platforma blogowa portalu głos koszaliński

Serj Tankian i Elect The Dead symfonicznie

Serj Tankian, wokalista znany przede wszystkim z System Of A Down założył garnitur i zaśpiewał przy akompaniamencie orkiestry.

Serj Tankian - elect The Dead Symphony

Serj Tankian - elect The Dead Symphony - źródło: youtube.com

Kiedy zobaczyłem Serja w białym garniturze w towarzystwie elegancko ubranych muzyków orkiestry szczena mi opadła. Facet z jednej z najpopularniejszych kapel metalowych w takiej wersji?! Może być ciekawie…

I jest!

Serj Tankian postanowił po raz kolejny zmierzyć się ze swoim materiałem z pierwszej debiutanckiej płyty „Elect The Dead”. Numery z tego albumu zostały przearanżowane na całą armię instrumentów smyczkowych, dętych, perkusyjnych i innych, po czym zagrane i zarejestrowane podczas dość nietypowego koncertu w Oakland, podczas którego fani zachowywali się nie jak w filharmonii, ale jak na rasowym metalowym koncercie.

Pomysł może nie jest nowy, ale…

Pomysł grania metalu w wersji symfonicznej nie jest nowy. Wystarczy przypomnieć chociażby koncert Metalliki „S&M”, gdzie James Hetfield i ekipa stanęli na jednej scenie z orkiestrą właśnie (choć oczywiście takich przykładów można znaleźć dużo więcej, na polskim rynku zrobiła to chociażby Perfect, czy Dżem). Z Serjem jest jednak inaczej.

Metallica korzystając z pomocy orkiestry nie zrezygnowała jednak z przesterowanych gitar, basu i perkusji. Natomiast Tankian wykonuje swoje utwory tylko do dźwięków orkiestry. No może nie tylko, bo towarzyszy mu gitarzysta, ale ten gra na akustyku.

Na żywca

Jak już wspomniałem, Serj wraz z orkiestrą wystąpił na żywo, koncert zarejestrował i wydał w wersji CD i DVD (tutaj serdeczne dzięki dla Radka, który płytę mi pożyczył), żeby fani mogli sobie posłuchać i pooglądać. Tak też zrobiłem i szczena opadła mi po raz drugi. Dlaczego?

Bo Serj pokazał się jako świetny wokalista. Świetnie sobie poradził! Pokazał, że śpiewać potrafi, że możliwości jego gardła i przepony są bardzo duże. Może do śpiewaka operowego jeszcze trochę mu brakuje, ale duży szacunek się należy.

Serj Tankian – Empty Walls

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=GEkQR9Wzock[/youtube]

Orkiestrowe aranże też robią duże wrażenie. Tam, gdzie powinno być cicho, jest smyranie na smyczkach. Tam, gdzie powinno być uderzenie, orkiestra wchodzi na najwyższe obroty i robią sporo przemyślanego hałasu.

Fan twórczości Tankiana nie powinien mieć problemu z rozpoznaniem poszczególnych utworów. Zostały odwzorowane przez orkiestrę z dużą dokładnością i precyzją.

Przyjemnego słuchania i oglądania!

PS. A dla porównania oryginalna wersja Empty Walls

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rgQb6il94_I[/youtube]

PS2. Okazuje się, że Serj wystąpi z orkiestrą także w Polsce. Koncert obędzie się 20 czerwca w Warszawie

Komentowanie wpisu jest wyłączone.