platforma blogowa portalu głos koszaliński

4P na solo. Zdecydowanie dobra płyta

Chcesz się czegoś dowiedzieć o 4P, raperze z Koszalina? Posłuchaj jego solowej płyty.

4P - Zły / Dobry Chłopak. Fot. R. Brzostek

4P - Zły / Dobry Chłopak. Fot. R. Brzostek

Przysław 4P Majewski z Koszalina o wydaniu solowej płyty marzył już od dawna. 27 lutego jego marzenie się spełni.
Tego dnia w sklepach muzycznych ukaże się album „Zły / Dobry Chłopak”.

4P Solo słucham już od kilku dni i z każdym kolejnym skłaniam się ku myśli, że to baaardzo dobry album. Przemyślany, tekstowo dobrze napisany, z bardzo dobrymi bitami (te dla 4P produkowało kilku producentów z różnych części Polski).

1. 14 stacji

Już pierwszy numer „14 stacji” zrobił na mnie wrażenie. Świetny bit z mocnym brzmieniem perkusji, z klimatycznym przejmującym pianinkiem. I przekonujący wokal 4P. W tekście raper opowiadając swoją historię wyraźnie nawiązuje do Biblii i 14 stacji drogi krzyżowej („skazany na śmierć /czyżby/ przy urodzeniu”, „drugi raz upada, bo zawsze znajdzie się jakiś Judasz”, „każdy ma swoją Golgotę”, „moje rapy są jak stygmaty”, „każdy gwóźdź przybity w dłoń daje siłę”). Świetny patent sprawdził się w tym kawałku.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=afZeSgAz06I[/youtube]

2. Zły / dobry chłopak

„Szatan kusi bo musi kusić” – na ten wers z refrenu zwróciłem szczególną uwagę w kolejnym utworze, w którym oczywiście 4P opowiada następną historię o sobie, swojej drodze. To utwór o przeciwnościach. O tym, jak było kiedyś (zły chłopak), i jak jest teraz (dobry chłopak). Rymuje o tym, jak sam sobie jest szefem i „zza miedzy rzuca wersem jak rolnik gnojem” (ciekawe porównanie). I znowu mocny bit ze złowrogimi trąbami, smyczkami, pianinem i ciekawym „efektem zaciętej płyty”.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=C0h3158S1HM[/youtube]

3. Co tu się ciśnie

„Kiedyś sobie obiecałem, będę miał legalny biznes” – tymi słowami zaczyna się trzeci kawałek. Znowu dobry numer i znowu prywatna historia Przemka o tym, jak z „jeden z milionów małolatów ze zwykłych bloków” przeszedł przez życie, miał konflikt z prawem („następna sprawa na wokandzie, jest poważnie”), zajął się sportem, a potem trafił na hip-hop i jak zaczął nagrywać. Tu bit już nieco lżejszy z „klaskiem” zamiast uderzenia w werbel, zamiast sampli z żywych instrumentów, elektronika.

4. Świat się zmienia

Znowu bit oparty na elektronicznych dźwiękach, z dodatkiem czegoś na podobieństwo smyków. „Mój adwokat jest teraz senatorem, świat się zmienia (…) Piszę wiersze, kto by się kiedyś tego spodziewał” rymuje w refrenie. I zapewnia, że „moje rymy są tłuste jak pierogi ruskie”. Dobry numer na singiel, i zresztą nim został.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=WC0CmS_-1_U[/youtube]

5. Czy pamiętasz

Tu już się rozpisywać na temat tekstu nie będę. Po prostu kolejna opowieść o życiu 4P. I następny mroczny bit z pianinem i uderzeniem w dzwon na podbicie.

6. Nie ryzykujesz nie pijesz szampana

Tutaj 4P rymuje o wyborach, które każdy z nas ma do dokonania. Jaką drogę wybrać? Łatwo zdobywanej – ale często nielegalnie – kasy, czy zarabiać uczciwie? „Przyszłość jest w naszych rękach, możemy wszystko, a od nas zależy, czy wybrany los jest blisko” – przywołuje prostą prawdę 4P, ale swoim uporem (choćby w sprawie wydania płyty) udowadnia, że jak się chce, to można.

„Nie ryzykujesz, nie pijesz szampana (…) Sam decydujesz jak będzie wyglądał życia aranż” – zwraca się do słuchacza raper.

Bit zdecydowanie elektroniczny, chyba najlżejszy na płycie, może by nawet mógłby być grany na lajtowych imprezkach.

7. Nie ma rzeczy niemożliwych

Jeden z moich ulubieńców, Kawior wśród utworów na płycie.

Spokojny, nastrojowy, przejmujący bit i proste przesłanie numeru „Nie ma rzeczy niemożliwych, bądź cierpliwy, przestań się wreszcie krzywić, rób wynik”, uporem można zwojować wiele, czyli swego rodzaju kontynuacja myśli zawartej w poprzednim utworu. W tym numerze gościnnie Przemka wspiera raper Sobota. „Nie ma rzeczy niemożliwych, brzmi jak banał”? Pytanie pozostawiam bez odpowiedzi.

