platforma blogowa portalu głos koszaliński

Ultradycyjne Duo: Jan Ptaszyn Wróblewski i Paweł Tartanus w Radiu Koszalin [film]

Muzyka nie ma wieku – taki wniosek można wyciągnąć po koncercie jazzowym, który miał miejsce w studiu koncertowo-nagraniowym Radia Koszalin. Zagrali tam Jan Ptaszyn Wróblewski i Paweł Tartanus, czyli Ultradycyjne Duo.

Ultradycyjne Duo

Ultradycyjne Duo

Koncert w Radiu Koszalin został zorganizowany w ramach odbywającego się w Koszalinie festiwalu Hanza Jazz. I właśnie na taki występ to kameralne miejsce wydaje się idealne. Sala była wypełniona po brzegi fanami legendy polskiego saksofonu, czyli Jana Ptaszyna Wróblewskiego (rocznik 1936) i jego kompana – bandżysty Pawła Tartanusa. Ci dwaj panowie (z naciskiem na tego pierwszego) wydają się opierać upływającemu czasowi.

Może i Jan Ptaszyn Wróblewski z postury i zmarszczek wygląda już na starszego już pana, ale kiedy chwyta za instrument i zaczyna z niego wydobywać dźwięki, to wydaje się jakby wstępowała w niego młodzieńcza energia. Gra sprawnie, pewnie, z wyczuciem. Każda jego i Pawła Tartanusa solówka była nagradzana gromkimi brawami.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zDqk2EP9eZE[/youtube]

Dwaj panowie nie tylko muzyką, ale i konferansjerką bawili publiczność. Pan Paweł co rusz przypominał Janowi Ptaszynowi Wróblewskiemu w jakiej tonacji będzie najbliższy utwór, a Pan Jan czasem obawiał się, czy bandżysta przypadkiem nie za szybko nabija tempo kolejnej kompozycji. Ultradycyjne Duo zebraną publiczność uraczyło wieloma standardami jazzowymi, bluesowymi i prawie bluesowymi. – Bo jak blues stawał się modny, to kompozytorzy za wszelką cenę do tytułów swoich utworów dopisywali słowo „blues”. Nawet jeśli utwory miały niewiele wspólnego z tym gatunkiem – wyjaśniał Jan Ptaszyn Wróblewski.

Jan Ptaszyn Wróblewski

Jan Ptaszyn Wróblewski

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.