platforma blogowa portalu głos koszaliński

Nagrody Prezydenta Koszalina. Wśród nagrodzonych m.in. Jacek Barzycki, Raggafaya

Jacek Barzycki, lider zespołu Gdzie Cikwiaty (który w zeszłym roku obchodził 20-lecie istnienia), a także zespół Raggafaya m.in. finalista programu Must Be The Music – to jedni z laureatów nagród Prezydenta Koszalina w dziedzinie kultury. Wyróżnionych zostało kilkadziesiąt zespołów i osób działających w różnych dziedzinach kultury.

 

Całą listę oraz zdjęcia z gali wręczania nagród znajdziecie TUTAJ >>> Koszalin: Nagrodzeni za kulturę [zdjęcia]

Lista zawiera kilkadziesiąt osób i zespołów, ale – jako że to blog muzyczny z naciskiem na muzykę gitarową – skupię się na dwóch laureatach.

Jacek Barzycki - źródło: www.barzycki.pl, autor: C. Bożemski

Jacek Barzycki - źródło: www.barzycki.pl, autor: C. Bożemski

Pierwszy z nich to Jacek Barzycki, założyciel i lider zespołu Gdzie Cikwiaty, który w zeszłym roku obchodził okrągłe 20-lecie istnienia.

–  Uważam, że nagroda Prezydenta jest ukłonem w kierunku całego naszego środowiska – mówi Jacek Barzycki. – Ponieważ miałem okazję w ciągu tych ponad 20 lat współpracować z wieloma wspaniałymi muzykami, opiekować sie poczatkującymi grupami, koncertować organizować imprezy, nagrywać etc.,  a tylko w grupie Gdzie Cikwiaty pracowalem z kilkunastoma muzykami  należącymi do 3 różnych pokoleń szarpidrutów (jak nas określa pan Masłowski obecny dyrektor Szkoły Muzycznej), nagroda ta daje mi szczególną satysfakcję. Prezydenci i Dyrektorzy odchodzą, a „The song remains the same” jak śpiewał Robert Plant. Życzyłbym sobie żeby następne lata mojego muzycznego życia były równie owocne i udane.

Raggafaya - Koszalin

Raggafaya - Koszalin

Drugim wyróżnionym, a w zasadzie wyróżnionymi są członkowie zespołu Raggafaya, którzy w zeszłym roku reprezentowali Koszalin na dużej scenie Przystanku Woodstock, a także dotarli do finału telewizyjnego show Must Be The Music.

– Cieszymy się, że otrzymaliśmy tę nagrodę – mówi w imieniu zespołu Raggafaya, Dominik Hałka. – Mieszkam w Koszalinie, bardzo to miasto lubię i jestem dumny, że mogę je reprezentować grając muzykę. Ta nagroda jest dla nas dużym zaskoczeniem, bo nie mamy nic wspólnego z organizacjami koszalińskimi, nie mamy prób w Centrum Kultury 105, a jednak zostaliśmy zauważeni. To właśnie dzięki CK105 mieliśmy szansę znaleźć się wśród laureatów, bo to właśnie ta instytucja zauważyła nasze osiągnięcia i zgłosiła nas do tej Nagrody. Dziękujemy!

To jeszcze dla formalności podam, co zostało napisane w zgłoszeniach obu nagrodzonych.

JACEK BARZYCKI

wnioskodawca – Polskie Radio S.A. Rozgłośnia w Koszalinie
20 – lecie zespołu Gdzie Cikwiaty ( rok powstania – czerwiec 1991r.)
Założyciel i lider grupy rockowej Gdzie Cikwiaty wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, aranżer i producent muzyczny.
Jego działalność muzyczna od ponad 30 lat związana jest z Koszalinem. Ma na swoim koncie liczne koncerty , wydawnictwa płytowe, publikacje medialne i teledyski. Jego doświadczenie zawodowe jako instruktora muzycznego wpłynęło na działalność i sukcesy wielu koszalińskich zespołów i wykonawców muzyki rockowej.
Założony przez niego zespół występował m.in. na festiwalach takich jak : – FMR Jarocin 1991r. i 93r. – Marlboro Rock In 93r. – Antena Polska Le Printemps de Bourges 94r. – Odjazdy 95r. – Sopot Festiwal 95 r. – Open Air 92r. 93 i 94 w Niemczech – Rock Stade w Neubrandenburgu
– przełomowe było zwycięstwo w konkursie Marlboro Rock In w 94 r. ( pokonanie w 4 – stopniowych eliminacjach blisko 600 zespołów) i nagroda w postaci kontraktu płytowego ufundowana przez wytwórnię PolyGramPolska. W 1995 r. ukazała się płyta debiutancka zespołu a utwory tj. „Ciała Astralne”, „Lewituję”, „Błazen – wyciskacz łez” , „Pragnę właśnie jej” zagościły na antenie radiowej w całej Polsce. W ciągu 20 lat zespół zagrał ponad 300 koncertów na jednej scenie m.in. z The Mission, Paradise Lost, Kult, Hey, Illusion, Golden Life, Proletaryat, Myslovitz, Varius Manx z Edytą Bartosiewicz, Kasią Kowalską, Big Day, SweetNoise”, Moonlight.
W 1999r. ukazała się II płyta „Blisko” , poprzedzona teledyskiem do piosenki „Blisko nam do siebie” która gościła na listach przebojów – 40 tygodni w polskim radiu 3ZZZ w Melbourne ( w kwietniu 1999r. była na I m.)
W lipcu 1999r. zespół wystąpił na Festiwalu we Włoszech grając w jednym koncercie z Deus z Belgii i The Residents z USA.
W latach 90 – tych zespół miał wysokie notowania i świetną prasę.
Z ok. 10 uirodzin została wydana 3 płyta „10th”
W 2005 r. J. Barzycki rozpoczął solową działalność wydaniem Maxisingla „Wszystko mi wolno” .
W lipcu 2005 r. wystąpił z przyjaciółmi jako Barzycki.pl
W 2010r. Gdzie Cikwiaty powrócił na scenę w odmłodzonym składzie a w 2011 obchodził jubileusz 20 – lecia grając koncerty i publikując specjalny album pn. Gdzie Cikwiaty. The best of 20” zawierający 19 najbardziej znanych utworów i premierową piosenkę pt. „To może się udać”
Dorobek artystyczny: – 5 płyt, – 2 teledyski – Gdzie Cikwiaty – 3 teledyski – Barzycki.pl
Publikacja – „Encyklopedia Polskiego Rocka” Rock 1966 str 170.

RAGGAFAYA – wnioskodawca – Centrum Kultury 105

– zakwalifikowali sie do finału 2 edycji programu Must Be The Music 2011r.

– W 2007 r. Wygrali w konkursie Ostróda Reggae Festival

– zagrali na Przystanku Woodstock jako jeden ze zwycięzców konkursu dla młodych kapel

– w marcu 2010 nagrali debiutancka płytę „Karrambol”

– grali ze znanymi wykonawcami.

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

Komentowanie wpisu jest wyłączone.