platforma blogowa portalu głos koszaliński

Serdel i Error – Asocjacje (ściągnij mp3)

„Asocjacje” duetu Serdel/Error krążą po Koszalinie już od roku. Do mnie dotarły dopiero teraz. Lepiej późno, niż wcale.


Opóźnienie spore, ale pewnie jeszcze wielu o „Asocjacjach” nie słyszało. Warto więc o niej napisać, tym bardziej, że Ablaze Crew, czyli Error i Serdel właśnie, zagrają w piątek i w sobotę na koncertach na rzecz spalonego niedawno gimnazjum w Sianowie. 

Dobre „pożyczone” bity

Słuchając płyt – także tych hip-hopowych – w pierwszej kolejności zawsze zwracam uwagę na muzykę. I chciałem pochwalić chłopaków za dobór producentów, ale okazało się, że niestety bity z zdecydowanej większości są kradzione (brak własnych bitów to niestety dość częsty problem rymujących, szukają więc podkładów w sieci). Ale nawet jeśli są „pożyczone”, to i tak są dobrane w sposób bardzo przemyślany. To bity mocne, klimatyczne, często mroczne, lub sprawiające wrażenie przygnębiających (miłośnicy baunsu nie powinni więc sięgać po „Asocjacje”). Ale nie ma co się dziwić, bo i tematyka albumu do łatwych i wesołych nie należy.

Tekstowe patenty

A jaka to tematyka? Dość zróżnicowana i przyznaję, że w kilku utworach miałem dość poważne problemy z interpretacją wersów, bo część tekstów nie jest napisana w sposób prosty, przejrzysty. Sporo w nich myślowych zawijasów, niektóre teksty zbliżają się nawet do – i chyba nie jest to stwierdzenie na wyrost – formuły wiersza. Po wielokrotnym przesłuchaniu udało mi się jednak dojść do pewnych tematów – bardzo pomocne były tu tytuły utworów.

Tematy, tematy…

Walka z natrętnymi, przygnębiającymi myślami przewija się „Szpitalu myśli” (świetny pomysł z przeszukiwaniem szpitalnych sal w poszukiwaniu leku dla chorych myśli – lek? Kartka i długopis). Ten motyw, ale z nieco innej strony pojawia się w „Bezsenności”. Jej powodem znowu natrętne myśli i wyrzuty sumienia. Ogólne spojrzenie na to, co się dzieje wokół Error i Serdel przestawiają w kawałku „Co widziały oczy”. Wykorzystali tu dość prosty, ale dobry sposób budowania historii w tekście. Temat „Co widziały oczy” i każdy z nich nawija co zaobserwował. Podobnie jest skonstruowany numer „Mam powody”.

Ciekawy tekst jest też utworze „Los płata figle”, gdzie raperzy skarżą się na przypadek (właściwie na ślepy los), który miesza w ich życiu.

Przynajmniej jeden kawałek chłopaki poświęcają miłości. „Asocjacje” to zresztą jeden z moich ulubionych z fajnym śpiewanym refrenem. Śpiewanych refrenów jest tu zresztą więcej. Za dwa z nich odpowiada Enzym. Wśród gości jest też Demon oraz Elroj.

S&E

Ale głównymi bohaterami albumu są Serdel i Error. Na pewno mają coś ciekawego do powiedzenia i niezły flow. Są jednak pewne niuanse na płycie, które mi zazgrzytały w uszach. Zdarzyły się momenty, gdzie nawijka traci płynność; jakiś fragment zarymowany jest trochę kwadratowo; jakiś rym wydaje się napisany trochę na siłę, dobór słów nie jest najszczęśliwszy.

Może się trochę czepiam. O tym duecie nie wiem zbyt wiele, ale z tego co udało mi się dowiedzieć są młodzi, nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Jestem więc pewien, że z każdym następnym wydawnictwem będzie coraz lepiej.

Z mojej strony oczywiście szacunek za tego nielegala! Chcecie go posłuchać? Ściągajcie! >>> Serdel & Error – Asocjacje

PS. Przypominam, że czekam na Wasze nagrywki. Piszcie do mnie na adres mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl.

Komentowanie wpisu jest wyłączone.