platforma blogowa portalu głos koszaliński

R.A.I.A.SZ – Dzieła wybrane. Demo chłopaków z Koszalina (pobierz)

W Koszalinie pojawił się nowy zespół. I choć R.A.I.A.SZ działa krótko, to sporo już udało im się zrobić. Np. nagrać całkiem niezłe DEMO, które ściągniecie poniżej…

R.A.I.A.SZ działa w obecnym składzie zaledwie od listopada 2009 roku. Tworzą go: Roman, Andrzej, Irek, Andrzej i Szymon (i już macie rozwiązaną zagadkę nazwy zespołu) . W zdecydowanej większości to już muzyczne „dziadki”, bo średnia wieku w bandzie przekracza 30 lat i to tylko dlatego, że zaniża ją basista Szymon, który ma jeszcze naście lat. Pozostali już swoje muzyczne debiuty mają dawno za sobą, a R.A.I.A.SZ to dla nich swego rodzaju „powrót do muzycznego świata żywych”.

I moim skromnym zdaniem to powrót udany.

R.A.I.A.SZ – Dzieła Wybrane – pobierz mp3

Dzieła Wybrane

Demówka kapeli – pod tajemniczą nazwą „R.A.I.A.SZ – Dzieła Wybrane” – trafiła do mnie zupełnie „przypadkowo”. Podrzucił mi ją wokalista Roman. I bardzo dobrze zrobił!

Zacząłem słuchać i od razu rogal mi się pojawił na twarzy (czytaj: uśmiech), a nóżka sama rwała się do tupania w rytm muzyki. Kawałki RAIASZ-a (już mi się nie chce pisać tych kropek 🙂 ) niemal od pierwszego razu wpadają przez ucho do głowy i długo nie chcą z niej wypaść.

Punk-metal

Muzyka zespołu to… hmmm… punk z domieszką metalu. Fajne, mocne, proste riffy gitarowe, równie prosta perkusja z basikiem, i melodyjne solóweczki – to bardzo skrócony opis dźwięków, które poleciały w moje ucho.

Zespół chyba nawet próbował zrobić ze dwie, czy trzy ballady, ale i tak zakończyło się to mięsnymi riffami z przesterem. I muszę przyznać, że te utwory na tle całego dema podobają mi się najbardziej. Przejścia z czystego brzmienia na soczysty przester wyszły im bardzo dobrze.

Poza samą muzyką zwróciłem też uwagę na pewien istotny szczegół…

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=zVFeL-rZ75g[/youtube]

Przemyślenia Romana

A jest nim – a w zasadzie są – wokalista Roman i jego teksty. Ten facet pisze takie teksty, które skłaniają mnie do myślenia (zresztą poczytajcie sami – R.A.I.A.SZ – teksty).

Pierwszy wers, na który zwróciłem uwagę to „Prawa dłoń kreśli błogosławieństwo, setki rąk mordują człowieczeństwo”. Trochę politycznie, trochę społecznie. W tym samym utworze w refrenie pojawia się jeszcze „Znaczeń pięć ma jedno proste słowo, widzę czerń a ma być kolorowo”. Niezłe. Dalej też jest ciekawie – „Janek, Nelly, lotnisko. Janek, Nelly i Niemcy. Wiem już wszystko”. A w kolejnym numerze – kiedy już wpadłem w socjo-polityczny klimat Romana – usłyszałem refren „Jedyne co mam, to obraz Twój pod powiekami. Zamykam oczy moje, razem odpływamy”. – Przecież to o miłości! – myślę i nawet wcale się nie dziwię, że to śpiewane jest na mocnym punk-metalowym riffie (Rammstein też przecież śpiewa „Pachniesz tak pięknie” albo „Poślub mnie” do mocnych industrialnych dźwięków).

Chwytliwe refreny

„Jedyne co mam” ma zresztą taką melodię refrenu, że już od pierwszego strzału wwierca się w głowę i można go nucić bez końca.

Słyszałem zresztą, że nie tylko ja szybko zapamiętuję refreny RAIASZ-a. Podobno już na drugim koncercie publika śpiewała razem z zespołem.

Do moich ulubieńców z dema należą jeszcze „Hej”, „Zagubiony” i „Wiem, że tak”.

Proste granie

Nie będę oszukiwał. RAIASZ nie tworzy odkrywczej muzyki. Zresztą chyba chłopakom nie chodzi o zadziwienie zupełnie nowym pomysłem na muzykę. Ma być mocno, z przytupem, a jednocześnie melodyjnie – i tak właśnie jest. A że takich kapel w Polsce i na świecie jest wiele? Co z tego? Do mnie przemawia akurat RAIASZ.

Pobierz Demo

Zresztą, posłuchajcie sami i wyróbcie swoje zdanie. Ściągnijcie demówkę kapeli.

R.A.I.A.SZ – Dzieła Wybrane – pobierz mp3

R.A.I.A.SZ na myspace.com – myspace.com/raiasz

Piszcie, wysyłajcie

Romana znam osobiście od wielu lat, grałem z nim w dwóch kapelach. Wiedział więc, jak się ze mną skontaktować, gdzie mnie znaleźć i podrzucić demo. Ale Wy możecie zrobić to samo!

Macie zespół? Macie demo? Piszcie do mnie, podsyłajcie muzykę. Obiecuję, że o Was napiszę!

Mariusz Rodziewicz

Głos Koszaliński

ul. Mickiewicza 24

75-004 Koszalin

mariusz.rodziewicz@mediaregionalne.pl

Pamiętajcie, żeby oprócz demówki, napisać też kilka słów o sobie, o zespole.

Czekam!

2 komentarze do “R.A.I.A.SZ – Dzieła wybrane. Demo chłopaków z Koszalina (pobierz)”

  1. mona127 napisał(a):

    Publika nie śpiewała podobno,a na pewno-byłam widziałam i potwierdzam:)Muzyka wpada w ucho i teksty są” prawdziwe”. Polecam osoboście kawalek z Enzymem z Ragafaji-świetnie połączenie dwóch tendecji muzycznych.No cóz więcej pisać mi nie wypada,bo i tak posądzą mnie o tendencję,ale co poradzę skoro 2/5 grających to moje CUDOWNE CHŁOPAKI:)

  2. Znajomy napisał(a):

    Mam nadzieje ze to wszystko powrocie bo to byly dobre czasy