platforma blogowa portalu głos koszaliński

RDM i jego Słów kilka o dużym mieście (pobierz mp3)

RDM to raper ze Szczecinka. Bardzo samodzielny. Sam pisze teksty, sam je nawija do samodzielnie wyprodukowanych bitów. I robi to dobrze!


O Kubie Leganie ze Szczecinka, czyli o RDM-ie dowiedziałem się z mmkoszalin.eu. A kilka dni później całkiem przypadkowo miałem okazję go poznać. Po szybkiej wymianie kilku zdań poprosiłem go  o podesłanie swoich kawałków.

I tak wszedłem w posiadanie empetrójkowej wersji „Słów kilku o dużym mieście”. Krótko mówiąc, podoba mi się. A dłużej mówiąc (pisząc)?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6yUcMucAQYw[/youtube]

Po pierwsze – Bity

Mam wrażenie, że RDM nie robi nic innego, tylko słucha muzyki w ilościach hurtowych po to, żeby wyszukiwać ciekawe sample, które potem może zamienić w jeszcze ciekawsze bity (i dużą część życia poświęca potem na produkcję i nagrywanie). Z czego tnie? Tak na moje ucho to głównie z jazzu, funku, ze starej muzyki przede wszystkim. Jego podkłady pełne są dęciaków, smyczków, klawiszy, podbijane bębnami, które też brzmią staro. Dzięki temu numery mają bardzo fajne analogowe brzmienie. Tworzy to bardzo dobry klimacik.

A żeby było ciekawiej RDM przy produkcji bitów nie ogranicza się do zrobienia jednej pętli, do której można nawinąć kilka rymów. Jego utwory są bardzo rozbudowane, często składające się z wstępu, zwrotki, refrenu – każda część oczywiście na innym samplu, dość często też na innym bicie perkusyjnym.

Inny producent pewnie by przyoszczędził i z jednego numeru RDM zrobiłby trzy bity. U Kuby o oszczędzaniu nie ma mowy i dzięki temu numery to rozbudowane kompozycje.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mJ7RvkCCoK8[/youtube]

Po drugie – RDM Flow

Kuba nie tylko sporo kombinuje przy klejeniu bitów. Sporo pracy wkłada także w sposób na nawinięcie do swoich produkcji muzycznych. Tu też nie ma mowy o nudzie. Raper raz pojedzie suchym rymem, za chwilę trochę popodśpiewuje, a jeszcze innych razem zmieni tembr głosu i zaskrzypi zachrypniętym głosem, albo zrobi jeszcze coś, na co brakuje mi słów, żeby to opisać.

Słuchając „Słów kilka o dużym mieście” miałem wrażenie, że na płycie pojawiło się kilku innych raperów, którzy wystąpili tu gościnnie, jednak a okładce płyty nie ma o tym ani słowa.

Po trzecie – teksty

Słowa są natomiast w kawałkach RDM-a, mnóstwo słów. Tak ich dużo, że momentami miałem sporo problemu z załapaniem o co w poszczególnych kawałkach chodzi, bo Kuba skacze po tematach bardzo płynnie. Po wsłuchaniu się w nie wiele można z tekstów wyłowić. W dużym skrócie to w pewnym sensie album o spostrzeżeniach z pobytu w dużym mieście (czytając okładkę albumu mogę wnioskować, że chodzi o Wrocław). Są numery o życiu w takim mieście, o  pędzie, o braku czasu, o nocnym życiu w klubach, no i oczywiście o hip-hopie, o rymowaniu.

Swoją drogą styl RDM-a, sposób pisania tekstów, a nawet podkłady momentami mocno mi przypomina OSTR-ego (Ostry też czerpie dużo brzmień z sampli), mojego ulubieńca jeśli chodzi o polski hip-hop. Nie wiem, czy RDM jest fanem Adama Ostrowskiego, ale porównanie do niego to komplement.

Zresztą posłuchajcie sobie sami. Ściągnij plik >>> RDM – Słów kilka o dużym mieście

6 komentarzy do “RDM i jego Słów kilka o dużym mieście (pobierz mp3)”

 1. SZCZECINEK napisał(a):

  SZCZECINEK SIE WSTYDZI TAK MARNYCH RAPERÓW! JESLI WOGOLE MOZNA TAK GO NAZWAC. WSTYD SKONCZ I OSZCZEDZ MIASTU WSTYDU.

 2. gramuzyka napisał(a):

  Dlaczego zaraz cały Szczecinek? Proponowałbym wypowiadać się we własnym imieniu, a nie 40 tysięcy ludzi. No chyba że to wstyd mieć mieszkańca, który robi kawałek fajnej muzyki. Fajną muzykę w Szczecinku – choć z zupełnie innej bajki – robi też Materia. Pozdrowienia!

 3. Heraklit napisał(a):

  Panie „szczecinek” mów za siebie a nie za 43 tys. ludzi. Racja. Jak ci pod gust nie podchodzi to zachowaj to dla siebie. O gustach się nie dyskutuje. Okazał byś przynajmniej tyle klasy. W moim przekonaniu RDM jest bardzo dobry. Jeśli ktoś porównuje go do A. Ostrowskiego to jest coś. Najgłośniejsi są anonimowi, internetowi krytycy. Serdecznie pozdrawiam! 5!

 4. Słuchacz - Szukacz napisał(a):

  Znakomity rap! Znakomity!

 5. nadina napisał(a):

  w województwie zachodnio-pomorskim i pomorskim jest wielu raperów, którzy tworzą sami, wydają nielegale i …. są o wiele lepsi niż RDM. Fakt, że chłopak ma swój styl, ale jakże niedopracowany, przeraża mnie okładka(zrobiona w paintcie?), niby dobrze, że nie ma kawałków typu „jakie miałem trudne dzieciństwo”, ale jednak na płycie czegoś brakuje. Przesłuchałam raz i wiem, że już do niej nie wrócę, nie poruszyło mnie to. Ale trzymam kciuki za RDMa, praktyka czyni mistrza, pozdrawiam 🙂

 6. gramuzyka napisał(a):

  super! to się nazywa recenzja! w końcu komuś się chciało posłuchać muzyki i napisać coś od siebie, coś konstruktywnego. niekoniecznie pozytywnego. bo najgorsza jest opinia „to jest ch…” a dlaczego? „bo jest i ch…” mnie też podoba się tu m.in. to, że nie ma kawałków „jakie miałem trudne dzieciństwo”. okładka faktycznie nienajszczęśliwsza. ja do płyty wrócę. no i pewnie, że jest wielu dobrych wydających nielegale. wszystkich zapraszam! przesyłajcie płyty, mp3, posłucham, napiszę!