platforma blogowa portalu głos koszaliński

Nietypowe opowieści o miłości, czyli „Wasza Wspaniałość” zespołu Pogodno

Pogodno przeszło wielką rewolucję. Ze starego składu  znanego choćby z „Opherafolia” nie został nikt poza liderem, czyli Jackiem „Budyniem” Szymkiewiczem.


To musiało mieć wpływ na nowy materiał zawarty na „Waszej Wspaniałości” – najnowszym krążku grupy mającej swoje korzenie w Szczecinie. Choć oczywiście słychać, że to Pogodno, bo charakterystycznego wokalu Budynia nie sposób pomylić z kimkolwiek innym.

To właśnie rozpoczynający płytę numer „Ale” wieszczy wiele „pogodnowe” zmiany. To bardzo mroczny utwór opierający się głównie na minimalistycznych klawiszach, przesterowanym basie i oszczędnej perkusji – taki zmierzający w kierunku trip-hopu.

A gitara? Jeśli już jest, to jej nie słychać. Zdecydowanie więcej jej jest w kolejnym utworze „Suka” i od razu więcej w tym numerze Pogodna. Numer taki – powiedzmy – wesoły, z ciekawym tekstem o ceramicznych psach, z naciskiem na  ceramiczną sukę. Interesujące łączenie ze sobą wyrazów w zdaniach, gra słów – to oczywiście znak rozpoznawczy talentu tekściarskiego Budynia, który można podziwiać na całej płycie. A ta – w nietypowy sposób opowiadająca o relacjach międzyludzkich (miłości, przyjaźni), choć jak najbardziej nasiąknięta alternatywnym Pogodnowym klimatem – z każdym kolejnym utworem jest inna.

Przykłady? „Ciłość” z klawiszową melodią i kobiecym monologiem o miłości i czymś jeszcze; „Nie 1” oparty na mrocznym riffie z przejmującym wokalem Budynia przeplatanym nagraniami z automatycznych sekretarek w stylu „prosimy wybrać temat rozmowy”, „w trosce o najwyższą jakość usług rozmowy są nagrywane”, „wybierz 6”; czysto rockowy „Magnes”; ballada „Czemu wciąż jest czwartek”.

Na tym ostatnim utworze chciałbym zatrzymać się na chwilę. Dlaczego? Bo autorem muzyki i tekstu (podobnie jak do utworu „Oda do młodości”) jest grający w zespole na saksofonie i klawiszach Marcin „Dzidzia” Zabrocki pochodzący z Koszalina.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wJGDpVeaQI8[/youtube]

Ten kawałek dobrej muzyki będzie można wkrótce usłyszeć na żywo w Koszalinie, w klubie Kreślarnia. Koncert Pogodno zaplanowano na 1 czerwca.

Komentowanie wpisu jest wyłączone.