolędy. W ten sposób uczczą 20-lecie istnienia.

Chór Akademicki Politechniki Koszalińskiej / Fot. Archiwum Marek Bohuszewicz

Chór Akademicki Politechniki Koszalińskiej / Fot. Archiwum Marek Bohuszewicz

Koncert ten zostanie zorganizowany już w najbliższą sobotę w kościele pw. Ducha Świętego o godzinie 19 (wstęp jest bezpłatny). Będzie można na nim usłyszeć „Gdy się Chrystus rodzi”, „Hej w Dzień Narodzenia”, „Ogłaszamy dziś nowinę”, „W Betlejem przy drodze”, „Noc cicha w śnie”, „Ach ubogo żłobie”, „Lulajże Jezuniu”, „Kołysanka”, „Cicha noc”, „Wśród nocnej ciszy”.
Te najpiękniejsze kolędy w opracowaniu Winfrieda Wojtana, znanego kompozytora i dyrygenta zostaną wykonane przez orkiestrę symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej, a głównym bohaterem tego koncertu będzie Chór Akademicki Politechniki Koszalińskiej, który utworzą nie tylko obecnie śpiewający w nim studenci, ale zostanie powiększony o absolwentów uczelni, którzy śpiewali w nim na przestrzeni 20 lat istnienia chóru. I to właśnie m.in. na tym polegać będzie wyjątkowość tego jubileuszowego koncertu.

Wokalistów do tego występu przygotował – jak zwykle zresztą – Marek Bohuszewicz, który dwadzieścia lat temu, w 1993 roku założył Chór Akademicki PK. Na przestrzeni tych dwóch dekad śpiewało w nim setki, jeśli nie tysiące studentów Politechniki Koszalińskiej, dla których wspólne śpiewanie było wielką przygodą. Członkowie chóru bowiem nie tylko spotykają się na próbach, ale także mają organizowane wyjazdy integracyjne, no i oczywiście koncertują nie tylko w Koszalinie, ale także w wielu miejscach w kraju i zagranicą biorąc udział w festiwalach.

 

Na przykład na 48. Europejskim Festiwalu w Belgii zajął II miejsce w kategorii chórów akademickich, w której występowało ponad 30 chórów z całej Europy. Chór wystąpił także m.in. we Francji na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Europa-Bourges, na którym spotkały się zespoły z wszystkich miast Europy, zaprzyjaźnionych z Bourges.

– W chórze śpiewałem około 9 lat, od 1997, aż do 2006 roku, czyli całe moje studia magisterskie i potem doktoranckie. Najmilsze wspomnienia z tym okresem związane pozostawię dla siebie, bo nie nadają się do publikacji – żartuje Remigiusz „Mickey” Błaszków, gitarzysta i wokalista zespołu Ivona, który lata temu został założony właśnie przez członków chóru akademickiego. – W pamięć najbardziej zapadły mi zagraniczne koncerty we Francji i w Belgii. Z Markiem Bohuszewiczem mam kontakt do dziś. Zawsze dobrze mi się z nim pracowało. Jest bardzo elokwentny i dobrze zorganizowany.

 

Efekty starań Marka Bohuszewicza i prowadzonego przez niego chóru będzie można zobaczyć i usłyszeć już w sobotę wieczorem w kościele pw. Ducha Świętego.

autor: Mariusz Rodziewicz
kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.