platforma blogowa portalu głos koszaliński

Herbie Hancock – The Imagine Project. Jazz popowy

Herbie Hancock, legenda jazzu już drugi raz postanowił nagrać płytę z coverami. Pierwszą była świetna „River – The Joni Letters”.

Herbie Hancock - The Imagine Project

Herbie Hancock - The Imagine Project

Na tej poprzedniej na warsztat wziął utwory Joni Mitchell. W projekcie z 2007 roku wsparli go m.in. Tina Turner i Leonard Cohen. Przy „The Imagine Project” Hancock poszedł na całość, nie tylko nagrywając płytę z niezliczoną liczbą znanych wokalistów, ale robiąc to na odległość w różnych zakątkach świata.

Jakby tego było mało, jazzman porwał się na zcoverowanie bardzo, ale to bardzo znanych utworów jak „Imagine” Johna Lennona, „Exodus” Boba Marleya,  „The Times They Are A’ Changin” Boba Dylana i kilka innych klasyków. I jeszcze zaaranżował je w bardzo interesujący sposób, czasami może nawet ryzykownie.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mVAQl7qq-aI[/youtube]

Weźmy pierwszy na płycie Lennonowy „Imagine”. Wstęp jak najbardziej jazzowy, fortepianowe plamy, z których trudno wywnioskować, jaki utwór właśnie jest grany, póki nie wchodzi wokal Pink, a potem Seala.  Ale około 2. minuty utwór zmienia charakter i pojawiają się dźwięki mocno etniczne, charakterystyczne dla folkloru afrykańskiego.

Klimat etno pojawia się także utworach  „Tamitant Tilay/Exodus” Boba Marleya (tutaj też trochę elektroniki) i w „The Song Goes On”, gdzie przy akompaniamencie sitarów i afrykańskich bębnów usłyszeć można Chakę Khan i Wayne’a Shortera.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TjLYY9p5HvQ[/youtube]

Lekko folkowy, ale już w zupełnie innym klimacie zagrany został „The Times They Are A’ Changin” (bardzo często i chętnie coverowany numer Boba Dylana), tutaj zaśpiewany przez kobietę.

W zupełnie innym klimacie, bo latynoamerykańskim są  „Tempo De Amor” i „La Tierra”. W pierwszym rewelacyjnie śpiewa CeU, tym drugim – Juanes.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-2QBmBYvVfE[/youtube]

A to jeszcze nie wszystkie muzyczne klimaty, którymi Herbie Hancock uraczył fanów muzyki na „The Imagine Project”. Bo jest przecież jeszcze bluesowy „Space Captain”.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QkzLatem0VY[/youtube]

Tylko czystego jazzu z improwizacjami na tej płycie jest niewiele. Jest co prawda „Don’t Give Up” Petera Gabriela zagrany w świetnym bardzo nastrojowym smooth jazzowym klimacie i – chyba najbardziej jazzowy –  „A Change Is Gonna Come”. Ale taki zapewne był zamysł autora – zagrać znane utwory inaczej, może trochę jazzowo i jednocześnie bardziej przystępnie, może nawet popowo, po to, żeby szerokie grono niewprawionych słuchaczy przekonać, zachęcić do słuchania tych trudnych dźwięków. Jeśli tak właśnie było, to udało się to w 100 procentach.

Szczerze polecam tę płytę!

 

TRACKLISTA:

  1. Imagine (feat. P!nk, Seal, India.Arie, Jeff Beck, Konono N°1 & Oumou Sangaré)
  2. Don’t Give Up (feat. P!nk & John Legend)
  3. Tempo de Amor (feat. CéU)
  4. Space Captain (feat. Susan Tedeschi & Derek Trucks)
  5. The Times, They Are A Changin (feat. The Chieftans, Toumani Diabaté & Lisa Hannigan)
  6. La Tierra (feat. Juanes)
  7. Tamitant Tilay/Exodus (feat. Tinariwen, K’naan & Los Lobos)
  8. Tomorrow Never Knows (feat. Dave Matthews)
  9. A Change Is Gonna Come (feat. James Morrison)
  10. The Song Goes On (feat. K. S. Chithra, Chaka Kahn, Anoushka Shankar & Wayne Shorter)

 

Komentowanie wpisu jest wyłączone.