8. Trzymaj dystans

Drugi utwór z gościem. Tym razem na mikrofonie Seba. Mocny numer, z mocnym bitem i tekstem (chłopaki nie przebierają w słowach) o ciemnej stronie życia.

9. Pieniądze to nie wszystko

Tytuł mówi sam za siebie. „To jest pocisk dla tych, którzy zarobili parę groszy i wiesz i ch… palą” – otwiera numer 4P. Stwierdza, że nic przeciwko tym, którzy zarabiają i mają pieniądze. Są jednak tacy, którzy mają w kieszeni „parę groszy” i się wożą, jakby nie wiadomo kim byli. Razem z 4P lanserów rozjeżdża na spółkę z Wonzem, który ma swoją zwrotkę w numerze. I kolejny mocny bit z fajnymi cykaczami.

10. Widzę miasto

Monotematycznie? 4P o sobie, swoich spostrzeżeniach, o wspomnieniach z dzieciństwa, o rapie.

11. Klucz do bram nieba

Tytuł sugerować może, że zbliżamy się do końca płyty (ale będą jeszcze 3 kawałki).

Ten podkład coś mi przypomina. Jeden z utworów Eminema. To pewnie ze względu na przesterowaną gitarę wykorzystaną w numerze. Ale to i tak mój ulubieniec. Głowa sama buja się w rytm stopy i „klasku” werbla.

12. Trochę pokory

Jeden z niewielu kawałku nie rymowanych w pierwszej osobie (a przynajmniej pierwsza zwrotka). Historia trzech chłopaków z podwórka (jeśli dobrze rozkminiam), którzy wybierają różne drogi. Jeden nie ma źle, „kieszonkowe, najlepszy motorower” marnuje szansę, ląduje na ławce jako drobny pijaczek; drugi wpadł w długi, na „siłę chciał być gangsterem, ale zżarła go trema”; trzeci – wyprowadzić się musiał, bo się wysypał „na pół podwórka”. „Normalnie jak tu można się wychować, pytam?” – rzuca w pierwszej zwrotce 4P.

Fajny pomysł na zmianę bitu: jeden klimat na zwrotce, drugi na refrenie.

13. Propozycja

Numer osadzony na takim jakby funkującym bicie o intratnej propozycji zarobienia łatwej kaski. Oczywiście w sposób nielegalny. „Wydawałoby się,  na monecie dwie reszki, weź tu losuj”. Co wybiera 4P? Odpowiedź w drugiej zwrotce.

14. Kiedy światło zgaśnie

To już naprawdę koniec „czternasta stacja”. Jak 4P wyobraża sobie swój ostatni dzień życia? Posłuchaj.

„Zostawiam list, klika słów.

Podpisano: GRZESZNIK

W skrócie

4P poszedł na tej płycie co najmniej o krok do przodu w porównaniu z poprzednim albumem, który nagrał wspólnie z Onilem. „Zły / dobry chłopak” jest albumem zdecydowanie dojrzalszym, z lepszymi tekstami. Wydaje się, że raper sporo posiedział z długopisem nad zeszytem i dobrze przemyślał, co chciał w wersach zawrzeć. Wyszedł z tego swego rodzaju (chyba mogę zaryzykować tego stwierdzenia) „koncept album” historia jego życia bardzo sprawie opowiedziana. Oczywiście niektórych taka (mono)tematyka może męczyć, ale cóż… Taki bywa rap.

PS. Płyta dostępna w sklepach od 27 lutego (sobota). Tego dnia będzie ją można również kupić w studiu tatuażu Kameleon (blok na przeciwko Galerii Emka), gdzie w godzinach 12-20 4P będzie podpisywał płyty.

PS 2. I jeszcze bonusik. Znalazłem to na youtube.pl. Numer, który na płytę nie wszedł.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=b4W0v_f8HNs[/youtube]

6 komentarzy do “4P na solo. Zdecydowanie dobra płyta”

 1. x napisał(a):

  moj adwokat jest teraz adwokatem????no nie wiem…chyba tekst jest inny…z tego co pamietam jest senatorem czy jakos tak…

 2. życzliwy napisał(a):

  “Mój adwokat jest teraz adwokatem, świat się zmienia (…) popraw błąd w swojej recenzji Mój adwokat jest teraz senatorem, świat się zmienia (…)

 3. gramuzyka napisał(a):

  Oczywiście Panowie macie rację. Mój błąd. Czasami może się zdarzyć. Pozdrawiam – MR gramuzyka

 4. y napisał(a):

  a na mnie wrażenie robią wlepki reklamujące płytę, które nie tylko zaśmiecają miasto ale przede wszystkim pojawiają się w autobusach, co chyba jest już lekką przesadą…

 5. Lear napisał(a):

  SUPER…NARESZCIE MOGĘ POSŁUCHAĆ WIĘKSZOŚĆ UTWORÓW W JEDNYM MIEJSCU.ŻYCZĘ DALSZYCH SUKCESÓW W TEJ DZIEDZINIE.TAK TRZYMAĆ….

 6. Alex napisał(a):

  Świetna płyta chłopaka z mojego osiedla.Tak trzymaj.Pozdrawiam i powodzenia życzę.