platforma blogowa portalu głos koszaliński

Opeth ze Szwecji doceniony przez rząd swojego kraju!

Opeth, znana metalowa grupa ze Szwecji została doceniona przez władze swojego kraju.  Zespół nominowano do dwóch nagród: Grammis  oraz do Music Export Prize.

Opeth

Opeth

Grammis to szwedzki odpowiednik nagrody Grammy, a Music Export Prize to nagroda przyznawana przez szwedzki rząd za promowanie kultury kraju na arenie międzynarodowej.Opeth podczas pobytu zespołu w Singapurze brał udział w specjalnym przyjęciu dla zespołu oraz przedstawicieli branży muzycznej. Organizatorem imprezy był szwedzki ambasador, Ingemar Dolfe. W mowie powitalnej Dolfe zaznaczył m.in., że scena muzyczna jest ważną częscią postrzegania Szwecji poza jej granicami i kraj ten znajduje się w czołówce „eksporterów muzyki”, a do tego przyczynił się m.in. Opeth.To od razu dodam, że Opeth jest w trasie koncertowej, promującej najnowszy album formacji, „Heritage” i już 24 lutego zespół wystąpi w warszawskiej Stodole, a supportem będzie fińska grupa Von Hertzen Brothers.Bilety są jeszcze w sprzedaży.I tak przy okazji, nasunęła mi się taka myśl: wyobrażacie sobie, że w polski rząd nominuje do  nagrody przyznawanej przez polski rząd za promowanie kultury kraju na arenie międzynarodowej np. zespół Behemoth, Vader albo Decapitated? Mam poważne wątpliwości, czy dożyję takiego momentu…

Skandynawia jest chyba pod tym względem wyjątkowa. Kolebka metalu, więc tam potrafią chyba autentycznie cieszyć się z sukcesów swoich rodaków. Nieważne, czy prezentują pop, disco, muzykę poważną, czy metal. Serce rośnie, kiedy czyta się takie informacje. W Skandynawii w poważnych gazetach – ich odpowiednikach naszej Wyborczej, czy Rzeczpospolitej – można na pierwszych stronach przeczytać o sukcesach kapel metalowych, które u nas uznawane są chyba za niszowe. W Polsce o metalowcach przeczytamy najwyżej w środku gazety, w dziale Kultura.

autor: Mariusz Rodziewicz

kontakt: mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

 

Komentowanie wpisu jest wyłączone.