platforma blogowa portalu głos koszaliński

Katastrofa w Smoleńsku. Muzycy także w żałobie

To, co się wydarzyło 10 kwietnia 2010 w Smoleńsku dotknęło wielu ludzi nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Muzycy swój ból wyrażają tak, jak potrafią najlepiej – przez dźwięki.

Jeszcze w piątek wieczorem myślałem o czym w sobotę napiszę. Może opiszę nową płytę, która wpadła mi w ręce? Może przypomnę o zbliżającej się premierze krążka jednego z artystów? A może po długich dniach przygotowań stworzę kolejne Top 10.

Około godz. 9:45, dowiedziałem się, że samolot rządowy rozbił się w Smoleńsku i najprawdopodobniej nikt z przebywających na pokładzie katastrofy nie przeżył. Kilka, może kilkanaście godzin później stało się to, co było już tylko formalnością. Ogłoszono żałobę narodową.

Wtedy też postanowiłem: – Przez tydzień mój blog będzie milczał…

Bo jak w takiej sytuacji, jak gdyby nigdy nic, mam pisać o muzyce – i to głównie rozrywkowej (bo na tej w miarę się znam)?

I milczałbym dalej, ale…

Zacząłem przeglądać w internecie serwisy muzyczne. Oczywiście większość z nich podała informację o tragedii w Smoleńsku. Na wielu z nich można znaleźć informacje o odwołanych i przeniesionych na inne terminy koncertach – właśnie ze względu na żałobę narodową. Żałoba nie przeszkadza im jednak zupełnie w podawaniu następnych ciekawostek ze świata muzyki, informowaniu o premierach płytowych itp.

Wiem, że świata nie zatrzymamy na tydzień i może się czepiam, ale mnie to trochę razi.

Uważam też, że muzycy, jeśli w czasie trwania żałoby narodowej wypadała im premiera płyty, mogli ją przecież spokojnie przesunąć. Fani by zrozumieli. Czy ktoś tak zrobił? Nie znalazłem takich informacji, ale może słabo szukałem.

Wyjątek potwierdza regułę…

Oczywiście nie jest tak źle. W sieci znalazłem portal muzyczny o disco polo, gdzie zamieszczono informację, że w związku z żałobą narodową na stronie nie będą zamieszczane niusy dotyczące muzyki tanecznej. „Jesteśmy pewni, że nikt z Was nie ma najmniejszej ochoty na zabawę, po tym co się wydarzyło” – dodali. Na tym samym portalu znalazłem informację, że jedno z wydawnictw przesunęło na przyszły tydzień premiery dwóch albumów. Czyli można…

Muzycy łączą się w bólu

Do napisania tych kilku słów popchnął mnie także mail od kolegi (Jajco dzięki!). Podesłał mi w nim linki do utworów, które powstały tuż po Katastrofie w Smoleńsku. Posłuchajcie…

Doniu – Czarna Sobota

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6zLxY7kIDOA[/youtube]

Nitrous Oxide – Reflection

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Xu2ILlR9Bnc[/youtube]

Reszta jest milczeniem, więc milknę…

R.I.P.

Komentowanie wpisu jest wyłączone.